وزیر ارشاد عنوان کرد:

تدریس کتاب‌های اهل سنت در دانشگاه‌های استان‌های سنی نشین

4 ارديبهشت 1394 ساعت 9:08

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با اهالی فرهنگ و رسانه ی سیستان و بلوچستان در تالار اشراق زاهدان گفت: باید از کتب اهل سنت در دانشگاه های سنی نشینی که اکثریت آنها اهل سنت هستند استفاده شود.


به گزارش خبرنگار زاهدانه، به نقل ازخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، علی جنتی اظهار کرد: در مورد اشتغال نیروهای اهل سنت در استان ها باید بگویم که سیاست عمومی دولت در استفاده از نیروها، شایستگی است، اکنون 34 نفر از کارکنان ادارات ارشاد در سیستان و بلوچستان را برادران اهل تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه به مدیرکل ارشاد سیستان و بلوچستان پیشنهاد شده که یکی از معاونان خود را از برادران اهل سنت انتخاب کند، افزود: سیاست کلی دولت مبتنی بر همدلی است، عمده مشکلی هم که در این بخش وجود دارد، این است که دولت در آغاز کار با انبوهی از نیروهای استخدام شده دولت قبل مواجه شده بود، 890 هزار نفر نیروی جدید در دولت آقای احمدی نژاد استخدام شده بودند که برخی از آنها مجاز نبوده و برخی هم دیپلم و زیر دیپلم بوده‌اند.

وزیر ارشاد در ادامه گفت: در گذشته برای حمایت از آثار شاعران، نویسندگان و مترجمان کاغذ دولتی داده می شد که اکنون این از بین رفته است ولی کمکی که اکنون می‌شود، از طریق ارائه بن‌های خرید کتابی است که به دانشجویان و طلاب علاقه‌مند داده می‌شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این، شورای خرید کتاب در وزارت ارشاد باید از هر عنوان کتاب حداکثر بین 100 تا 200 نسخه خریداری کند که این هم البته کمک زیادی به ناشران نمی کند.

جنتی با بیان اینکه در سال گذشته 72 هزار جلد کتاب در کشور چاپ شده است، افزود: اگر از همه این کتاب ها 100 جلد خریداری بشود، رقم بالایی به ارشاد تحمیل می شود، پس ما ناچاریم در این بخش نیز بر اساس اولویت، کتابها را خریداری کنیم.

وزیر ارشاد با بیان اینکه هیچ منعی برای خرید کتاب های اهل سنت وجود ندارد، افزود: در این بخش نیز بر اساس اولویت کتاب خریداری می کنیم، در مورد کتاب هایی که در جهت واگریی منتشر می‌شوند، نه تنها اجاز چاپ نمی دهیم، بلکه اجاز فروش نیز داده نخواهد شد.

وی همچنین گفت: از کتاب هایی که در جهت وحدت اقوام منتشر شود، حمایت می کنیم.

جنتی همچنین از واگذاری اختیار صدور مجوز چاپ کتاب به استان های کشور در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: در گذشته صدور مجوز کتاب در ارشاد مدت زمان زیادی طول می کشید ولی اکنون میانگین صدور این مجوز 22 روز است.

وی درباره هدف سفرش به سیستان و بلوچستان نیز گفت: سابقه فرهنگی و تمدنی سیستان و بلوچستان و برخی مشکلاتی که این استان با آن دست و پنجه نرم می کند سبب شد که کمیته فرهنگی اجتماعی شورای توسعه و امنیت پایدار شرق کشور با همه اعضای آن در زاهدان برگزار شود.

وی در ادامه گفت: در این جلسه چهار ساعته بخشی از نیازها و مطالبات استان های شرق کشور مطرح شد که امیدواریم این تصمیمات به مرحله اجرا برسد.

جنتی صدور مجوز برگزاری جشنواره های ملی در سیستان و بلوچستان را از تصمیمات این جلسه عنوان کرد و افزود: می‌توان برخی جشنواره های ملی و منطقه ای را با مشارکت کشورهای افغانستان، پاکستان، هندوستان و عمان که در اطراف سیستان وبلوچستان قرار دارند در این استان برگزار کرد، این جشنواره ها می تواند شور و نشاط زیادی به سیستان وبلوچستان ببخشد، از این رو از اداره کل ارشاد این استان خواسته شده تا بخش های هنری که استان نسبت به سایر استان های کشور دارای ویژگی و امتیازات بیشتری است را به وزارتخانه اعلام کند و جشنواره ملی آن حوزه در سیستان وبلوچستان برگزار شود.

وزیر ارشاد از توان قابل توسعه برگزاری نمایشگاه‌های منطقه‌ای کتاب با حضور کشورهای همجوار سیستان و بلوچستان در این استان خبر داد و گفت: نمایشگاه کتاب منطقه ای با حضور کشورهای هند، پاکستان و افغانستان که گنجینه بزرگی از فارسی زبانان را در اختیار دارند، می تواند موثر باشد، فقط 120 دپارتمان زبان فارسی در هند وجود دارد که گنجینه های آنها در این استان قابل عرضه است، در پاکستان نیز اساتید زبان فارسی زیادی وجود دارند که علی رغم مشکل در تکلم فارسی، به زبان فارسی شعر گفته و اشعار خود را منتشر می کنند.

این مسئول با اشاره به فعالیت تعداد زیادی از حافظان قرآن در سیستان و بلوچستان، گفت که باید مسابقات ملی قرآنی در این استان برگزار شود.

وی در ادامه از گشایش نمایشگاه استانی «آویشی» از هنرمندان کاشی و فلز سیستان و بلوچستان ابراز خوشحالی کرد و آثار آن را قابل نمایش در سطح های ملی و بین المللی ارزیابی کرد.

وزیر ارشاد با اشاره به مسائلی که اهالی فرهنگ، هنر و رسانه سیستان وبلوچستان در این جلسه مطرح کردند، افزود: شما بیشتر از نداشته ها و امکانات مورد نیاز امروزتان صحبت کردید، ولی داشته‌های شما خیلی زیاد است، سابقه فرهنگ و تمدن شما بیش از 5000 سال است، شهر سوخته ی شما مایه‌ی غرور و افتخار ملی و بین المللی است که هنرمندان برجسته و اصحاب فکر به آن افتخار می‌کنند.

جنتی در بخش دیگری از سخنان خود از اعلام آمادگی وزارت ارشاد برای تاسیس موسسات آموزشی هنری در استان های کشور خبر داد و اعلام کرد: ارشاد به سرعت برای تاسیس آموزشگاه های هنری مجوز می دهد، در این باره در سطح کشور تسهیلاتی زیادی ارائه شده که هر کس تقاضای مجوزی در این بخش کند طرف دو تا سه هفته به او مجوز می‌دهیم.

او افزود: در این بخش در سطح استان ها باید از استانداری ها و شهرداری ها نیز کمک گرفته شود.

وی در ادامه تجهیز سالن های دولتی به مجتمع های فرهنگی را از برنامه های امسال وزارت ارشاد اعلام و عنوان کرد: برای ایجاد فضای فرهنگی، هنری در کوتاه مدت، باید سالن های دولتی در ارشاد، دانشگاه ها یا سایر دستگاه های دولتی که قابلیت تبدیل به سالن نمایش یا سالن های دیگر فرهنگی دارد را تجهیز کرد، در این باره 150 سالن که متعلق به ارشاد اسلامی است شناسایی شده.

وزیر ارشاه انتقاد طنز یک فعال حوزه خوشنویسی را بیان خوبی از مشکلات این بخش دانست و در باره خرید آثار خوشنویسی گفت: در زمینه فروش آثار خوشنویسی اگر آثار فاخری وجود داشته باشد، مشکلی نیست، در دولت به وزار اعلام شده تا از آثار هنری ایران برای هدیه دادن به مقامات همتا در کشورهای مختلف، داخل کشور و استفاده در محیط های کاری استفاده بشود.

جنتی، آثار هنری فاخر کشور را نشانی از فرهنگ غنی و پر بار ایران در مناطق مختلف کشور ارزیابی و اضافه کرد: حتی در این بخش یک ماده قانونی به صورت دائمی در دولت تصویب شده که به همه دستگاه ها اجاره می دهد، از بخش اعتبارات پروژه هایشان به خرید آثار هنری نیز مبلغی اختصاص بدهند، این تکلیف قانونی نیست بلکه یک اجازه قانونی برای حمایت از هنرمندان است.

این مسئول به تحت پوشش قرار داشتن تعداد 2000 انجمن قرآنی در ارشاد اشاره کرد و افزود: دیروز شیوه نامه معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد برای کمک به موسسات قرآنی امضا و ابلاغ شد، این شیوه نامه می‌تواند مبنای خوبی برای کمک به این بخش باشد، در این شیوه نامه فرصت هایی برای اعطای وام های کم بهره و کمک های بلا عوض به موسسات قرآنی دیده شده است.

وزیر ارشاد نبود چاپخانه برای چاپ روزنامه در سیستان و بلوچستان را عیبی بزرگ خواند و بیان کرد: اینکه در سیستان و بلوچستان چاپخانه ی مناسبی برای چاپ روزنامه وجود ندارد نکته ای است که از صبح ذهنم را مشغول کرده است، در این بخش می توانیم یارانه مطبوعات محلی این استان را قطع کنیم و یک چاپخانه تاسیس کنیم، فکر می کنم اهالی اینجا هم موافق این موضوع باشند که این یارانه صرف موضوع زیرساختی در بخش مطبوعات بشود.

وی در این باره افزود: این خیلی کار دشواری است که روزنامه ای که باید روزانه چاپ و به استان بیاید با تاخیر می آید.

جنتی همچنین به شیوه نامه پرداخت یارانه کاغذ در مطبوعات سراسر کشور اشاره و بیان کرد: برای پرداخت یارانه مطبوعات توسط ارباب جراید ضابطه ی مشخصی تهیه شده است، در این ضابطه نگاه ویژه ای به مناطق محرومی نظیر سیستان و بلوچستان شده که در این استان ها تا سه برابر یارانه بیشتری به نشریات محلی داده شود.

وی ادامه داد: این یارانه از نظر محتوایی نیز برای بخش های مختلف قابل افزایش است، نشریاتی که مسائل ارزشی مانند قرآنی و دینی، دفاع مقدس و اقتصاد مقاومتی را منتقل کنند یارانه کاغذ ببیشتری دریافت می کنند.

جنتی به ضعف زیرساخت های سینمایی در این استان اشاره و عنو ان کرد: برای سینما در این استانها باید از فضاهای موجود استفاده شود، دولت نمی تواند سینما بسازد، چون کار دولت سینما ساختن نیست، باید تسهیلات کم بهره به فعالان این بخش داده شده و شهرداری ها نیز مجوز مجتمع های تجاری فرهنگی را بدون دریافت عوارض تجاری بدهند، چون این یک مقوله فرهنگی است.

این مسئول اضافه کرد: ایجاد مجتمع های فرهنگی تجاری، یک تجربه موفقی بوده که در تهران انجام شده است، در غرب تهران این مجموعه توسط بخش خصوصی بدون دریافت عوارض تجاری از شهرداری ایجاد شده که موفق هم بوده است، مجموعه فرهنگی کوروش نیز که دارای شش سالن سینما است از این تجارب موفق تهران در این بخش است.

وزیر ارشاد در ادامه عمده مشکلات انجمن های فرهنگی، هنری، رسانه ای سیستان وبلوچستان را مسائل مالی و فقدان امکانات مناسب اعلام کرد و گفت: تا جایی که در توان ارشاد باشد در این حوزه کمک می کنیم، در سفر سال قبل به سیستان وبلوچستان قرار شد که معاونت توسعه مدیریت منابع انسانی رئیس جمهوری به انجمن های این بخش کمک کند، برای امسال نیز این توصیه را برای کمک خواهیم کرد.

وی از مدیرکل ارشاد سیستان و بلوچستان خواست تا گزارش مکتوبی از نیازهای انجمن های هنری این استان به وی ارائه کند.

او ادامه داد: معتقدیم کار فرهنگی را باید انجمن ها انجام بدهند، در تهران نیز انجام کارهای فرهنگی را به انجمن ها و بخش خصوصی واگذار کرده و می کنیم تا دولت از تصدی گری به امور برنامه ریزی برسد.

وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنانش از احتمال رایگان شدن خدمات اینترنت در مساجد کشور خبر داد و گفت: بر اساس قانون ، آب و برق در مساجد کشور دارای بخشودگی است ما برای رایگان کردن خدمات اینترنت در مساجد به وزارت ارتباطات پیش نهاد می دهیم، به نظر این بخش بار مالی زیادی برای دولت در بر نداشته باشد.

وی با اظهار بی اطلاعی از بهره مندی تعداد مساجد کشور از خدمات اینترنت، وعده کرد که بحث رایگان کردن اینترنت در مساجد را به صورت جدی دنبال کند.


کد مطلب: 45321

آدرس مطلب: http://zahednews.ir/vdcezx8e.jh8nwi9bbj.html

زاهد نیوز
  http://zahednews.ir