یک کارشناس مذهبی مطرح کرد؛

سیره امام باقر(ع) راه حل مشکلات مدیریتی و فردی و اجتماعی در جامعه/ بالندگی های علمی اسلام مدیون جهاد علمی امام پنجم است

26 تير 1400 ساعت 12:28

سید عبدالحسین سجادی گفت: امام باقر(ع) و فرزند گرامی ایشان منابعی که نبی مکرم اسلام با آموزه های قرآنی و الهی برای ما آورده بودند رواج و گسترش دهند و اسلام مدیون این دو امام بزرگوار است.


سید عبدالحسین سجادی کارشناس مذهبی در گفت و گو با زاهدنیوز، بیان کرد: تنها امامی که بعد از نبی مکرم اسلام و امام علی(ع) و خانواده اش توانست مسائل علمی را ترویج کند امام باقر(ع) و فرزندش امام جعفر صادق(ع) بودند.

وی افزود: در دوران قبل از ایشان نیز فرصتی برای ائمه اطهار برای گسترش حوزه های علمیه و دانش فراهم نشد چرا که در تنگنای بنی امیه قرار داشتند اما امام باقر(ع) از فرصت درگیری بین خلفای بنی امیه و بنی عباس استفاده کرده و توانستند دانشگاه علمی را ایجاد و شاگردان و دانشمندانی را در رشته های مختلف تربیت کنند.

وی خاطرنشان کرد: امام صادق(ع) راه و روش پدر گرانقدرشان را ادامه دادند امروز اگر در منابع اسلامی، فقهی و علمی مطلبی داریم از این امامان شریف به ما رسیده است و ایشان توانستند منابعی که نبی مکرم اسلام با آموزه های قرآنی و الهی برای ما آورده بودند رواج و گسترش دهند و اسلام مدیون این دو امام بزرگوار است.

این کارشناس سیاسی تاکید کرد: امام باقر(ع) با فرصتی که پیش آمده بود با برخوردهای اخلاقی و مناظرات علمی جایگاه رفیعی را در بین مردم یافتند و با سیره عملی و اخلاقی توانستند مسائل دینی و الهی را بین مردم رواج دهند و با اخلاق نیکویی که داشتند مسایل دینی و علمی را در جامعه اسلامی گسترش دادند.

وی ادامه داد: همه خلفای بنی امیه و بنی عباس از نفوذ ائمه اطهار هراس داشتند و جایگاه امام باقر(ع) در بین مردم سبب وحشت دشمنان شده و تصمیم به شهادت رساندن ایشان گرفتند.

حجت الاسلام سجادی اذعان کرد: اجماع، برابری و برادری نکته ای مهم است که می توانیم از زندگی امام باقر(ع) بیاموزیم، راه روش امام در مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی می تواند در بحران های امروز راهگشا باشد و بسیاری از معضلات جامعه در سطح مدیریتی و فردی و اجتماعی از این طریق حل می شود.

انتهای پیام/


کد مطلب: 60076

آدرس مطلب: http://zahednews.ir/vdciquaq.t1auy2bcct.html

زاهد نیوز
  http://zahednews.ir