کد مطلب: 50565
 
گزارش زاهدانه از حواشی پر فرازو نشیب وام ازدواج؛
بخت وام ازدواج در انتظار«بله» بانک ها/ وعده دولت تدبیر هم گره گشای ازدواج نشد
مسئول ارتباطات رسانه ای بانک مرکزی در خصوص پیگیری دغدغه جوانان مبنی بر دریافت وام ازدواج گفت: هم اکنون سیاست بانک مرکزی این است که با هیچ رسانه ای در این رابطه مصاحبه ای نداشته باشد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۳
 
به گزارش زاهدانه، اواخر فروردین ماه امسال بود که خبر افزایش وام ازدواج چهل چراغ نورانی را در دل زوج های دم بخت روشن کرد اما بلاتکلیفی آن پس از گذشت چندین ماه آب پاکی را بر روی دست تازه دامادها ریخت چرا که اکثر زوج های جوان در رویاهای خود خواب خوشی برای برپایی مراسم ازدواج و تهیه جهزیه دیده بودند که آنهم صدقه سری بانک ها در هوا معلق ماند.
از آنجایی که میلیون ها جوان ایرانی در آستانه ازدواج برای آغاز زندگی مشترک هستند و مشکلات اقتصادی و تورم بالا مانع رسیدن آنها به انجام این سنت الهی می شود وام ناچیز ازدواج تنها حمایتی بود که دولتمردان می توانستند برای شروع زندگی به جوانان عرضه ‌کنند. وامی که دریافت آن نیز حکایت خاص خود را دارد از ضامن کارمند گرفته تا انتظار چندین ماهه.

يک بام و دو هوای وام ازدواج
در صورتی كه مدت هاست بسياری از نهاد‌ها و سازمان‌های مختلف با شعار ازدواج آسان سعی در ترغيب جوانان برای تشكيل خانواده و عبور از سد ازدواج دارند، در عمل بروز چنين مشكلاتی يعنی عدم همكاری لازم در زمينه تهيه مخارج ازدواج و از جمله وام 4 درصدی ازدواج، مغايرت زيادی با اين شعار يعنی ازدواج آسان ايجاد كرده است.
ناچيز بودن مبلغ وام ازدواج از يک طرف، طولانی بودن روال تكميل و ارسال مدارک و از همه مهم‌تر خبر ناگهانی متوقف شدن اين پرداخت‌ها شوک بزرگی برای خيلی از زوج های جوان محسوب می شود.


زیرا ماجرا از این قرار بود که براساس مصوبه مجلس نهم شورای اسلامی و همزمان با بررسی لایحه بودجه 95 در صحن علنی بهارستان وام ازدواج زوج های جوان از 3 میلیون تومان به 10 میلیون تومان افزایش یافت و به موجب آن قرار شد به هر زوجی در مجموع 20 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با بازپرداخت 4سال پرداخت شود اما با این وجود هنوز هم بانک ها در پرداخت وام ازدواج به جوانان کوتاهی می کنند.

وقتی کفگیر بانک ها به ته دیگ می خورد
مهرداد یکی از جوانان منتظر برای دریافت تاییدیه بانک برای وام ازدواج است که به خبرنگار زاهدانه گفت: هر بار که به سایت مراجعه می کنم می گویند هنوز مدارک شما تأیید نشده و به هیچ بانکی معرفی نشده اید.

زوج های جوان به پای وام ازدواج پیر می شوند
وی ادامه داد: حدود 5 ماه است که در راه گرفتن وام ازدواج من و همسرم پیر شده ایم از بس مسئولان ما را بهه روز بعد موکول می کنند؛ گویا شانس با ما یار نیست تا مراسم خود را برپا کرده و بر سر زندگی مان برویم در واقع حالا که نوبت به ما رسید کف گیر بانک ها به ته دیگ خورده است.
حسینی یکی دیگر از زوج های دم بخت است که در این خصوص اظهار داشت: اواخر اسفندماه سال 94 عقد کرده ایم اما با گذشت چندین ماه هنوز موفق به دریافت تاییدیه بانک برای وام ازدواج نشده ایم.
وی گفت: قرار بود عیدفطر مراسم عروسی مان را برگزار کنیم اما هزینه بالای مراسم ازدواج از یه سو و عدم دریافت وام ازدواج از سوی دیگر مانع برگزاری مراسم ما شد.


مسئول ارتباطات رسانه ای بانک مرکزی: مصاحبه نمی کنیم

برای پیگیری این موضوع و دریافت پاسخ مسئولان درباره دغدغه جوانان با مسئول ارتباطات رسانه ای بانک مرکزی تماس گرفتیم اما وی اعلام کرد هم اکنون سیاست بانک مرکزی این است که با هیچ رسانه ای در این رابطه مصاحبه ای نداشته باشد زیرا رسانه های زیادی پیگیر این موضوع هستند که هنوز به آنها وقت مصاحبه نداده ایم.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark