کد مطلب: 52699
 
آقای مسئول یک سؤال!
من یک منتقدم؛ "آزادی بیان" شامل حال من هم می‌شود؟
نکات جالبی در سخنان رئیس دفتر محترم، وجود داشت که مرور آنها سوالاتی را در ذهنم ایجاد کرد. سخنانی که زیباتر و پرطمطراق‌تر از آنها را جناب رئیس جمهور محترم در مراسم افتتاحیه گفته بودند و آقای نهاوندیان همان مواضع را البته با لحن و تن صدایی متفاوت تکرار کرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۵
 
به گزارش زاهدانه به نقل از راه دانا؛ بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات در آخرین سال فعالیت دولت یازدهم با طعم همیشه شیرین خبر و تیتر و گزارش ـ البته برای اهالی رسانه ـ به ایستگاه آخر رسید. سخنران مراسم اختتامیه جناب نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور بود. نکات جالبی در سخنان رئیس دفتر محترم، وجود داشت که مرور آنها سوالاتی را در ذهنم ایجاد کرد. سخنانی که زیباتر و پرطمطراق‌تر از آنها را جناب رئیس جمهور محترم در مراسم افتتاحیه گفته بودند و آقای نهاوندیان همان مواضع را البته با لحن و تن صدایی متفاوت تکرار کرد.

جناب نهاوندیان در بخشی از سخنان روز گذشته خود گفته است: "مطبوعات چشم بیدار مردم است برای دیدن زوایایی که مردم می‌خواهند ببینند و آینه جامعه است چراکه اعتلای مطبوعات آیینه اعتلای رشد جامعه است".

وی همچنین با بیان اینکه مطبوعات وظیفه روشنگری هم دارد این سوال را مطرح می‌کند که "برای روشنگری چه باید کرد؟".

اما سخنان جذاب جناب نهاوندیان به اینجا ختم نمی‌شود و ایشان می‌افزاید: "شفافیت نیاز جامعه ما است و در پنهان کاری نمی‌توانیم رشد کنیم و در پایان با جملاتی بیش از پیش موجبات طیب خاطر مستمعان را که اهالی رسانه بوده‌اند، فراهم می‌کند و می‌گوید: "حراست از آزادی بیان مهمترین وظیفه دولت در قبال رسانه‌هاست چراکه حیات مطبوعات جدا از حیات جامعه نیست".

با خواندن این جملات این سوال در ذهنم نقش بست که "من هم یک منتقد هستم؛ آقای مسئول! آزادی بیان شامل حال من هم می‌شود؟"

جدول پایین تنها بخشی از شکایت‌های دولت یازدهم از مطبوعات و رسانه‌‌هاست که توسط سایت "مشرق" جمع‌آوری و منتشر شده است.

ردیف

 

نام رسانه

دستگاه شکایت‌کننده

توضیحات

1

سایت انتخاب

حمید پورمحمدی، معاون نوبخت و سیدکامل تقوی نژاد، مدیرعامل بانک سپه

مصطفی فقیهی، مدیرمسئول سایت «انتخاب» افزود: ظرف سه هفته اخیر، آقای حمید پورمحمدی گل سفیدی 3 شکایت و بانک سپه و مدیرعاملش 12 شکایت در دادسرای فرهنگ و رسانه مطرح کرده‌اند که بخش زیادی از آن، هنوز تفهیم اتهام نشده است.[6]

2

سایت جهان‌نیوز

وزارت خارجه[7]

 

3

سایت جهان‌نیوز

نهاد ریاست جمهوری[8]

 

4

سایت انصاف‌نیوز

وزارت نفت[9]

 

5

هفته‌نامه نه دی

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور[10]

 

6

سایت الف (احمد توکلی)

سیدرضا صالحی امیری، کاندیدای وزارت ورزش

شکایت امیری صالحی از توکلی در مورد نامه‌ای است که توکلی در زمان بررسی صلاحیت صالحی امیری وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در مجلس شورای اسلامی، خطاب به نمایندگان منتشر کرد.[11]

7

سایت رجانیوز

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور[12]

 

8

هفته‌نامه یالثارات الحسین

مولاوردی، معاون زنان رئیس‌جمهور[13]

 

9

سایت دولت بهار

نهاد ریاست جمهوری[14]

 

10

روزنامه وطن امروز

یک نهاد دولتی

روزنامه وطن امروز نوشت: در پی شکایت یک نهاد دولتی از 10 گزارش، یادداشت و تیتر «وطن امروز» مدیرمسئول روزنامه به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد.[15]

11

روزنامه وطن امروز

وزارت ارشاد[16]

 

12

روزنامه کیهان

نهاد ریاست جمهوری[17]

 

13

روزنامه کیهان

جهاد دانشگاهی[18]

 

14

روزنامه کیهان

وزارت ارشاد[19]

 

15

روزنامه کیهان

سازمان بهزیستی[20]

 

16

روزنامه کیهان

میراث فرهنگی[21]

 

17

روزنامه کیهان

وزارت دادگستری[22]

 

18

نشریه رمز عبور

وزارت ارشاد[23]

 

19

نشریه رمز عبور

وزارت صنعت[24]

 

20

سفیر فیلم

نهاد ریاست جمهوری[25]

 

21

خبرگزاری دانشجو

بخش‌های مختلف دولت

هادی قاسمی، مدیرمسئول خبرگزاری دانشجو، در مقابل 8 شکایت جدی از سوی بخش‌های مختلف دولت یازدهم قرار دارد.[26]

22

خبرنامه دانشجویان ایران

دستگاه‌های مختلف دولت

خضریان، مدیرمسئول خبرنامه دانشجویان ایران که این روزها با چند پرونده قضائی دست‌وپنجه نرم می‌کند می‌گوید که در چند وقت اخیر به‌دفعات به دادسرا احضار شده است و قریب به‌اتفاق آن‌ها هم با شکایت نماینده‌های حقوقی دستگاه‌های دولتی رخ داده است.[27]

23

خبرگزاری مهر

نهاد ریاست جمهوری[28]

 

24

خبرگزاری برنا

نهاد ریاست جمهوری

آمار بالا جلوه‌ای از عنایت دولت راستگویان و پاک‌دستان به رسانه‌هایی است که به نوع عملکرد این دولت در بخش‌های مختلف اعتراض داشته‌اند! و باید همین شبکه‌اطلاع‌رسانی راه دانا را هم به لیست بالا اضافه کرد که بارها در دادگاه‌ها پاسخگوی گزارش‌ها و مصاحبه‌های انتقادی خود بوده و همچنان در انتظار پرونده‌‌های دیگر است.

نمی‌خواهم مسئولان را متهم به دروغ‌پراکنی‌ کنم اما سوال اینجاست که سخنان زیبا و شوق‌انگیز رئیس جمهور و یارانش را در حمایت از رسانه‌ها و آزادی‌ بیان باور کنیم یا اسامی و آمار جدول بالا را؟ 

شکایت از رسانه‌های منتقد آیا احترام به شفا‌ف‌سازی است یا دولت محترم شفافیت‌ را فقط به زبان خودش می‌پسندد؟

آیا "آزادی بیان" به تازگی تعریف جدیدی یافته است که ما از آن بی‌خبریم یا رئیس جمهور و دیگر مسئولان سعی در القای معانی تازه‌ای از این "واژه مرکب تحریف شده در معنا" دارند؟

به نظر می‌رسد دولت یازدهم همچنان که در جهت آبادانی و رشد و شکوفایی کشور سخت در تلا‌ش‌اند! در وارد کردن واژگان جدید و البته تعابیر جدیدتر از واژگان پیشین نیز تبحر دارند؛ رجوع کنید به "ذخیره انقلاب و نظام" خواندن مفسدان اقتصادی توسط دکتر نوبخت و انتصاب "خرابکار، عقب‌مانده، تازه به دوران رسیده، عصر حجری، هوچی باز، ..... و این آخری‌ها انقلابیون نفهم! و یک‌مشت لات! توسط دکتر روحانی به منتقدان دولت.

و من سخت در این اندیشه‌ام که این "آزادی بیان" کجاست؟ چیست و کجا باید سراغش را گرفت؟

کاش مسئولی پاسخ مرا که یک منتقد هستم و به عملکرد دولت در همه بخش‌ها اعتراض دارم، بدهد. "آقای مسئول! من یک منتقدم؛ آیا آزادی بیان شامل حال من هم می‌شود؟"

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark