کد مطلب: 53562
 
تا پایان سال انجام می شود
محرومیت های زاهدان قدمتی 100 ساله دارد/ 28 سال چشم انتظاری برای داشتن پارک محله ای/ زمین فوتبال، هدیه مسئولان شهرداری به اهالی منطقه امیرکبیر
رئیس شورای شهر زاهدان با بیان اینکه یک سوم جمعیت شهر حاشیه نشین هستند، گفت: محرومیت ها و عقب ماندگی در حاشیه شهر زاهدان سابقه تاریخی و صد ساله دارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۸
 
به گزارش زاهدانه، بزک نمیر بهار میاد خربزه با خیار میاد؛ حکایت غریبی است حکایتی که بوی محرومیت و چشم انتظاری سی ساله دارد. بویی از بی وفایی و بد قولی مسئولان شهری به شهروندان کلانشهر جنوب شرق؛ مسئولانی که یکی پس از دیگری میزنشین شدند اما دردی از مردم شهر دوا نکردند و با سختی ها، کم و کاستی های آنها مواجه نشدند.

بی مهری ها تا کجا ادامه دارد؟
حکایت اهالی محله ای که همچنان با گذشت قریب به سی سال علاوه بر خودشان، فرزندان و نوه هایشان هم چشم انتظار محقق شدن اقدامات مسئولین برای احداث یک پارک یا فضای سبز در محوطه زندگیشان هستند.
اگر با دقت چرخی در خیابان های محل زندگیتان زده باشید قطعا متوجه این مهم شده و احساس کرده اید که گویا کلانشهر سیستان و بلوچستان تنها در چند خیابان دانشگاه، معلم، دانشجو، بزرگمهر، پاسداران و جانبازان خلاصه می شود و بس؛ اما بهتر است مسئولین امر کمی سرشان را بچرخانند زیرا مناطقی در شهر هستند که اهالی آن سی سال است چشم انتظار قدوم مبارک و همت والای مسئولین برای داشتن یک پارک محله هستند نه بهسازی معابر یا آسفالت و غیره.
علی ای حال گرچه رسم است برخی مسئولان با وعده و وعیدهای بی عمل فقط سابقه کاری و رزومه خود را پررنگ نشان دهند اما حکایت اهالی محله امیرکبیر زاهدان تنها اوضاع یک خیابان را وصف می کند نه تمام محلات غریب در شهر را.

نشست صمیمی مردم و مسئولان برای چاره اندیشی و رفع مشکلات محل
شب گذشته جمعی از مسئولان شهرداری، اعضای شورای شهر، مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز به همراه رئیس دفتر نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی( حسینعلی شهریاری) به دعوت اهلی محله امیرکبیر به مسجد سهله زاهدان واقع در بلوار امیرکبیر میلان 6 رفتند و به درد دلهای اهالی محل گوش جان سپردند و قول دادند که تا پایان سال اقدامات خود را در زمینه احداث یک پارک محله ای عملی خواهند کرد.


آیا 28 سال چشم انتظاری و محرومیت برای داشتن یک پارک محله ای کفایت نمی کند؟

جوادآقالو حسینی هیئت امنای مسجد سهله در جمع دوستانه مردم و مسئولین به نمایندگی از طرف اهالی محل اظهار داشت: سال 1367 بود که پس از سیلی که در زاهدان آمد افرادی که در کنار رود خانه زندگی می کردند به این منطقه آمده بگونه ای که اسم این حیطه از شهر زاهدان را منطقه سیل زدگان نام نهادند تا چندی پیش که نام خیابان ها تغییر کرد و شد خیابان امیرکبیر.
وی ادامه داد: 8-7 ساله بودم، یادم می آید از همان سالها دو میدان بزرگ و خاکی در این محل وجود داشت که پدربزرگ هایمان می گفتند قرار است پارک و فضای سبز شود بزرگترهایمان که هیچ حتی پدر و مادرها و حتی خودمان هم چشم هایمان به راه سبز شد اما پارکی ایجاد نشد ازدواج کردیم و صاحب نوه و نتیجه شدیم اما هنوز هم که هنوز است رویای داشتن چند متر فضای سبز یا یک پارک محله ای برایمان همچون یک افسانه و آرزویی دست نیافتنی است.


قبض های نجومی آب مانع رسیدگی به گل و گیاهان شد
حسینی در خطاب به مسئولین با بیان اینکه آیا 28 سال چشم انتظاری و محرومیت برای داشتن یک پارک محله ای کفایت نمی کند؟ ادامه داد: برخی اهالی محل برای سر و سامان دادن به این اوضاع به صورت خودجوش اقدام به کاشتن گل و گیاه در جلو منازل خود کردند اما همین که هزینه آب بالا رفت و قبض های آب نجومی شد مردم از رسیدگی به گل و گیاهان دست کشیده بگونه ای که اکنون این محل از بیابان خشک و بی آب و علف چیزی کم ندارد.

بزک نمیر بهارمیاد خربزه با خیار میاد
وقت کم بود و مردم از حضور مسئولین برای بیان درد و دلهایشان بهره بردند به گونه ای که مولوی نارویی امام جماعت مسجد اصحاب رسول(ص) نیز در تایید حرف های یار دوران کودکی اش ادامه داد: روزگاری من و جواد در این میدان های خاکی با اهالی محل فوتبال بازی می کردیم اکنون بزرگ شده و ازدواج کردیم صاحب نوه و نتیجه شده ایم اما همچنان دل خوش هستیم شاید روزی با همت یکی از مسئولان و برای رضای خدا دل اهالی محل امیدوار و شاد شود که براستی وعده مسئولین هم عملی می شود.


مولوی نارویی در ادامه با اشاره به اینکه جداول این محل قریب به سی سال است بازسازی و مرمت نشده و آسفالت نامناسبی دارد، افزود: تمام جانمازهای مسجد گرد و خاکی است و روزانه باید آنها را تکان داد از طرفی این دو محوطه خاکی بین دو مسجد اهل تسنن و تشیع مکانی برای دپوی زباله ها شده که این امر در شان مسجد خانه امن خدا نمی باشد.
با توجه به ذیق وقت اهالی محل یک صدا از مسئولان خواستار آن شدند تا کمر همت بسته و به قول هایشان جامع عمل بپوشانند و مردم را از این چشم انتظاری سی ساله نجات دهند.

رئیس شورای شهر زاهدان: سرانه سبز هر نفر در زاهدان 0/7است
مشتاق احمد ریگی رئیس شورای شهر زاهدان در نشست صمیمی مردم با مسئولان با اشاره به اینکه برابر استانداردهای محیط زیست سازمان ملل سهم هر فرد در داشتن فضای سبز 25 متر است، اظهار داشت: این مهم در ایران برای هر نفر 9-8 متر است که متاسفانه در شهر زاهدان زیر یک متر( به طور دقیق 0/7متر) است.

عمق محرومیت ها در شهر زاهدان زیاد است
وی با اشاره به تلاش های بی وقفه سازمان پارک ها و فضای سبز در این خصوص افزود: در شهر اقدامات خوبی انجام شده اما کافی نیست زیرا عمق محرومیت ها در مناطق مختلف شهر خیلی زیاد است.
این مسئول با بیان اینکه یک سوم جمعیت زاهدان حاشیه نشین هستند، گفت: محرومیت ها و عقب ماندگی در حاشیه این شهر سابقه تاریخی و صد ساله دارد.


ریگی با توجه به مشکلات و کمبودهای اعتباری در شهرداری زاهدان از مردم خواستار پرداخت به موقع هزینه های شهری شد زیرا این مهم کمک شایانی به ارائه خدمات مطلوب تر شهری می کند.
وی در خصوص رفع مشکلات محله امیرکبیر نیز بیان کرد: احیای پارک در روبروی مسجد سهله در دستور کار قرار دارد و ما منتظر آغاز عملیات اجرایی این مهم در اسرع وقت هستیم.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر زاهدان: اختصاص 150 میلیون تومان اعتبار برای ساخت پارک محله امیرکبیر
عبدالناصر گرگیچ رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر زاهدان نیز در این خصوص اظهار داشت: 150 میلیون تومان بودجه برای احیاء و ساخت پارک محله ای در این محل در نظر گرفته شده است.
وی گفت: از دو هفته آینده اقدامات لازم برای شروع پارک محله ای امیرکبیر آغاز خواهد شد و تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

عدم وجود شورایار در این محل عاملی برای کاستی ها موجود است
سیدشیرعلی حسینی ناروئی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر زاهدان نیز عدم وجود شورایار در این محل را عاملی برای کاستی ها موجود دانست و ادامه داد: اگر از مساجد فوق دو شورایار معرفی شود که آنها پیام ها، انتقادات و پیشنهادات مردم به شهرداری را به شورای شهر منتقل کنند پیگیری مشکلات روند بهتری پیش خواهد داشت.
وی گفت: وسعت شهر زاهدان امکان اشرافیت کامل به همه نقاط را نمی دهد که در این راستا شورایاران می توانند گام های موثری بردارند.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز استان: زمین فوتبال، هدیه به اهالی محل
محمد مهدی مرعشی مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز نیز در این نشست گفت: تا دو هفته آینده عملیات عمرانی برای ساخت پارک در این محل شروع خواهد شد.
این مسئول افزود: زمین فوتبال، هدیه مسئولین به اهالی محل است که در بودجه سال 96 مدنظر قرار خواهد گرفت؛ در خانه خدا قول داده ایم و امیدواریم پیش اهالی محل رو سفید باشیم.

سخن پایانی:
پس از 28 سال چشم انتظاری و وعده های بی عمل مسئولان قرار است اینبار به همت شهرداری زاهدان، شورای شهر و سازمان پارک ها و فضای سبز یک پارک محله ای در خیابان امیرکبیر احداث شود که امید می رود این بار وعده مسئولان برای محقق شدن این مهم عملی شود و در حد شعار باقی نماند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}