کد مطلب: 46074
 
زاهدانه گزارش می دهد؛
گلایه کارآفرین صنایع دستی از وعده های بر زمین مانده مسئولین/ هیچ حمایتی از تولیدکننده در استان نمی شود
کارآفرین صنایع دستی در استان گفت: سیستان و بلوچستان استعدادهای زیادی در هنرهای صنایع دستی دارد، اما اگر این هنرمندان توسط سازمان میراث فرهنگی و دولتمردان حمایت نشوند در آینده ای نزدیک دیگر اثری از این هنر باقی نخواهد ماند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۲
 
به گزارش زاهدانه، بلوچستان؛ این خطه ی گسترده و خشک، با مردمان سخت کوش و خستگی ناپذیرش خاستگاه ظریف ترین هنرهای دستی ایران است. هنرهای دستی و سنتی که قدمتی به اندازه تاریخ یک قوم دارد و نسل به نسل توسط زنان و مردان منتقل شده است، هنری که شاهكار دستان هنرمند زنان و مردان این استان است مورد استقبال همگان قرار گرفته و از اینرو به اقصی نقاط جهان نیز صادر می‌شود.
اشکال هندسی به‌کار رفته با رنگ‌های متنوع روی پوشاک زنان بومی سیستانی و بلوچ خود نمایانگر هنری خلاق زاییده ذهن پویای مردمان این دیار و بویژه زنان است. جدای از این، مردان و زنان این دیار با پوشش محلی و سنتی نشان داده‌اند که همچنان بر صیانت از میراث فرهنگی پایبند هستند. صنایع دستی رایج در این دیار هم تامین‌کننده نیازهای خانواده و هم‌راهی برای امرار معاش به شمار می‌آیند.
عبدالجبار آهنگان جوان برومند و پرتلاش سیستان و بلوچستانی که از سال 1383 به هنر حصیربافی و سوزن دوزی روی آورده است.
وی که معتقد است هنر نزد ایرانیان است و بس در گفت و گو با خبرنگار زاهدانه می گوید: از کودکی به هنرهای سنتی علاقه خاصی داشتم ازاین جهت تصمیم گرفتم هنری که زاهده این منطقه است را یاد بگیرم. هم اکنون نزدیک به 11 سال است که من و خواهرانم به هنر حصیربافی و سوزن دوزی روی آورده ایم و در این راه با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تولید کار ملی و اقتصاد مقاومتی توانسته ایم گام برداریم.
عبدالجبار می گوید: سوزن دوزی، هنر ظريف و پر سابقه اي که هيچکس به درستي نمي داند از چه زماني در ايران شروع شده است. این هنر را بايد در زمره يکي از اصيل ترين و جالب ترين رشته هاي صنايع دستي کشور به حساب آورد که آوازه شهرتش به فرسنگها دورتر از اين خاک هم رسيده و مردم بسياري از نقاط مختلف جهان، بلوچستان را به پشتوانه آن مي شناسند.
وی ادامه می دهد: حصیربافی یکی دیگر از قدیمی ترین صنایع دستی در سیستان و بلوچستان است که مواد اولیه آن برگ درخت خرماست و این هنر یکی دیگر از هنرهای دستی اصیل و بومی سیستان و بلوچستان به شمار می رود که از گذشته دور تاکنون در نقاط مختلف رواج داشته است و زنان بلوچ در بافت حصیر شهرت خاصی را دارند.
این هنرها که نوعی پیشینه خانوادگی برای ما محسوب می شود را با علاقه و مهارت خاصی انجام می دهیم، در این مدت توانسته ایم در سال 93 یک شرکت تعاونی برای کار در عرصه هنرهای سنتی با نام شرکت تعاونی حجاب سرباز تاسیس کنیم که نه تنها منبع درآمدی برای امرار معاش برای خود واعضای خانواده ام شد بلکه منجر به اشتغالزایی برای 13 نفر دیگر هم شد.
این جوان کارآفرین بیان می کند: سرمایه اولیه برای راه اندازی این شرکت 13 میلیون تومان بود و در این زمینه از طرف دولت هیچگونه تسهیلاتی به ما تعلق نگرفت، قرار بود دولت از تولیدکنندگان داخلی حمایت کند اما چه زمانی این حمایت ها عملی می شود، مشخص نیست؟ در این مدت تمام هزینه ها را از درآمد شخصی خودمان پرداخت کرده ایم و تسهیلاتی به ما تعلق نگرفته است.
وی تصریح می کند: ما در راستای اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی تمام سعی و تلاش خود را کرده ایم و هم اکنون تنها خواسته ما از دولتمردان این است که ما راحمایت کنند تا بتوانیم این شرکت تعاونی را گسترش دهیم تا در رفع بیکاری جوانان استان نیز موثر واقع شود.
این کارآفرین افزود: حمایت دولت از کارآفرینان مانع وابستگی به کشورهای بیگانه می شود و از واردات کالاهای مشابه در این زمینه جلوگیری کند، این مهم دلگرمی برای کارآفرینان را نیز در پی دارد زیرا خرید و فروش صنایع دستی در کشورهای همسایه باعث شده که بازار دلالان پررونق و گرم شود آنها با قیمت بسیار پایین این محصول را از برخی تولیدکنندگان خریداری می کنند و با سود کلان به کشورهای دیگر به فروش می رسانند و این به ضرر تولیدکنندگان داخلی است.
آهنگان در پایان خاطر نشان کرد: سیستان و بلوچستان استعدادهای زیادی در هنرهای صنایع دستی دارد، اما اگر این هنرمندان توسط سازمان میراث فرهنگی و دولتمردان حمایت نشوند در آینده ای نزدیک دیگر اثری از این هنر باقی نخواهد ماند.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark