کد مطلب: 56146
 
تنها شهرک دامداران کلان شهر جنوب شرق فاقد حداقل امکانات بهداشتی/ فضولات حیوانی، کف پوش محیط بازی کودکان!
شهرک دامداران زاهدان که در حاشیه این کلان شهر قرار دارد، با وجود مشکلات معیشتی و بهداشتی در وضعیت بسیار بدی قرار دارد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۱
 
به گزارش زاهدنیوز به نقل از عصرهامون، اگر قصد خرید دام سبک و سنگینی داشته باشید حتما باید به منطقه شهرک دامداران وارد شوید، شهرکی که در حاشیه شهر زاهدان قرار دارد و مسیر ورودی آن آغشته به زباله های خانگی و دامداری های صنعتی و غیر صنعتی است که در این منطقه دپو شده اند و چهره ای بسیار زشت و ناپسندی را برای هر ببننده ای به وجود می آورد.

با توجه به خشک سالی های اخیر و متعاقب آن خشکی پهنه تالاب هامون که منبع تغذیه بسیاری از دام های سبک و سنگین در منطقه سیستان  بود، بخشی از جمعیت ساکن در این خطه از استان به خصوص حاشیه این تالاب بین المللی به سمت شهرها و خصوصا زاهدان آمدند و در مناطقی به مثل شيرآباد، بابائيان، غريب آباد و ديگر نقاط حواشی اين شهر ساکن شدند.

به دنبال ايجاد مشکلات بهداشتی حادی که در اثر زندگی دامداران در همان مکانی که دام های شان نگهداری می شوند مشکلات بهداشتی برای کل شهر زاهدان به وجود آمد به طوری که در اوايل سال 70 استاندار وقت سيستان و بلوچستان اقدام به ساخت شهرک گاو داران جهت اسکان دامداران حواشی شهر زاهدان کرد.

در اوايل ساخت تاسيسات و احداث ساختمان در اين شهرک قرار بود اين محل فقط برای نگهداری دام ها استفاده شود و محل سکونت دامداران در همان حواشی شهر باشد اما به دنبال بروز مشکلات رفت و آمد دامداران بين شهر و شهرک دامداران و اينکه رفت و آمد آنها نيز هزينه بر بوده و از سوی ديگر بايد زنان و دختران آنها در کار خدمات رسانی به دامها و توليد شير و غيره به آنها کمک می کردند مجبور به اقامت در کنار دام های خود شدند و بالاخره اينکه طولی نکشيد صدها خانوار و دامدار خانه های خود را به شهرک دامداران انتقال داده و دولت نيز برای بچه های آنها دبستان و مدرسه راهنمايی تاسيس کرد.
 در حال حاضر هر خانواده دامدار در محل نگهداری دام خود ساختمانی هر چند محقر برای سکونت ساخته و به همراه دام در يک محيط زندگی می کنند.

براساس مشاهدات عینی خبرنگار ما، معابر شهرک دامداران زاهدان انباشته از کود و فاضلاب حيوانات است به طوری که در بعضی معابر به علت انباشت توده های کود ديوار خانه ها ديده نمی شود.

به دليل محدود بودن حياط خانه ها که در هر حياط چند گاو، گوسفند و بز و یا طیور نگهداری می شوند، آب های راکد شستشوي ظروف خانه ها و فاضلاب گاوها در سطح منازل آنها پخش و بخشی از آب های متعفن به معابر سرازير می شود و براین اساس وضعیت بد بهداشتی این شهرک برای همگان قابل مشاهده است و کسی نمی تواند آن را منکر شود.

معابر این شهرک اکثرا خاکی است و در هنگام وزش توفان در اين منطقه که در طول سال پيش از صد روز بادهايی با سرعت 80 تا 120 کيلومتر می وزد ذرات کود معلق در هوا مشکلاتی را برای ساکنين اين منطقه و مناطق حاشيه شهرک دامداران به ويژه چند واحد توليدی شير و مواد غذايی از جمله نان، کلوچه و آبنبات که در حدود 500 متری شهرک دامداران فعاليت می کنند به وجود می آورد.
در بعضی روزها که شدت توفان زياد است، گردوخاک به همراه ذرات کود سطح خورشيد را می گيرد و ذرات معلق در هوا به سر و صورت رهگذران و ساکنان اين شهرک می خورد به طوری که بعضا دامداران قادر به دوشيدن شير گاوها نيستند و دو سه روز کار خدمات رسانی به دام ها تقريبا نيمه تعطيل است.

در ايام بهار و ماه های اول تابستان هجوم مگس ها، پشه ها و حشرات موذی که در لابه لای کود حيوانات رشد و نمو می کنند زندگی ساکنان شهرک را مختل می کند.

از هر کوچه و معبری که گذر کنیم، در کنار جاده اصلی و کنار منازل، لاشه حیواناتی مانند گاو و گوسفند و سگ را می بینی که بوی تعفن آن همراه با بوی فاضلاب روان در کوچه ها، شرایط بسیار ناخوشایند و غیربهداشتی را برای ساکنانش به وجود آورده است، جالب این که ساکنان این شهرک نیز گویی تلاشی برای پاکیزگی محل زندگی شان، از خود نشان نمی دهند.

به دلیل وجود لاشه حیوانات در کوچه پس کوچه های این شهرک، اینجا محل تجمع سگ های ولگرد شده است.
به گفته برخی از ساکنان شهرک، متأسفانه هیچ کدام از مسئولان بهداشتی به شهرک دامداران سرکشی نکرده اند تا در جریان مشکلات بهداشتی آنها و طرز زندگی شان در میان کوهی از کودهای دام و لجن ها و لاشه های متعفن اطراف خانه ها قرار گیرند.
بسیاری از کودکان در این منطقه تنها بازی و تفریحشان بالا رفتن و سرخوردن از کود دام ها و موشکافی و پاره پاره کردن لاشه های گاو، گوسفند و بازی با لوله های آزمایش آلوده باشد، کودکان اینجا دلشان می خواهد حداقل یک تاب داشته باشند تا خود را با اشیایی که بوی تعفن می دهد، سرگرم نکنند.

این شهرک نیازمند توجه و اقدامات لازم توسط مسئولان مربوطه است و امیدواریم مسئولان کمی به این شهرک رسیدگی کنند.

انتهای پیام//
Share/Save/Bookmark
 
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}