کد مطلب: 51006
 
حال و هوای برجام در سالگرد یک سالگی؛
هدف اصلی برجام هنوز محقق نشده است/ دولت برخورد قاطعی با نقض کنندگان برجام انجام نداد/ پیوستن به کارگروهFATF به ضرر کشور است
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: با گذشت یکسال از اجرای برجام بعلت کینه و دشمنی دیرینه آمریکا هنوز به هدف اصلی این توافق نامه نائل نشده ایم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
 
به گزارش زاهدانه، چشم بر هم زدیم و یکسال از توافق هسته ای ایران و 1+5 که به عنوان برجام ( برنامه جام اقدام مشترک) شناخته می شد، گذشت.
صفحات تقویم را که ورق بزنیم در 23 تیر ماه 1394 بود که بعد از ٢٨ روز مذاکره فشرده در وین به منظور نگارش برنامه جامع اقدام مشترک و پس از 22 ماه مذاکره درباره برنامه هسته‌ای ایران، توافق وین (برجام) بین ایران و 6 کشور )آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، آلمان و چین) حاصل شد.
برجامی که علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری به دولتمردان نه تنها بی اعتمادی آمریکایی ها را بیش از پیش نمایان کرد بلکه مردم هم اثری از رفع تحریم ها و افت فشارهای اقتصادی را در زندگی خود احساس نکردند.
حال با گذشت یکسال از برجام و بدعهدی کشورهای 1+5 در اجرای تعهدات خود در متن این توافق نامه جای این سوال مطرح است که مهم ترین دستاوردهای این توافق بزرگ برای دیپلماسی کشورایران چه بود؟ آیا باز هم علی رغم تمامی بدعهدی های طرف مقابل، دولت اینبار نیز به بهانه بروز رسانی سیستم بانکی ایران اجازه نفوذ بیگانگان و سرکشی به داده های بانکی ملت ایران را به دشمنان می دهد.
در این باره نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار زاهدانه با اشاره به گذشت یکسال از اجرای برجام اظهار داشت: آرام کردن فضای روانی جامعه و ایجاد ارتباط بین کشورهای اروپایی و مسئولین آنها با ایران و بالعکس از جمله نقاط قوت اجرای این توافق نامه بود که با این تفاسیر علاوه بر اینکه اتفاقات چندان بزرگی در کشور رخ نداد بلکه هدف اصلی برجام نیز تاکنون محقق نشده است.
حسینعلی شهریاری علت محقق نشده برجام را کینه و دشمنی دیرینه آمریکا با ایران عنوان کرد و گفت: علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری در فرامین خود به این موضوع باز هم برخی فکر می کنند شاید بتوان از این طریق پاره ای از مسائل را با آمریکا فیصله دهند.
وی با اشاره به اینکه دشمنی آمریکا تمام شدنی نخواهد بو، تاکید کرد: دشمن از اجرای اهداف شوم خود دست بر نمی دارد.
وی با اشاره به صحبت های اخیر سفیر کره در ایران مبنی بر اینکه نمی توانند تعاملات ارزی با ایران داشته باشند، افزود: بر اساس گفته های وی هنوز بانک های بزرگ دنیا ارتباط بانکی با ایران برقرار نکرده بگونه ای که منابع مالی خود را از طریق سایر کشورها به صورت قاچاق وارد کشور می کنند.
نماینده مردم زاهدان با اشاره به خریدهای دولت در رابطه با بوینگ، ایرباس و غیره نیز بیان داشت: آمریکا در این زمینه نیز قوانینی برای پیشگیری از این امر تصویب کرده است.
وی با بیان اینکه دولت تاکنون برخورد قاطعی با نقض کنندگان برجام انجام نداده است، ادامه داد: در مصوبه مجلس، قانون به صراحت ذکر کرده که اگر آمریکا و اروپا به بهانه حقوق بشر، برنامه های موشکی و غیره تحریم ها را افزایش دهند ایران نیز برجام را نقض خواهد کرد اما با این وجود نیز دولت تاکنون برخورد قاطع کننده ای با نقض کنندگان برجام انجام نداده است.
شهریاری تصریح کرد: درمدت زمانی که از اجرای برجام می گذرد ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرد اما آمریکا و اروپا به تعهدات خود پابرجا نبوده و بدعهدی کردند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر سرکشی به حساب های بانکی ایرانیان توسط کارگروه FATF گفت: نباید به آمریکا و اروپا اعتماد کرد بلکه با اتکا به توان داخلی و از طریق محقق کردن اقتصاد مقاومتی که بارها رهبر انقلاب در خصوص آن تاکید کردند باید مشکلات داخلی را حل کرد زیرا در شرایط فعلی پیوستن ایران به این کارگروه به ضرر کشور است.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}