کد مطلب: 54922
 
پرونده آخرین روزهای اسفندماه در بازارهای زاهدان؛
جنب و جوش مناسبی در بازار مشاهده نمی شود/ از سین های مصنوعی درآمدزا تا هجوم ظروف چینی در سفره هفت سین
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ‌با بیان اینکه بحث معیشت مردم برای شب عید بسیار مهم است، گفت: به دلیل مشکلات اقتصادی هنوز جنب و جوش مناسبی در بازار مشاهده نمی شود از اینرو مردم بیشتر نظاره گر هستند نه خریدار.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۷
 
به گزارش زاهدانه، در حالی روزهای آخر اسفندماه را پشت سر می گذاریم که علی رغم شلوغی و ازدحام بازارها سایه حال و هوای گرانی بر روی جیب مردم تاثیر گذاشته و آنها را از خرید کردن برای عید مایوس می کند.
علی ای حال کافیست بین ساعت 16 تا 22 سری به بازار خیابان های شریعتی، طالقانی یا مصطفی خمینی بزنید تا مراکز خرید را با ردیف هایی منظم و پیوسته از دست فرشان به نظاره بنشینید. دست فروشانی که کسب و کارشان گرمتر از همیشه بوده بگونه ای که پیراهن، کفش، عطر و ادکلن، گل مصنوعی و هفت سین عید همه از جمله اجناسی هستند که در کنار هم بساط شده و خیلی ها که شوق سال نو دارند را بیشتر از گذشته سرگرم خود کرده است.

در این میان هجوم ظروف هفت سین با تزئینات و رنگ های سنتی این روزها مشتریان را به سمت و سوی خود جذب کرده بگونه ای که فروش ظرف‌های مخصوص سفره هفت‌سین یکی از کسب‌ و کارهای کوچک اما پررونق در این روزها به شمار می رود. کسبی که هم برای اهالی فعال در حوزه صنایع دستی و هم برای وارد‌کنندگان کالاهای چینی درآمدزا شده است.
اگر چه کسب و کار فروش ظروف سنتی رونق خوبی به خود گرفته اما اغلب شهروندان از قیمت بالای این ظروف ناراضی بوده و علی رغم میل باطنی خود از خرید این ظروف پشیمان می شوند و به نگاه کردن آن از پشت ویترین ها کفایت می کنند. چرا که قیمت هر آینه و شمعدان سنتی از 17 تا 25 هزار تومان، هر تخم مرغ سنتی تزئین شده از 5 تا 9 هزار تومان و قیمت هر تنگ ماهی کار شده نیز از 37 هزار تومان به بالا در معرض فروش قرار گرفته است.

درهیاهوی جنب و جوش بازار اگر چه ظروف سنتی بیشترین آمار خرید را به خود اختصاص داده اما سین های مصنوعی سفره هفت سین از سیب، سرکه، سکه وسمنو گرفته تا سیاه دانه، سماق و سبزه نیز منبع درآمدزایی برای دست فروشان و کسبه ایجاد کرده که ناگفته نماند در این میان ماهی‌های سرخ عید هم نوعی اشتغالزایی کوتاه مدت برای جوانان نیز ایجاد کرده است.

جنب و جوش مناسبی در بازار مشاهده نمی شود

در این رابطه نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در خصوص اوضاع بازار شب عید و نارضایتی مردم عدم نظارت بر قیمت ها،‌با بیان اینکه بحث معیشت مردم برای شب عید بسیار مهم است، گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی و رکودی حاکم در بازار که باعث بیکاری کارگران زیادی شده است، انتظار می رود که دولت و مسئولان مربوطه با اتخاذ راهکارهای مناسب اجازه افزایش قیمت اقلام اساسی و مورد نیاز مردم در شب عید را ندهند.
علیم یارمحمدی افزود: به دلیل مشکلات اقتصادی هنوز جنب و جوش مناسبی در بازار مشاهده نمی شود و به دلیل عدم نظارت دولت در کنترل قیمت ها و کیفیت نامناسب اجناس مردم بیشتر نظاره گر و نه خریدار هستند.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}