کد مطلب: 60862
 
آبستن آسیب های اجتماعی؛
تکدی گری؛ تراژدی بی‌پایان فقر فرهنگی اجتماعی/ عدم همکاری برخی دستگاهها عامل عدم موفقیت در جمع آوری متکدیان
داستان تکدی گری به یک تراژدی بی پایان تبدیل شده است و هر روز چهره شهرها را خدشه‌دارتر می کند که تنها راه مقابله با آن همکاری و هماهنگی همه دستگاه های جامعه و مردم است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۱۶
 
به گزارش زاهدنیوز، حضور پر تعداد زباله گردها و متکدیان در سطح شهر چهره ناخوشایندی را برای شهر زاهدان رقم زده است و قسمت رنج‌آور این ماجرا آن جاست که بیشتر افرادی که به زباله‌گردی و تکدی‌گری مشغول هستند در سنین کودکی و نوجوانانی قرار دارند.

تکدی‌گری به‌عنوان یک آسیب اجتماعی حاصل ساختارهای اجتماعی و اقتصادی جامعه و زاییده فقر و نابرابری‌های اجتماعی است، فقر، بیکاری، عدم‌مهارت و آشنایی با یک حرفه خاص نیز می‌تواند از دلایل عمده روی آوردن افراد به این کار باشد مهاجرت و نقل مکان افراد از روستاها به شهر نیز یکی دیگر از این دلایل است.

بر اساس مصوبه شورای عالی اداری مصوب 15 اردیبهشت 1378 در خصوص ساماندهي متکديان شهرداري موظف است نسبت به شناسايي و جمع آوري و تحويل افراد موضوع اين مصوبه به مجتمع اردوگاهي اقدام کند.

تکدی‌گری یک آسیب ریشه‌دار اجتماعی برای شهرهای بزرگ است و اغلب کود‌‌کان متکد‌‌ی توسط باند‌‌هایی به خد‌‌مت گرفته می‌شوند‌‌ و در صورت جرم دانستن اعضای اصلی باندهای تکدی‌گری، شاهد آن هستیم که این مجرمان به راحتی به اعمال بزهکارانه خود‌‌ د‌‌ر شهر‌ها اد‌‌امه د‌‌اد‌‌ه و واهمه‌ای ند‌‌ارند.

تکدی گری به‌عنوان معضل اجتماعی محسوب می‌شود اما عاطفه و عمل خیرخواهانه مردم برای کمک به این گروه موجب افزایش تکدی پروری می‌شود و به همان ترتیب عمل به وظایف دستگاه‌های مجری را با مشکل مواجه می‌کند بر این اساس می‌طلبد مردم همکاری لازم را با این نهادها داشته باشند.


محمد آذر مینا، مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری زاهدان در گفت و گو با خبرنگار زاهد نیوز با اشاره به اینکه تکدی گری پدیده های مختلفی همچون پدیده فرهنگی مهم و تاثیرگذار است بیان کرد: به باور من بخش مهمی از برخوردها با موضوع تکدی گری باید به شکل فرهنگی و همراه با آگاهی بخشی به شهروندان انجام شود.

وی با اشاره به نقش مهم مردم در جلوگیری از پدیده تکدی گری گفت: مردم بدانند بسیاری از متکدیان نیازمند واقعی نیستند و آن ها از سادگی مردم سواستفاده می کنند و تعدادی از آنان کودکان کار، عده ای دیگر کودکان خیابانی بی سرپرست و یا بدسرپرست و عده ای دیگر متکدی هستند.

این مقام مسئول با اشاره به طرح جمع‌آوری و برخورد با متکدیان که به طور جدی توسط اکیپ گشت شهری متشکل از نیروی انتظامی، بهزیستی و شهرداری در این شهرستان انجام می شود اظهار کرد: در ستاد جمع آوری معتادان 2 دستگاه مینی بوس گشت به استعداد 12 نفر مرد و6 نفر زن در 2 شیفت کاری صبح و بعدازظهر در شهر زاهدان مسئولیت جمع آوری متکدیان را بر عهده دارند.

مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری تصریح کرد: هر 6 ماه یک بار طبق احکام قضایی یک دوره جمع آوری متکدیان معتاد انجام می شود و برای متکدیان دیگر به صورت روزانه جمع آوری خواهند شد.

وی افزود: در هر کمپ برای متکدیان متهاجر یک دوره 6 ماه ترک اعتیاد است این افراد توسط ستادی که برای این کار پیش بینی شده جمع آوری می شوند.

وی گفت: وظیفه شهرداری شناسایی و جمع آوری متکدیان متعاد متجاهر است و در واقع در بهترین حالت 16 نهاد در کنار هم و با تفکیک وظایف در این خصوص وظیفه دارند.

آذرمینا اذعان کرد: پس از جمع آوری متکدیان غربالگری می شوند؛ مثلا اگر کودک کار باشد به سازمان بهزیستی ارجاع داده می شود و اگر نیاز شد این افراد را به مراجع قانونی می فرستند و نهادهای کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی برای هر متکدی پرونده تشکیل می دهند تا بتوانند از کمک های دولتی بهره ببرند.

همکاری مردم؛ عامل اصلی برای تحقق شهر بدون متکدی

وی از همه ارگان هایی که در این زمینه میتوانند نقش آفرینی کنند درخواست همکاری کرد و گفت: 30 درصد کار جمع آوری است و بیش از 70 درصد مابقی موضوعات اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگی است که نیاز به ورود نهادهای فرهنگی از جمله سازمان صدا سیما و همه ارگان های فرهنگی برای آگاه سازی است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه همکاری مردم عامل اصلی برای تحقق شهر بدون متکدی است تشریح کرد: همکاری مردم در موفقیت طرح جمع آوری متکدیان عاملی ضروری است و شهروندان با معرفی سرشبکه های متکدیان و نیز کمک نکردن به متکدیان شهر می توانند به اجرای موفق این طرح کمک کنند.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}