کد مطلب: 60475
 
یک کارشناس مذهبی مطرح کرد؛
سیره عملی امام حسن عسکری(ع) بهترین الگو در تنگناهای زندگی / خودسازی زمینه ساز فرج و ظهور امام زمان(عج) است
حجت الاسلام والمسلمین سجادی گفت: سیره عملی امام حسن عسکری(ع) و تلاش و توکل ایشان در اوج تنگنا و محاصره دشمن می تواند الگویی برای جامعه اسلامی ما باشد تا بدانیم که با تمام محدودیت ها ، انسان می تواند به قدرت و شوکت دست یابد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۰۰
 
حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالحسین سجادی کارشناس مذهبی در گفت و گو با زاهدنیوز؛ بیان کرد:امام یازدهم شیعیان فرزند امام هادی(ع) و نام مادر ایشان ریحانه یا حدیثه در مدینه متولد شدند ، عمر با برکت امام حسن عسکری(ع) 28 سال بود که 6 سال آن را امامت کردند و سرانجام توسط معتمد عباسی به شهادت رسیدند.

وی افزود: ایشان را ابن الرضا نیز می نامیدند درواقع به دلیل محبت و ارادت شیعیان به امام رضا(ع)، امام جواد، امام هادی(ع) و امام حسن عسکری را ابن الرضا می نامیدند اگرچه این امامان شریف غریب تصور می شدند اما هجرت امام رضا(ع) مانند واقعه کربلا دو حرکت بزرگ و نقطه عطفی برای شیعیان بود.

وی خاطرنشان کرد: امام هادی(ع) و فرزندشان امام عسکری(ع) توانستند معرفت و قدرت شیعیان را افزایش دهند امام یازدهم در بغداد و سامرا در محاصره و محافظت لشکر حکومت زمان قرار داشت و کمتر می توانست در میان شیعیان قرار بگیرد و تنها عده خاصی از محبان می توانستند ایشان را زیارت کنند و مطالب و موارد امام را به سایر شیعیان ابلاغ کنند.

این کارشناس مذهبی تاکید کرد: امام حسن عسکری(ع) ؛ پدر و پدربزرگ بزرگوار ایشان توانستند در همین محاصره و تنگناها، دین اسلام و مذهب شیعه را توسط وکلایی که داشتند تا هند و آفریقا نیز گسترش دهند ، اگرچه امام یازدهم در محاصره و تنگنا قرار داشت و در 6 سال امامت تحت شکنجه و آزار بنی عباس قرار گرفت اما توانست با وجود همه تنگناها دین را گسترش دهد.

وی اذعان کرد: سیره عملی امام حسن عسکری(ع) و تلاش و توکل ایشان در اوج تنگنا و محاصره دشمن می تواند الگویی برای جامعه اسلامی ما باشد تا بدانیم که با تمام محدودیت ها ، انسان می تواند به قدرت و شوکت دست یابد.

حجت الاسلام سجادی ادامه داد: امام یازدهم ادعیه و صلوات های خاصی از چهارده معصوم را برای بهره برداری معنوی شیعیان به یادگار گذاشت، ایشان با وجود تنگناهای بسیار، شاگردان ممتاز زیادی همچون ابوهاشم داوود بن قاسم جعفری، احمد بن محمد بن مطهر و ابوعلی احمد بن اسحاق را تربیت کرد که به وسیله آنها مسائل علمی و مذهبی، دانش و فلسفه را به مردم و جامعه علمی آن روز منتقل کند ایشان می فرمایند ما برای علم و عبادت می توانیم به عزت دست پیدا کنیم.

وی گفت: معتمد عباسی پس از اینکه دریافت منجی آخرالزمان از نسل امام حسن عسکری(ع) است محاصره و تنگنا را بر این امام بزرگوار شدت بخشید چراکه شنیده بود امام عصر متولد می شود و ظلم و ستم را از بین خواهد برد بنابراین افرادی را از لشکر خود به منزل امام وارد کرد تا خبر تولد فرزند ایشان را به او بدهند.

وی افزود: حکام آن زمان همانند فرعون که نقشه قتل حضرت موسی را در سر داشت و موفق نشد به دنبال نابودی امام زمان بودند که به خواست خدا میسر نشد و ایشان از نظرها غایب شدند تا روزی که خداوند متعال مصلحت بدانند و با ظهور ایشان بساط ظلم و ستم برچیده خواهد شد.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: انتظار فرج به گفته معصومین(ع) بزرگترین عبادت و ارزش است ما با رفتار، کردار و اعمال خود می توانیم منتظر ظهور باشیم و به وسیله دعا، تضرع و توسل به آن حضرت داشته باشیم و یاد ایشان را هر ساعت و هر روزدر زندگی جاری کنیم و زندگانی ما مهدوی باشد و این از نشانه های منتظران است.

وی خاطرنشان کرد: امروز نه تنها مسلمانان بلکه سایر ادیان الهی نیز به موضوع مهدویت و موعود آخر الزمان معتقد و منتظر ظهور منجی هستند و حتی کفار و صهیونیست ها نیز روی این مسئله انتظار ظهور منجی کار می کنند و سعی دارند فرهنگ انتظار را از جامعه بشری بگیرند چرا که می دانند موعود آخر الزمان بساط ظلم و ستم مستکبران عالم را از برمی چیند و حتی به دنبال ایجاد شبهات در این باره هستند.

وی افزود: اگر می خواهیم منتظر واقعی و در حکومت عدل مهدوی در رکاب آن حضرت باشیم باید جامعه را آماده ظهور کنیم، به فرموده امام خمینی(ره) حرکت انقلاب اسلامی مقدمه ای برای موعود آخر الزمان است و برای دستیابی به جامعه ایده آل مهدوی باید جامعه را در همه ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به سوی فضای ایده آل مهدوی سوق دهیم و با خودسازی همه رفتار و کردار ما زمینه ساز ظهور منجی باشد.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}