کد مطلب: 58055
 
کارشناس روانشناسی سیستان و بلوچستان عنوان کرد،
کمرنگی روابط عاطفی خانواده ها تحت تاثیر فضای مجازی/ آموزش مهارت های زندگی در مدارس ضروری است
حمیدرضا عباسی گفت:انسان موجودی اجتماعی است و مهارت های ارتباطی لازمه زندگی اوست بنابراین باید اصول آن را به صورت رسمی بیاموزد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۰۹
 
عباسی عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان زاهدان در گفت و گو با زاهدنیوز، بیان کرد: مهارت های زندگی یکی از موارد ضروری است که باید از پایه های پایین در سیستم آموزشی گنجانده شود مهارت ارتباطی یکی از فاکتورهایی است که در این زمینه باید بیاموزیم و این آموزش مهارت های زندگی و ارتباطی باید در سیستم آموزشی کشور قرار بگیرد.

وی افزود: انسان موجودی اجتماعی است و مهارت های ارتباطی لازمه زندگی اوست بنابراین باید اصول آن را به صورت رسمی بیاموزد و والدین نیز باید اصول این مهارت های ارتباطی را فرا بگیرند تا بتوانند زمینه ارتباط اثربخش را با فرزندان فراهم کنند .

وی خاطرنشان کرد: اگر والدین نتوانند ارتباط موثر و متعادلی را با فرزندان ایجاد کنند فرزندان به سمتی که جاذبه های بیشتری دارد کشیده می شوند تا نیاز ارتباطی در وجود خود را برطرف کنند بنابراین والدین باید با شناخت فرزندان ، مقتضیات سنی و ویژگی های شخصیتی آنها، زمینه ارتباط مطلوب و اثربخشی را فراهم کنند.

عباسی با بیان اینکه فضای مجازی سبب ایجاد فاصله ارتباطی بین فرزندان و والدین شده، اذعان کرد: هنگامی که نوجوان به سمت فضای مجازی سوق داده شود با توجه به جذابیت های این فضا به سمت گروه های مجازی همسالان کشیده می شودبنابراین به دلیل ویژگی های این گروهها و تجربه کم اجتماعی سبب ایجاد آسیب های فراوانی به نوجوان شده و فاصله فرد با خانواده بیشتر می شود.

وی ادامه داد: گرایش به اعتیاد یکی از مواردی است که در این گروه های همسالان می تواند شکل بگیرد و فرد را گرفتار دام اعتیاد کرده و فاصله او از خانواده بیشتر شوداما اگر بتوانیم افراد را با سبک زندگی درست و واقعی آشنا کنیم تا در اوقات فراغت از دنیای مجازی دور و به دنیای واقعی نزدیک شوند با شکل گیری ارتباطات در دنیا واقعی و بازگشت به زندگی واقعی میتوانیم به سبک زندگی صحیح دست پیدا کنیم.

این کارشناس روانشناسی اذعان کرد: مدیریت زمان یکی از فاکتورهایی آموزش مهارت های زندگی است، آموزش درست سبب کاهش آسیب های اجتماعی و نزدیکی به دنیای واقعی خواهد شد فرد باید برای خود قوانینی وضع کند که طبق آن فضای مجازی بر زندگی واقعی ارجح نباشد همچنین مدیریت خانواده هاو استفاده از برنامه های آموزشی می تواند در شکل گیری ارتباط اجتماعی مطبوب در دنیای واقعی موثر باشد.

انتهای پیام//

Share/Save/Bookmark
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}