کد مطلب: 53
 
اعتبار واردات گندم ۲ برابر شد
با تصویب دو برابر شدن اعتبار کالاهای اساسی در جلسه امروز هیئت دولت و با توجه به آنکه تنها گندم از یارانه دولتی استفاده می‌کند می توان نتیجه گرفت تسهیل مناسب برای واردات گندم و جلوگیری از افزایش قیمت نان تصمیم‌گیری شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۵۷

به گزارش زاهدانه به نقل از فارس، محمد باقر نوبخت معاون برنامه ریزی رئیس جمهور و سخنگوی دولت یازدهم در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت اظهارداشت: برای تثبیت قیمت کالاهای اساسی سقف بودجه عمومی برای تخصیص این کالاها دو برابر در نظر گرفته شده است، تا از افزایش قیمت آن جلوگیری شود.

به گزارش فارس، این اظهارنظر نوبخت مطمئناً به معنای آن نیست که قیمت همه کالاهای اساسی ثابت می‌ماند، چرا که در حال حاضر تنها کالایی که از محل بودجه یارانه دریافت می‌کند، گندم است، چرا که واردات گندم مابه‌التفاوت ارز 1226 و 2477 را دریافت می‌کند، لذا می‌توان این گونه نتیجه‌گیری کرد که اظهار نظر نوبخت فقط مربوط به واردات گندم است.

بنابراین گزارش، دولت یازدهم در ابتدای کار خود تاکید کرده بود که همه کالاهای اساسی ارز 1226 دریافت می‌کنند و مابه‌التفاوت آن از اعتباری که در بودجه دیده شده است، جبران می‌شود، اما با گذشت یک ماه این تصمیم دولت لغو شد و تنها گندم از ارز 1226 استفاده می‌کند.

پیش از این حسن یونس‌سینکی معاون وزیر صنعت از 3 سناریو برای هدف‌مندی قیمت گندم، آرد و نان اطلاع داده بود و همچنین روز دوشنبه هفته جاری نیز جلسه‌ای در خصوص قیمت نان در ریاست جمهوری برگزار شد، لذا اظهارنظر امروز نوبخت به معنای آن است که تصمیم دولت برای تثبیت قیمت نان تا پایان سال جاری جدی است و نباید شاهد افزایش قیمت نان باشیم، اما این به معنای آن نیست که در سایر کالاهای اساسی نیز با تثبیت قیمت مواجه خواهیم بود.

البته نباید این موئضوع را هم فراموش کرد که واردات کالاهای اساسی در مهر ماه نسبت به شهریورماه 73 درصد رشد داشته است که عمده آنها مربوط به نهاده‌های دامی و نهاده‌های مورد نیاز مرغداری‌ها است.

پیش از این حسن روحانی نیز از واردات 7 میلیون تن گندم در سال جاری خبر داده بود.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark
 
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}