کد مطلب: 57886
 
مدیر گروه سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکی زاهدان؛
رعایت اصول بهداشتی و تغذیه ای برای جلوگیری از انتقال کرونا ویروس به نوزادان و کودکان شیرخوار
مدیر گروه سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر رعایت اصول بهداشتی و تغذیه ای برای جلوگیری از انتقال کرونا ویروس در نوزادان و کودکان شیرخوار تاکید کرد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۹
 
دکتر مریم زابلی به خبرنگار زاهدنیوز گفت: کرونا ویروس ها خانواده ای از ویروس ها هستند که می توانند طیف وسیعی از بیماریها را از سرماخوردگی تا عفونت شدید تنفسی ایجاد نمایند و این ویروس گونه های مختلف دارد، نوع جدید کرونا ویروس قدرت سرایت زیادی داشته و نوزادانو کودکان یکی از گروه های آسیب پذیر در مواجهه با ویروس کرونا محسوب می شوند.

مدیرگروه سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شناسایی علائم و مراقبت بیماری کرونا را یکی از اولویت های اصلی برنامه های بهداشتی عنوان کرد و افزود: انتقال کرونا ویروس از طریق شیر مادر یا از طریق جفت تقریبا غیر محتمل است و مطالعات محدودی که طی دو ماه گذشته انجام گرفته است، نشان می دهد که این ویروس در شیر مادر یافت نشده و انتقال فرد به فرد شبیه به آنفلوانزا و سایر عوامل بیماری زای تنفسی و عمدتاً از طریق قطرات تنفسی که در سرفه یا عطسه فرد مبتلا وجود دارد منتقل می شود بنابراین تغذیه کودکان شیرخوار در مادران مشکوک با رعایت اصول بهداشتی از پستان منعی ندارد.

وی ادامه داد: در مادران با تشخیص قطعی، اگر حال عمومی مادر با تشخیص قطعی بد باشد، تغذیه شیرخوار به طور موقت، با شیر انسانی (شیر ذخیره شده در بانک شیر) یا شیرمصنوعی انجام گرفته و در صورت بهبودی حال عمومی مادر، تغذیه شیرخوار با شیر دوشیده و رعایت اصول بهداشتی در هنگام دوشیدن شیر انجام می گردد.

مدیرگروه سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در جهت کاهش خطر انتقال ویروس از مادر به نوزاد تازه متولد شده در مادران با ابتلای قطعی، محتمل یا مشکوک لازم است باید از برقراری تماس پوست با پوست بین نوزاد تازه متولد شده و مادر مبتلای قطعی، محتمل یا مشکوک ممانعت به عمل آید و هر نوزادی که از مادر مبتلا به کرونا ویروس به دنیا می آید، باید مشکوک تلقی گردیده و ملاحظات مربوط به موارد مشکوک درباره آنها رعایت و شیرخواران به مدت 2 هفته قرنطینه شوند.

وی افزود: در صورتی که مادر محتمل یا مشکوک به ابتلا باشد، نوزاد باید به طور موقت از وی جدا و در اتاق دیگری توسط همراه سالم نگهداری شود. لازم به ذکر است که خطرات و فواید این جدایی برای والدین توضیح داده شود.

زابلی گفت: در صورتی که جداسازی و قرار دادن نوزاد در اتاق دیگر به دلایلی امکان پذیر نباشد نوزاد باید حداقل از مادر دو متر فاصله داشته باشد و یک پرده از سقف تا پایین بین مادر و نوزاد قرار داده شود و بهتر است مادر یک همراه سالم آموزش دیده داشته باشد که مراقبت های مربوط به نوزاد را انجام دهد. همراه باید، اصول بهداشت فردی و پیشگیرانه (مانند شست و شوی مکرر دست ها با آب و صابون مایع و در صورت نبودن صابون مواد ضدعفونی کننده با پایه حداقل درصد الکل، زدن ماسک و ...) را رعایت نماید.

وی درپایان در خصوص علائم خطر کرونا ویروس در نوزادان و شیرخواران تصریح کرد: تنفس تند (بیش از 60 بار در دقیقه، تنفس سخت توکشیده شدن قفسه سینه، ناله، پرش پره های بینی، کبودی دور چشم و زبان، ناتوانی در خوردن و آشامیدن، عدم برقراری ارتباط در بیماری، بی قراری بیش از اندازه، خشکی مخاط دهان و اشک یا کاهش حجم ادرار، تب بیشتر از 40 درجه سانتی گراد یا تب پایدار برای 5-3 روز و عود علائم بعد از بهبود نسبی از جمله علائم کرونا ویروس در نوزادان و کودکان است و در صورت مشاهده این علائم و نشانه های در نوزادان و کودکان سریعا به مراکز درمانی مراجعه نمائید.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}