کد مطلب: 59019
 
هر دم از این باغ بری می‌رسد؛
روغن خوراکی در بازار سیستان و بلوچستان نایاب شد/کمبود مواد اولیه عامل کاهش تولید روغن
چند وقتی است که روغن جامد در بازار سیستان و بلوچستان بسیار کم و نایاب شده و این موضوع مشکلاتی را برای شهروندان کرده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۱
 
به گزارش زاهدنیوز ؛طی چند هفته گذشته روغن در بازار زاهدان و سایر شهرستان های سیستان و بلوچستان کمیاب شد در حالیکه در این روزهای کرونایی مردم نباید دغدغه ای برای تامین مایحتاج اولیه خود داشته باشند یکباره روغن در بازارهای استان کیمیا شد و شهروندان باید از این فروشگاه به آن فروشگاه به دنبال یافتن روغن خوراکی باشند و این بی تدبیری سبب مراجعه گسترده مردم به فروشگاه ها و گاهی ایجاد نزاع بر سر خرید روغن شده است.

دولت باید جوابگوی نیاز مردم باشد

صفری یکی از شهروندان زاهدانی در این باره می گوید: امروز پس از جستجو در فروشگاه های مختلف توانستم دو عدد روغن خوراکی پیدا کنم اما زمانی که هنگام حساب کردن خریدهایم لحظه ای صندوق را ترک کردم روغن های خریداری شده را سایر مشتری ها از سبد من خریده بودند و این اتفاق عجیب در چشم بر هم زدنی رخ داد.

وی افزود: دولت باید جوابگوی نیاز مردم باشد مگر چه اتفاقی افتاده که قحطی و گرانی در بازار بیداد می کند چه کسی باید این بازار را کنترل کند؟

بازار به حال خود رها شده است

ریگی یکی دیگر از شهروندان نیز بیان کرد: بعد از گرانی اجناس مختلف حالا نوبت به روغن رسیده است و عجیبتر از همه کمبود روغن در بازار است مگر دولت وعده تامین مایحتاج مردم در شرایط کرونایی را نداده بود پس چرا با گذشت چند ماه بازار به حال خود رها شده است.

وی ادامه داد: قیمت های افسار گسیخته و اکنون نیز نایاب شدن روغن باعث به دردسر افتادن مردم شده است؛ اقشار کم درآمد دیگر قادر به خرید نیازهای اولیه خود نیستند چرا بازار به حال خود رها شده است گویا هیچ نظارتی وجود ندارد!کمبود مواد اولیه عامل کاهش تولید روغن در کشور است

محمد قاسمی معاون نظارت و بازرسی اداره صمت سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: مشکل کمبود روغن در کل کشور وجود دارد، این مشکل به دلیل کمبود مواد اولیه و کاهش تولید روغن در کشور است.

وی افزود: دولت تدابیری را برای رفع این مشکل اندیشیده تا مواد اولیه های وارداتی دپو شده در مرزها هر چه زودتر ترخیص و در اختیار کارخانه ها و واحدهای تولیدی قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: سهمیه بندی هر استان مشخص شده و سهم استان از روغن جامد بسیار ناچیز است روغن مایع پخت و پز نیز هفته گذشته به استان وارد نشد و مکاتباتی برای حل مشکل استان انجام شده است و مشکلات به وزارت صمت و حوزه بازرانی داخلی منعکس شده تا مشکلات کمبود روغن و برنج سهمیه ویژه ای درنظر بگیرند و به استان اختصاص دهند.

قاسمی تاکید کرد: روغنی که وارد استان می شود پس از بارگزاری در سامانه جامع تجارت در اختیار عمده فروشان و سپس واحدهای صنفی معتبر و دارای جواز صنفی قرار می گیرد و بازرسان بر نحوه توزیع تا رسیدن به دست مصرف کنندگان نظارت دارند.

معاون نظارت و بازرسی اداره صمت سیستان و بلوچستان اذعان کرد: گشت های مشترکی با دادستانی و تعزیرات حکومتی در سطح شهر زاهدان انجام می شود و به تازگی در بازرسی از منطقه کارخانه نمک بیش از ۱۶ پرونده برخورد با واحدهای صنفی متخلف تشکیل و با متخلفات برخورد قانونی شد و نظارت بر نحوه توزیع روغن از طریق واحدهای صنفی معتبر نیز انجام می شود.

وی تصریح کرد: کشت دانه های روغنی در شمال کشور انجام می شود و شرایط استان جوابگوی کشت دانه های روغنی و تولید روغن در استان نیست.
Share/Save/Bookmark
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}