کد مطلب: 49507
 
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد:
روغن های تفاله زیتون در زاهدان غیراستاندارد است/ یک کارشناس تغذیه: روغن زیتون در صورت سرخ کردن سرطان زا می شود
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان روغن های تفاله زیتون در زاهدان را غیر استاندارد اعلام کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۲
 
به گزارش زاهدانه، حتما بارها شنیده اید که می گویند "هر دم از این باغ بری می‌ رسد تازه تراز تازه تری می رسد" گفتن این ضرب المثل از این جهت بود که پس از قاچاق البسه و میوه در سیستان و بلوچستان اینبار نوبت به روغن های خوراکی رسید، روغن هایی که سلامتی شهروندان را به مخاطره انداخته و با برندهای مختلف از کشورهایی اسپانیا و ترکیه وارد کشور می شود.
از اینرو روغن تفاله زیتون با کاربرد صنعتی در حالی اخیرا به کشور وارد شده است که در حال حاضر این محصول به عنوان روغن زیتون خوراکی با برند خارجی به فروش می ‌رسد و از آنجایی که نباید در مصارف غذایی مورد استفاده قرار گیرند اما برخی از سودجویان با صرف نظر از این موضوع، نسبت به عرضه آن به عنوان روغن خوراکی اقدام کرده ‌اند.
در این زمینه معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان روغن های تفاله زیتون در زاهدان را غیر استاندارد اعلام کرد و گفت: این نوع روغن از تفاله زیتون با استفاده از حلال های شیمیایی و در یک فرآیند حرارتی به دست می آید که به علت وجود باقی مانده حلال ها و فسادپذیری آن ، مصرف انسانی ندارد.
دکتر مبارکی افزود: تنها مورد مصرف این روغن ها، استفاده موضعی می باشد.
در همین راستا یک کارشناس ارشد تغذیه با اشاره به اینکه روغن باید کمتر تحت تاثیر حرارت مستقیم قرار بگیرد، اظهار داشت: روغن‏‌ها وقتی تحت تاثیر حرارت قرار می‌گیرند، ترکیبات حلقوی در آنها ایجاد می‌شود که این ترکیبات سرطان‌زاهستند به همین دلیل است که متخصصان توصیه می‌کنند که روغن کمتر تحت تاثیر حرارت مستقیم باشد.
یوسف صادقیان افزود: اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع در دماهای پایین شروع به واکنش‌های شیمیایی می‌کنند از اینرو تاکید می‌شود روغن در حرارت مستقیم( سرخ کردن) قرار نگیرد.
وی با اشاره به اینکه برخی از افراد روغن زیتون را در یخچال قرار می‌دهند تا منجمد شود، گفت: نقطه انجماد یا ذوب را تعداد اسیدهای چرب اشباع یا غیر اشباع تعیین می‌کنند از اینرو وقتی که روغن زیتون را در محیط یخچال قرار می‌دهید، معمولا روغن دو فاز می‌شود. آنهایی که در واقع سه اسید چربشان جامد است و طول اسید چربشان هم بلند است، جامد می‌شوند و بقیه همانگونه می‌مانند و در نتیجه روغن شما دیگر همگن نیست.
این کارشناس ارشد تغذیه ادامه داد: زمانی که افراد بخواهند از روغن زیتونی که در محیط یخچال کمی حالت انجماد به خود گرفته استفاده کنند باید آن را تکان دهند که روغن فاز مایع و جامد آن با هم مخلوط شود یا به اصلاح همگن شود. با گرم شدن، طعم و بوی روغن زیتون کاهش پیدا کرده و باعث بی ثباتی و ناپایداری روغن می‌شود که همین مسئله موجب بروز بیماری‌های قلبی می‌شود.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}