کد مطلب: 60379
 
یک کارشناس سیاسی مطرح کرد؛
وابستگی تحقیرآمیز رضاخان به غرب عامل عقب ماندگی کشور بود/جهان متحیر از پیشرفت های جمهوری اسلامی
یعقوب کریمی گفت: امروز پیشرفت های چشمگیر جمهوری اسلامی در زمینه های مختلف علمی، آموزشی، دفاعی، بهداشتی، انرژی هسته ای و غیره جهان را حیرت زده کرده و همه اینها در سایه استقلال و نگاه به داخل به دست آمده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۲۷
 
یعقوب کریمی کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار زاهدنیوز بیان کرد: رژیم شاهنشاهی وابسته به غرب و آمریکا بود رضاخان با کمک انگلیسی ها روی کار آمد و در نهایت توسط همان ها نیز ساقط شد، اگر رویکرد مردمی داشت در زمان سقوط همان مردم به حمایت از او می پرداختند اما آنچنان ظلم و استبدادی را بر ملت روا داشت که هیچ کس با وی همراهی نکرد.

وی با بیان اینکه همه امورات کشور در زمان رضاخان بر وفق دولت غربی اداره می شد، افزود: همه دولت های استکباری به دنبال منافع خود در ایران بودند و جایگاهی برای مقاومت اسلامی وجود نداشت اما با پیروزی انقلاب دست استکبار از خاک ایران کوتاه شد و حمایت از جنبش های اسلامی جایگاه ویژه ای پیدا کرد و امروز در کشورهای مختلف مانند عراق، سوریه، یمن و حتی آفریقا، جبهه مقاومت گوش به فرمان مقام معظم رهبری برای مقابله با نظام های امپریالیسمی هستند.

رژیم پهلوی به دنبال پیاده سازی فرهنگ منحط غرب بر کشور بود

وی خطرنشان کرد: امروز قدرت نظام جمهوری اسلامی جهانی شده و دشمن به دنبال ضربه زدن به این انقلاب است، عدم توجه به شعائر مذهبی و ارزش هی اسلامی در دوران شاهنشاهی سبب اعتراض مردم و روحانیون شده بود و در بدنه قدرت توجهی به مسائل اعتقادی وجود نداشت و تنها حوزه های علمیه در مقابل سیستم پهلوی قرار گرفته بود چراکه رژیم به دنبال غربی شدن کشور و پیاده سازی فرهنگ منحط غرب بر کشور بود و در همین خصوص رضاخان فرمان کشف حجاب را صادر کرد.

کریمی تاکید کرد: غرب زدگی رضا خان و پیاده کردن الگوهای غربی در کشور سبب اعتراض مردم مسلمان ایران شد و ملت و روحانیون برای بازگشت به ارزش های اصیل اسلامی با شعار نه شرقی و نه غربی دست به مبارزه با دیکتاتوری پهلوی زدند و توانستند شرایط جامعه را تغییر دهند.

در دوران شاهنشاهی مردم سالاری وجود نداشت

این کارشناس سیاسی ادامه داد: رای مردم در دوران شاهنشاهی هیچ معنا و ارزشی نداشت و مردم سالاری به معنای واقعی وجود نداشت، میزان سواد در بین آحاد ملت به خصوص روستاییان بسیار پایین بود و تنها عده ای خاص می توانستند از آن بهره مند شوند اما، پیشرفت امروز کشور به برکت انقلاب اسلامی در همه زمینه ها بی نظیر است اگر پیش از انقلاب در علم و دانش وابسته به غرب بودیم امروز با تکیه بر توان داخلی در همه ابعاد به پیشرفت های بی نظیری دست یافتیم.

وی اذعان کرد: پیشرفت های امروز کشور در عرصه های نظامی و تکنولوژی، دشمنان را غافلگیر کرده است و سعی دارد در جنگ اقتصادی جمهوری اسلامی را زمین گیر کند اما با درایت دولت جدید و تکیه بر ظرفیت های داخلی کشور در این باره نیز شکست خواهد خورد.

حافظه تاریخی ملت ایران، سند بزرگی بر جنایت های رژیم پهلوی

وی با اشاره به وابستگی تحقیر آمیز پهلوی ها به غرب، تصریح کرد: رضاخان از دولت های غربی دستور می گرفت و به دنبال یکپارچه سازی کشور و سرکوب قبایل برای تضعیف قدرت آنان بود که این سبب ضعف کشور در بخش های کشاورزی و وابستگی بیشتر به غرب و افزایش اختلافات قومی و قبیله ای می شد و اقوام مختلف با روش های متفاوت سرکوب می شدند.

کریمی گفت: هزینه ای که رضاخان برای ساخت راه آهن با هدف خوش خدمتی به انگلیس و منافع آنان انجام داد برابر با اعتبار لازم برای ساخت کل راه های ایران بود و این خطای راهبردی به نفع انگلیسی ها انجام گرفت ، امروز پیشرفت های چشمگیر جمهوری اسلامی در زمینه های مختلف علمی، آموزشی، دفاعی، بهداشتی، انرژی هسته ای و غیره جهان را حیرت زده کرده و همه اینها در سایه استقلال و نگاه به داخل به دست آمده است.

وی افزود: امروز دشمنان به دنبال تطهیر چهره رضاخان و فراموشی ظلم های او هستند اما حافظه تاریخی این ملت سند بزرگی بر جنایت های رضاشاه و پهلوی ها در کشور است نگاهی گذرا بر تاریخ نشان می دهد که استبداد رضاخان سبب شده بود تا هنگام سقوط تنها مانده و هیچ کس به حمایتش برنخواست اما پشتوانه مردمی بزرگترین سرمایه جمهوری اسلامی است که سبب شکست توطئه های مختلف دشمنان تاکنون شده است.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}