کد مطلب: 56357
 
در ادامه خشکسالی های جنوب شرق؛
تلف شدن 8 هزار مرغ در تنها مرغداری هیرمند/ بی آبی و بی برقی عامل اصلی فاجعه
بیش از هشت هزار قطعه مرغ گوشتی در تنها واحد مرغداری شهرستان هیرمند بر اثر کمبود آب، نوسانات شبکه برق، وجود گردوخاک شدید و گرمای بیش از حد هوا تلف شدند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۷
 
به گزارش زاهدنیوز، در حالی بحران کم آبی امان مردم پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز را بریده و مردم را عزاردار مزارع خشک سوخته و دام های تلف شده شان کرده است که مردم بخشی از منطقه سیستان در گرمای شدید هوا که مقارن با ماه مبارک رمضان شده است با قطعی مکرر آب و برق مواجه هستند و در گرمای بالای 50 درجه با زبان روزه، ایام سحر و افطار را با بی برقی و بی آبی سپری می کنند.
قطعی مکرر آب و برق اما این روزها علاوه بر تلخ کردن کام مردم روزه دار باعث تلف شدن مرغ های تنها مرغداری در شهرستان هیرمند شده است.
به گفته مالک این مرغداری علت مرگ و میر بیش از هشت هزار قطعه مرغ گوشتی در تنها واحد مرغداری شهرستان هیرمند که در بخش قُرقُری واقع شده است کمبود آب، نوسانات شبکه برق شهرستان هیرمند، وجود گرد و خاک شدید و گرمای بیش از حد هوا بوده است.با این تفاسیر سیستان و بلوچستان با بحران بی آبی و خشکسالی بیش از دو دهه مواجه است که اکثر روستاهای آن به وسیله تانکر آبرسانی می شود و مردم در اکثر نقاط این استان پهناور از افت فشار و قطعی مکرر آب گلایه دارند.
در این میان اما سد سازی های گسترده افغان ها در مرز ایران و افغانستان راه اندک سیلاب های موجود به سد را هم بسته به گونه ای که شنیده ها حاکی از آن است امسال حتی یک قطره آب هم توسط افغان ها به ایران داده نشده است؛ از سوی دیگر نیز از آنجایی که خط لوله اصلی آب در شهرستان هیرمند از ولایت نیمروز افغانستان می گذرد، برداشت بی رویه آب در کشور همسایه به انتهای لوله آبی را نمی رساند.
علی ای حال در چنین وضعیتی می طلبد مسئولان چاره ای اساسی بیاندیشند چرا که بخش قرقری هیرمند در حال حاضر بیشتر از دیگر مناطق این شهرستان، با کمبود آب مواجه شده است.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}