کد مطلب: 57833
 
بهره برداری از هزار و 408 پروژه عمرانی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه
سردار محمد مارانی از بهره برداری هزار و 408 پروژه عمرانی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق کشور خبر داد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۰
 
به گزارش زاهدنیوز ؛ ظهر امروز مراسم آیین بهره برداری از هزار و 408 پروژه عمرانی و توزیع 580 سری جهزیه و هزار سری لوازم خانگی و رونمایی از مستندهای اقدامات قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه با حضور مسئولین نظامی و انتظامی و مدیران دستگاهای دولتی در سالن جلسات قرارگاه قدس زاهدان برگزار شد.

سردار محمدمارانی، فرمانده قرارگاه منطقه‌ای قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه دراین مراسم گفت: اصحاب رسانه سربازان گمنام نظام و جهادگران بدون شمشیر هستند که با قلم خود جهاد و خدمات انقلاب و نظام را اطلاع رسانی می کنند.

وی بیان کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی زمینی سپاه و در منطقه قرارگاه قدس که به عنوان نماینده سپاه و نیروی زمینی در جنوب شرق مسئولیت امنیت منطقه را بر عهده دارد یکی از اقدامات خوبی که در راستای امنیت پایدارانجام داده رسیدگی به معیشت مردم بوده زیرا اگر مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم حل شود مسائل ناامنی خود به خود حل و فصل خواهند شد.

این مقام مسئول بیان کرد: از اول پیوست‌های برای طرح‌های عملیاتی نوشته و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که طرح‌های مردم یاری و مردم داری و رسیدگی به مردم و در کنار آن بحث های بهداشتی و درمان و مسائل فرهنگی در اولویت قرار داده شده به نحوی که از سال ۸۸ تاکنون قریب به ۱۷ هزار و 977 پروژه اجرا شده که ۸۰ درصد آن در سیستان و بلوچستان و ۲۰ درصد در استان‌های هرمزگان، کرمان و خراسان جنوبی بوده است.

وی ادامه داد: در پنج ساله دوم جهش هشت برابری در اجرای برنامه ها داشتیم به طوری که از 17 هزار و 977 پروژه اجرا شده در جنوب شرق، 15 هزار و 615 طرح و پروژه در 5 ساله دوم یعنی از سال 93 تا 98 اجرا شده است که بیش از 210 میلیارد تومان برای اجرای این پروژه ها هزینه شده است.

وی بیان کرد: در زمینه پروژه های عمرانی نیز ساخت مسکن محرومین تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی با همکاری دولت و نهاد های مربوطه در دستور کار بود همچنین خود سپاه نیز حدود 3 هزار واحد مسکونی احداث و در طی این سالها به مردم تحویل داده است.

فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه خاطر نشان کرد: احداث جاده، ترمیم و مرمت جاده ها، احداث هزار کیلومتر جاده در مرزها و طول جاده ها که مشکلات تردد 84 روستا را حل کرد نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته بوده است، همچنین برای مهار آب بندهای بتنی با همکاری گروه های مهندسی سپاه ایجاد شد که احداث برکه ها، آبگیر ها و سد ها بخش عمده ای از مشکلت مربوط به آب کشاورزی و آب شرب را حل کرده است.

اقدامات محرومیت زدایی از سال 88 تا 98

شهرام اسکندری، معاون مهندسی، اقتصادی قرارگاه منطقه ای قدس نیروی زمینی سپاه در ادامه مراسم گفت: نهضت امام خمینی که افتخار خدمت، حضور و زندگی کردن در آن را داریم همانند نهضت انبیا بر دوش طبقات محروم و مستضعف که به تعبیر ایشان کوخ نشینان هستند و پس از آن مقام معظم رهبری در ادامه این نهضت و به پیروی ازسیره انبیاء و ائمه معصومین علیهم السلام، نظام اسلامی را زمینه ای برای ارائه خدمات به مردم می دانند.

وی بیان کرد: این خدمات دردو محور تامین نیازهای عمومی و پرورش مغزها و زدودن اشکال مختلف غبار محرومیت از اقشار مختلف جامعه است که از وظایف اصلی نهادها، سازمان ها و ارگان های نظامی می باشد و این وظیفه ای برگردن همه ما در دولت و نظام است که افتخار سربازی در آن را داریم.

وی ادمه داد: قرارگاه منطقه ای جنوب شرق قدس نیروی زمینی سپاه در این راستا در دوران های مختلف درکنار اقدامات امنیتی و عملیاتی که وظیفه تعریف شده آن است و باید پاسخگوی این موضوع در منطقه حساس جنوب شرق باشد با هدف کمک به دولت با نیل به اهداف کلیه انقلاب در حوزه های مختلف اعم از توسعه شاخص های اقتصادی و بهداشتی، فرهنگی و امنیتی که کار اصلی این مجموعه است درکنار دستگاه های اجرایی متولی اقدامات موثری در زمینه توسعه زیرساخت های روستایی، کاهش نرخ بیسوادی، توسعه فضاهای آموزشی، ایجاد اشتغال توانمندسازی مردم و ترویج کار و اشتغال و احیای ظرفیت های اشتغال اعم از کشاورزی،دام طیور،ظرفیت هایی که به واسطه مرز آبی و خاکی داریم و احداث مسکن برای فاقدین مسکن و کپرنشینان و همچنین در حوزه های مختلف بهداشت و درمان فرهنگی طی این چند سال اقدامات مهمی داشته که یک دهه آن در پنج ساله اول دهه 70 به فرماندهی شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی که انصافا اقدامات ارزشمندی در استان انجام دادند و ما برنامه خدمات رسانی را با این عنوان که قاسم زنده هست وجهاد ادامه دارد، انجام خواهیم داد.

این مقام مسئول افزود: نیروی زمینی سپاه پاسداران با محوریت قرارگاه قدس در منطقه جنوب شرق به‌منظور کاهش آلام مردم و عمق بخشی داخلی به اهداف انقلاب و همگرایی اقوام و مذاهب در کنار دولت جمهوری اسلامی از سال ۹۴ پس از مطالعه دقیق در عرصه‌های زیرساخت، آموزش، مسکن، فرهنگی، اجتماعی، بهداشت درمان و... با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها به ویژه مهندسی نیروی زمینی با هدف بهبود مشکلات در عرصه های ذکر شده که ارتباط مستقیم با امنیت پایدار دارد در دستور کار خود قرار داد.

وی بیان کرد: قرارگاه قدس در عرصه های احداث و توسعه زیرساخت‌های روستایی، ساخت و مرمت منزل مسکونی ویژه محرومین، ایجاد اشتغال و توانمندسازی معیشتی ساکنین مناطق محروم، احیای ۳۳ هزار هکتار اراضی مستعد استان، احداث و تکمیل فضای آموزشی و خدمات اجتماعی به جز خدمات ارائه شده در بیمارستان‌های صحرایی گام های موثری برداشته است.

اقدامات انجام شده در عرصه احداث و توسعه زیرساخت‌های روستایی

اسکندری اهم اقدامات انجام شده در عرصه احداث و توسعه زیرساخت‌های روستایی را تعداد ۲ هزار و ۹۵۳ پروژه دانست و گفت: این پروژه ها شامل ایجاد ۶۵ واحد تصفیه آب روستانی، اجرای ۱۵۰ کیلومتر فیبر نوری در منطقه سراوان، احداث ۲۷بند سنگ ملاتی، احداث 928 کیلومتر جاده روستایی، احداث ۴۳ مجموعه ورزشی روباز، تکمیل و بازسازی ۲۷۴ مسجد، احداث ۲۰ مسجد، آبرسانی به ۱۰۳ روستا، احداث هزار و۷۸ چشمه سرویس بهداشتی و حمام، مرمت و بازسازی ۵۱ گلزار شهدا، احداث چهل غسالخانه، احداث6باب خانه بهداشت، ۱۴۲ مخزن ۱۰هزار لیتری، برق رسانی به ۲۱ چاه آب شرب و ایجاد ۴۱ مخزن بتنی ۴۰ متر مکعبی می باشد.

وی به ساخت 2 هزار و176 پروژه در عرصه ساخت و مرمت منزل مسکونی ویژه محرومین اشاره کرد و ادامه داد: هزار و ۸۸ واحد از این پروژه ها با مشارکت کمیته امداد امام خمینی (ره)، هزار و 8۸ واحد مرمت و احداث خانه محروم با اعتبارات سپاه پاسداران در سطح استان انجام شده است، همچنین ۴۱۸ واحد با مشارکت کمیته امداد و هزار و۷۵۰ واحد با مشارکت بهزیستی و با اعتبار هزار و۹۵۰ تومان از سپاه پاسداران در حال برنامه‌ریزی برای اجرا در دست اقدام می باشد.

وی از ایجاد اشتغال و توانمندسازی معیشتی ساکنان مناطق محروم به تعداد پنج هزار و ۲۰۶ پروژه خبر داد و گفت: این پروژه ها شامل۴۳ کارگاه صنایع دستی و پوشاک، تیرچه بلوک، در و پنجره سازی، ۳۱ پرورش شترمرغ و ۱۹۴ کارگاه بلدرچین، راه اندازی ۵۱ پنل خورشیدی و ۱۵ نانوایی، احیای پنج معدن، کارخانه پسته پاک کنی،8 استخر پرورش ماهی، توزیع358 راس دام سبک به خانواده، 122 واحد جایگاه دام، احداث دو باب مغازه و توزیع یازده دستگاه جوجه کشی می باشد.

وی حفر و بازسازی 146 حلقه چاه کشاورزی و شرب، احیاء 26 قنات،تسطیح ۳۰۱ پروژه شامل ۵۸۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی، احداث و ترمیم ۳۱۹ واحد گلخانه، کمک به کشت محصولات کشاورزی به ۴۳ خانواده و آبیاری قطره ای ۳۴ هکتار باغات اقدام و زمینه اشتغال برای تعداد9 هزار و 434 نفر به صورت دائم و 31 هزار و سه نفر کارگر فصلی را از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه اشتغال و توانمندسازی معیشتی دانست.

اسکندری در ادامه احیای ۳۳ هزار هکتار اراضی مستعد استان مصوبه سفر مقام معظم رهبری که ۲۲ هزار هکتار مطالعه آن انجام و 6 هزار و ۹۵۴ هکتار آن با راه اندازی6 شرکت تعاونی ایثار احیا شده است ار از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد و ادامه داد: 241 پروژه نیز در بحث آموزشی احداث و تکمیل شده که شامل احداث۷۱ مدرسه دو کلاسه، بازسازی ۹۲ مدرسه، احداث ۴۵ واحد خانه عالم و بازسازی ۳۳ حوزه علمیه می باشد.

معاون مهندسی، اقتصادی قرارگاه منطقه ای قدس نیروی زمینی سپاه به ارانه خدمات اجتماعی به 624 هزار و 650 نفر اشاره کرد و گفت: این آمار شامل بیمارستان های صحرایی نیست به گونه ای که در این زمینه تاکنون چهار هزار و 311 سری جهیزیه و 86 هزار و 949 بسته معیشتی توزیع شده، همچنین برگزاری 53 هزا ضیافت افطاری، توزیع 90 هزار و 960 پرس غذای گرم، توزیع 189 هزار و 700 بسته لوازم التحریر، 8 هزارو 500 دست پوشاک مدرسه و کمک به بیماران صعب‌العلاج، ایتا، زنان سرپرست خانواده و کمک هزینه تحصیلی از دیگر خدمات ارائه شده در بخش اجتماعی است.

سپاه موجب دلگرمی دوستان و دلسردی دشمنان است

محمد هادی مرعشی، معاون امنیتی انتظامی استاندار استان نیز در ادامه با تبریک سالروز میلاد حضرت زهرا(س) بیان کرد: خدمات شایان سپاه پاسداران در سیستان و بلوچستان و دیگر مناطق کشور بر کسی پوشیده نیست، در زمان جنگ تحمیلی ستاد جنگ و جهاد برای پشتیبانی از جبهه های حق بر علیه باطل تشکیل شد و امروزه نیز در جای جای کشور برای رفع محرومیت ها و انجام پروژه های بی نظیر مهندسی در حال کار است.

وی افزود:اگر تحریم ها نبود بی شک همه کشورهای جهان همچون کشورهای همسایه ما برای انجام پروژه های خود دست به دامکان سپاه می شدند.

وی با تاکید بر اینکه خدمات سپاه و نگاه ویژه این ارگان مقدس به جامعه ارزشمند است، گفت: بی تردید مردم کشور از خادمین خود تقدیر می کنند و با وجود اینکه فضای مجازی به گونه ای اقدام کرده که این خدمات به چشم نیامده و دیده نشود اما قدرت و خدمت مردم امروزه برای همه مردم مشخص و روشن است و این وظیفه ما دستگاه های اجرائی و شما اصحاب رسانه است تا بیش از پیش خدمات این عزیزان را برای عموم تشریح کنید.

وی ادامه داد: در همین جریان سیل این عزیزان با قدرت در کنار مردم حاضر بودند و خدمات بسیار خوبی را به مردم ارائه کردند به گونه ای که بدون مزد و منت در همه حاضر بودند و خدمت می کردند. در آغاز سیل فضای مجازی پر از شایعاتی بود که سیل آمد وکسی کمک نکرد اما می بینیم همچنان که مدتها از سیل گذشته است این سپاه است که در کنار مردم حاضر بوده و همچنان به آنان خدمت می کند.

مرعشی با بیان اینکه سپاه موجب دلگرمی دوستان و دلسردی دشمنان است، تصریح کرد: به نمایندگی از دستگاه های اجرایی از تمامی خدمات بی منت سپاه قدس در سیستان و بلوچستان تقدیر و تشکر می کنیم.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}