کد مطلب: 56221
 
در ادامه امپراطوری چشم بادامی ها در کشور؛
رد پای چینی ها در بیکاری صیادان ایرانی/ لایروبی کف دریا، معیشتِ ۲۵ هزار صیاد چابهاری را به خطر انداخت
در روز های اخیر لایروبی کف دریا و استخراج هر جنبنده‌ای در آب‌های تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران توسط چینی ها و هندی ها معیشت 25 هزار صیاد چابهاری و کنارکی را به خطر انداخت.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۷
 
به گزارش زاهد نیوز به نقل از عصرهامون، سال هاست که چشم بادامی ها بازارهای کشور را تسخیر کرده و بسیاری از کارخانه ها و واحد های تولیدی را به تعطیلی کشانده اند.

علی ای حال هر سال بر تعداد بیکاران در حالی افزوده می شود که دولت اقدامی عملی برای جلوگیری از این روند انجام نمی دهد و همچنان اجناس چینی صدر نشین بازارهای کشور شده اند.

در روز های اخیر خبری مبنی بر لایروبی کف دریا و استخراج جنبنده های آب های تحت حاکمیت جمهوری اسلامی توسط چینی ها و هندی ها در شبکه های اجتماعی منتشر شد و گلایه هایی را از سوی صیادان چابهاری و کنارکی در پی داشت.

در تماسی که رسانه ایلنا با سازمان بنادر دریانوردی استان سیستان‌وبلوچستان داشته حضور شناورهای صیادی خارجی در آب‌های ایران تکذیب شده است.
هدایت الله میرمراد زهی مدیرکل شیلات سیستان‌وبلوچستان نیز ضمن تکذیب این موضوع گفته که: چینی‌ها حضور دارند، اما نه برای صید، چراکه صیادی مجوز می‌خواهد اینها فقط عاملانی هستند که می‌آیند و میگوهای صید شده و ماهیان غیرماکول (حرام گوشت) را از صیادان ایرانی می‌خرند.


وی در ادامه گفته بود: ما به دنبال صادرات هستیم و صادرات به نفع کشور است.
این گفته های مرادزهی در حالیست که چندی پیش به یک سایت محلی گفته بود «کشتی‌های صیادی تِرال چین به صید ماهی‌های غیرماکول نظیر یال اسبی، سلطان ابراهیم و ماهی مرکب که به دلیل ملاحظات شرعی مورد استفاده مسلمانان نیست، می‌پردازند. بنابراین به کشتی‌های‌ چینی با رعایت نوع، زمان و مکان صید مجوزهای یک تا دوماهه برای صید غیرماکول ارائه می‌شود.»

علی ای حال کشتی‌های ترال مجهز به دستگاه‌های ماهی‌یاب و تورهای صیادی هستند که در هنگام صید هیچ آبزی نمی‌تواند از گرفتار شدن در آنها در امان بماند و به نوعی این تورها با یکبار حرکت، کل مسیر را جارو می‌کنند.

چندی پیش عبدالغفور ایران نژاد نماینده چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی، عنوان کرده بود که "چهار هزار قایق جدید صیادی بیش از ۱۶ سال چشم انتظار صدور مجوز صید برای تامین معاش صیادان و خانواده‌هایشان هستند.".

وی در ادامه به بالاترین نرخ بیکاری استان در کشور اشاره کرده و افزوده بود: میانگین نرخ بیکاری در استان سیستان ‌و بلوچستان نه ۱۳ درصدی است که دولت اعلام می‌کند، بلکه ۵۰ درصد است.
علی ای حال در حال حاضر ۲۵ هزار صیاد دائمی و موقت در چابهار و کنارک مشغول به کار هستند که ۶۰ درصد از ماهیان صنعتی کشور را تامین می کنند.
آنچه مسلم است در برنامه ششم توسعه یک میلیون تن صید (ماهی، میگو و دیگر ذخایر دریایی) و ایجاد ۳۰۰ هزار فرصت شغلی در برنامه ششم توسعه و سند توسعه سواحل مکران پیش‌بینی شده است.

حال باید منتظر ماند و دید چه کسی پاسخگوی بیکاری صیادان جنوب شرق کشور خواهد بود و آیا مجوز صیادی برای چهار هزار قایق صیادی ایرانی صادر می شود.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}