کد مطلب: 57915
 
افرادی که بیمار نبوده و توان بدنی بالایی دارند، باید روزه بگیرند
مولوی یعقوب حسین‌بر گفت: اگر با روزه گرفتن به سلامتی افراد ضرری وارد نشود می توان این فریضه الهی را به جا آورد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۶
 
مولوی یعقوب حسین‌بردر گفت و گو با خبرنگار زاهدنیوز بیان کرد: نماز، روزه و هر عبادتی در اسلام حکمی داشته و ویژگی های خاص خودش را دارد و روزه نیز چون در ماه خاصی برگزار می شود و انسان از نماز صبح تا نماز مغرب از خوردن و آشامیدن باید پرهیز کند می تواند در شرایط کنونی برای برخی افراد که احساس بیماری دارند جایز نباشد.

رابط نهاد نمایندگی رهبری در امور اهل سنت خاش افزود: فلسفه وجودی روزه گرفتن برای این است که انسان از پرخوری نجات پیدا کرده و حال فقرا را درک کند و خداوند به این دلیل این امر را برای مسلمین واجب کرده اما اگر فرد بیمار باشد و یا پزشکان و متخصصین سلامت تشخیص دهند که این روزه گرفتن برای بدن او ضرر دارد در هر شرایطی این جواز وجود دارد که این روزه گرفتن به زمان دیگری موکول شود.

وی ادامه داد: در این شرایط همه گیری ویروس منحوس کرونا، ما باید بدن خود را بررسی کنیم که با روزه گرفتن اگر مشکلی برای سلامتی بوجود نمی آید می توانم روزه بگیرم اما اگر با روزه گرفتن به سلامتی انسان ضرری وارد شود و حیات فرد در خطر قرار گیرد نمی تواند این امر واجب را در آن زمان بجا بیاورد.

مولوی حسین بر با اشاره به اینکه اگر با روزه گرفتن بیماری اشخاص تشدید شود نباید روزه گرفت، تصریح کرد: کسی که روزه می گیرد باید همه موارد بهداشتی که برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا توصیه شده را رعایت کند و درواقع وجود هر انسانی بر هر چیزی مقدم بوده و وقتی که انسان وجود داشته باشد نماز و عبادت ارزش پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه برخی اعتقاد دارند با خوردن مواد غذایی مهم در وعده افطار و سحر می توان موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شد، خاطرنشان کرد: وعده افطار و سحر مشخص است و نمی توان زمان آنها را تغییر داد و می توان انسان وعده غذایی و دارویی خود را تنظیم کند اما باز هم انجام این فریظه الهی به توان فرد روزه گذار مربوط است.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}