کد مطلب: 60560
 
در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه مطرح شد؛
گرفتاری خواص و بازی در زمین دشمن از درس‌های فتنه 88 است
نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: گرفتار شدن برخی از خواص و بازی کردن در زمین دشمن علی رغم سوابق درخشان در انقلاب اسلامی نکته مهم در واقعه نهم دی‌ماه است.
تاریخ انتشار : جمعه ۳ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۲
 
به گزارش زاهدنیوز، آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته زاهدان گفت: یکی از راه‌های تحصیل تقوا دعا و استغفار به درگاه خداوند متعال جهت رهایی از مشکلات مادی و معنوی است.

امام جمعه زاهدان افزود: متاسفانه این روزها در سطح کشور و به خصوص استان سیستان‌وبلوچستان با مشکل کمبود بارش رحمت الهی و در نتیجه خشکسالی مواجه هستیم.

آیت‌الله محامی بیان داشت: هر کس در حد توان خود باید برای رفع این مشکل تلاش کند و مسئولان نیز باید هر چه سریعتر برای تهیه آب از طریق چاه‌های ژرف، حفر چاه، استفاده از سدها و شیرین کردن آب دریای عمان و استفاده برای مردم ساحل نشین و در نهایت انتقال به مرکز و شمال استان اقدام کنند.

وی ادامه داد: بهره‌برداری و استفاده بهینه از آب‌های موجود و استفاده از فاضلاب و بازیافت آب برای کشاورزی نیز باید مد نظر قرار گیرد و مردم نیز با صرفه جویی و پرهیز از اسراف به کمک بیایند تا این مشکل را حل کنیم.

وی با اشاره به توصیه‌های حضرت نوح(ع) و حضرت هود(ع) به قوم خود مبنی بر طلب آمرزش از خداوند جهت نازل شدن باران رحمت الهی گفت: کار دیگر پناه بردن به خداوند متعال و دعا و درخواست باران از خداوند رحمان و رحیم است و باید با استغفار زمینه نزول رحمت خدا را آماده کنیم.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی ضمن اشاره به برخی روایات در خصوص دعا از روی تضرع و درماندگی تصریح کرد: بعد از استغفار و طلب آمرزش باید با حضور قلب، از ته دل و با احساس اضطرار و دلشکستگی از خداوند، باران رحمت الهی را طلب کنیم که در چنین صورتی دعا مستجاب خواهد شد.

این استاد درس خارج حوزه علمیه دعای ۱۹ صحیفه سجادیه از امام سجاد(ع) را از جمله دعاهای وارد شده جهت طلب باران عنوان و به قرائت و تفسیر بخش هایی از این دعا پرداخت و اظهار داشت: در ابتدای این دعا پس از استغفار از درگاه خداوند و طلب بخشش و آمرزش، بیان شده که خداوندا ما را با باران رحمتت سیراب کن و بر بندگان خود منت بگذار و یک بارش سودمند گسترده عرضه کن و با این رحمت الهی هر آنچه از این سرزمین‌ها مرده را زنده و نعمت‌های از دست رفته را به ما بازگردان و روزی ما را وسیع بگردان و بارانی ببار که همه از آن استفاده کرده، بلندی ها سیراب و رودها از آن جاری شود.

وی ادامه داد: درادامه دعا چنین بیان شده که خداوندا ابرها را برای ما زیان دهنده قرار مده و آمدن این باران را مایه رحمت و برای ما گوارا قرار بده و بر پیامبر و آل پیامبر درود فرست.

خطیب جمعه زاهدان در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه یکی از راه‌های تحصیل تقوا را تمسک به ولایت الهی با عبادت خداوند و پیوند با درگاه ولایت، امامت و اولیای الهی دانست و در ادامه با اشاره به برخی مناسبت‌های پیش رو بیان داشت: شنبه چهارم دیماه سالروز میلاد حضرت عیسی مسیح(ع) است پیامبری که به تعبیر قرآن کریم کلمه خدا و وجود او به نحوی اعجاز و از پیامبران اولوالعزم بود و وظیفه ما احترام و تکریم پیامبران الهی است.

وی گفت: خدواند متعال بیان فرموده که پیامبر بر آنچه که بر او نازل شده ایمان آورده و مومنان نیز همین گونه هستند و همه به خدا، ملائکه، کتاب‌های آسمانی و پیامبران الهی ایمان می‌آورند و می‌گویند ما بین پیامبران فرق نمی گذاریم که به برخی ایمان آورده و برخی را کنار بگذاریم و خدایا سخن تو را شنیدیم و اطاعت کنیم و از تو می خواهیم که ما را ببخشی و بیامرزی و پایان کار ما به سوی توست.

امام جمعه زاهدان افزود: هفتم دیماه سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به دستور امام‌خمینی(ره) در سال ۱۳۵۸ می باشد و طبق اعلام اداره کل آموزش‌وپرورش در روز شمار این هفته امروز به عنوان سوادآموزی و ترویج فرهنگ نماز و انتظار نام گذاشته شده است که از همه تلاشگران در عرصه تعلیم و تربیت تقدیر نموده و برای ترویج فرهنگ عبادت و ولایت آرزوی موفقیت داریم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان بیان داشت: نماز و ولایت دو رکن عملی و اعتقادی جامعه اسلامی است که سعادت را به دنبال داشته و تضمین می کند اما دوری برخی افراد از مبانی اعتقادی، مایه تاسف و نگرانی است که هم مسئولیت خانواده‌ها و هم مسئولیت مبلغان، علما، اساتید و معلمان را دوچندان کرده و نیازمند تلاش در این عرصه هستیم تا فرهنگ ولایت، نماز و انتظار را در جامعه اسلامی گسترش دهیم.

وی گفت: پنجشنبه نهم دی‌ماه سالروز اعدام صدام جنایت کار می باشد کسی که با تمام توان و کمک جهان شرق و غرب در برابر ما ایستاد و فرزندان زیادی از این مرز و بوم را شهید کرد اما با همه اینها با ذلت دستگیر و اعدام شد و پایان کار مستکبران این چنین است.

آیت‌الله محامی عنوان داشت: خداوند در قرآن کریم پایان کار فرعون را مثال زد که همه غرق می‌شوند اما جنازه تو روی آب می‌ماند تا مردم از آن درس بگیرند و حتی عاقبت شاه مستکبر در کشور خودمان نیز همین گونه بود و این عاقبت مستکبران و درس عبرتی برای همه ماست که دل به دنیا و ثروت و قدرت نبندیم و راهی بین خود با خدا و پیامبر خدا ایجاد کنیم.

وی‌ادامه داد: در آیات قرآن این گونه بیان شده که فردا وقتی کفار گرفتار می‌شوند می‌گویند کاش از فرصت عمر استفاده و با پیامبر اکرم(ص) راهی را برقرار کرده و ارتباطی می‌داشتیم تا در این جهان دست ما را بگیرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان اظهار داشت: پنجشنبه نهم دیماه سالروز حضور پر شور و سیل آسای مردم پس از فتنه سال۱۳۸۸ و تعرض به مقدسات دینی مذهبی و انقلابی است که مردم به صحنه آمدند وبا فتنه گران مقابله و از آرمان‌های خود دفاع کردند که به عنوان روز بصیرت و میثاق امت با ولایت نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: وقایع آن روز از جهات مختلفی قابل بررسی و تحلیل است از جمله برنامه ریزی بلندمدت دشمن برای ضربه زدن به انقلاب و استفاده از همه امکانات در آن روزها بود که به لطف خداوند به نتیجه‌ای نرسیدند.

آیت‌الله محامی گرفتار شدن برخی از خواص و بازی کردن در زمین دشمن علی رغم سوابق درخشان در انقلاب اسلامی را دومین نکته مهم در واقعه نهم دیماه عنوان کرد و افزود: چنین چیزی بسیار تکان دهنده و هشدار دهنده بود و نباید به خود و سابقه خود مغرور شویم زیرا ممکن است با یک توطئه و وسوسه بلغزیم و هر آنچه داشته‌ایم را از دست بدهیم.

وی تبلیغات سوء و فراوان دشمن و استفاده از همه ابزار و شبکه‌های داخلی و خارجی را یکی دیگر از نکات حادثه نهم دیماه بیان کرد و گفت: دشمن تبلیغات فراوانی به راه انداخته و متاسفانه برخی مردم نیز تحت تاثیر این تبلیغات قرار گرفتند.

وی ادامه داد: نقش ویژه هدایتگرانه و روشنگرانه مقام معظم رهبری و تدبیر قاطعانه و قانونمدارانه و دوراندیشی ایشان نقش مهمی را ایفا کرد و ایشان از جایگاه رهبری مسائل مختلف را رصد و قبل از انتخابات روشنگری کرده و با صبوری با سران آشوب گفتگو و هشدار و نصیحت کردند و با دور اندیشی اجازه تخلف از قانون را نداده و قانون مدارانه کار را دنبال و نقش ویژه‌ای را ایفا کردند.

امام جمعه زاهدان اقدام آشوب گرایانه مزدوران داخل و تعرض به موکب‌ها و علائم عزای امام حسین(ع) و اهانت به رهبری و تخریب اموال عمومی را پنجمین نکته در حادثه نهم دیماه دانست و گفت: چنین چیزی نشان دهنده عمق کینه نسبت به اسلام، مذهب، اعتقادات دینی و مردم مسلمان ایران بود و منافقان در این جهت میدان داری کردند که تلاش آن‌ها به نتیجه نرسید.

وی ادامه داد: مردم پس از مشاهده چنین رویدادهایی برای دفاع از مبانی دینی و انقلاب اسلامی، آگاهانه به میدان آمدند و نقشه دشمن را نقش بر آب کردند.

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان‌وبلوچستان رخدادهای نهم دیماه را مایه عبرت و درس گیری دانست و گفت: دشمن همچنان دشمن است و به دشمنی خود ادامه می دهد و نباید گرفتار دسیسه و وسوسه‌های دشمن شویم و باید قدر رهبر معظم انقلاب اسلامی را دانسته و به راهنمایی‌های ایشان عمل کنیم تا جامعه را از شر مشکلات رهایی ببخشیم و با ارتقاء آگاهی، معرفت و بصیرت همه مردم با هم پای اسلام و انقلاب بایستیم و با اتکا به خدواند و پیروی از مقام معظم رهبری از دین و انقلاب اسلامی دفاع کنیم.
Share/Save/Bookmark
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}