کد مطلب: 49186
 
قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه بامواد مخدر مطرح کرد:
دستگیری بیش از 4 هزار خرده فروش در سیستان وبلوچستان/ ورود ۱۲۰کیلو شیشه از مرزهای استان به کشور
قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه بامواد مخدر گفت: از ابتدای سال تاکنون چهار هزار و 200 نفر خرده فروش در سیستان وبلوچستان دستگیر شدند که از این تعداد 2 هزار و 990 نفر قاچاقچی و توزیع کننده مواد مخدر بودند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۰
 
به گزارش زاهدانه، افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان است که نبود یک ساختار اقتصادی صحیح و نیز نبود امنیت، کشاورزان افغان را به کشت مواد مخدر واداشته است .
از اینرو همواره دومین استان پهناور کشور، سیستان و بلوچستان به دلیل همجواری با دو کشور افغانستان و پاکستان در معرض قاچاق انواع مواد مخدر، قاچاق سوخت، کالا و غیره ای می باشد که تبعات ناشی از آن همچون تهدید اقتصاد ملی و ایجاد بحران در نظام های اجتماعی، بهداشتی، فرهنگی، مالی و امنیتی موثر بوده بگونه ای که این مهم استانمان را با معضلات جدی تری همچون افزایش بیکاری و روی آوردن به شغل های کاذب، از بین رفتن سرمایه و سرمایه گذار و افزایش فقر مواجه کرده است.
در همین زمینه قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه بامواد مخدر درنشست خبری که در استانداری سیستان و بلوچستان برگزار شده بود با اشاره به اینکه حجم ورودی مواد مخدر به این استان نسبت به سایر مرزها از حساسیت بیشتری برخوردار است، اظهار داشت: با توجه به پیگیری‌های انجام شده در 10 ماهه نخست امسال، 144 تن مواد مخدر کشف شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 45 درصد افزایش را نشان می دهد که این مهم می طلبد در را ستای مبارزه با مواد مخدر به این استان توجه بیشتری صورت گیرد.
دکتر علیرضا جزینی با بیان اینکه منشاء تولید مواد مخدر کشور افغانستان است، گفت: از مقامات افغانی تقاضا شده که مبارزه جدی را در این زمینه در دستور کار قرار دهند.
این مسئول تصریح کرد: در سال جاری ۱۸۵کارگاه تولید مخدر شیشه در کشور منهدم شده که با توجه به افزایش قیمت شیشه، ورود این مواد از کشورهای افغانستان و پاکستان گزارش شده است.
وی با بیان اینکه ۱۲۰کیلو شیشه تنها از مرز سیستان وبلوچستان وارد کشور شده است، بیان داشت: ۷۰ درصد کشفیات مواد مخدر در شرق و حاشیه شرق کشور صورت می گیرد از اینرو برای تشکیل قرارگاه عملیاتی هماهنگی ‌های لازم بین استان‌ های شرق کشور انجام گرفته که در برنامه‌ ریزی‌ های سال آینده این مسئله در کمیته اطلاعات مطرح خواهد شد.
جزینی با تاکید بر ضرورت انسداد مرزهای شرقی و جنوب شرق کشور گفت: در سنوات گذشته اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده که باید برای سال آینده نیز انسداد مرز استمرار پیدا کند.
این مسئول با اشاره به اینکه بیشترین حجم کشفیات مواد مخدر در مدت فوق از نوع تریاک بوده که 88 درصد آن توسط نیروی انتظامی کشف شده است، افزود: در 10 ماه نخست امسال 540 تن مواد مخدر در کشور کشف و ضبط شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 16 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به دستگیری 300 هزار نفر در سطح کشور در 10 ماهه امسال بیان کرد: بیشتر این افراد قاچاقچی و توزیع کننده مواد مخدر بودند.
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه جمع آوری خرده فروشان و معتادین متجاهر در دستور کار نیروی انتظامی قرار دارد، ادامه داد: ۹۱ هزار نفر از معتادین متجاهر در سطح کشور جمع آوری و به مراکز درمان فرستاده شدند.
وی با بیان اینکه اغلب بیماران بهبود یافته معتاد در جمع خانواده پذیرفته نمی شوند، گفت: باید برای این افراد برنامه ریزی خاصی انجام شود که بتوانند در محل هایی به کسب حرفه آموزی و اشتغالزایی بپردازد.
جزینی عنوان کرد: از ابتدای سال تاکنون چهار هزار و 200 نفر خرده فروش در سیستان وبلوچستان دستگیر شدند که از این تعداد 2 هزارو 990 نفر قاچاقچی و توزیع کننده مواد مخدر بودند، از اینرو این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته۲۶ درصد افزایش را نشان می دهد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark