کد مطلب: 56224
 
مراقب باشید؛
جریمه 30 هزار تومانی در انتظار رانندگان متخلف/ گردش به راست در سیستان وبلوچستان اجرایی شده است
در حالی برخی رانندگان اقدام به گردش به راست و اسرار به رد کردن چراغ قرمز در تقاطع ها دارند که به گفته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی سیستان وبلوچستان آن دسته از افرادی که زمان چراغ قرمز گردش به راست دارند مشمول جریمه 30 هزار تومانی می شوند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۲
 
به گزارش زاهدنیوز، در حالی پشت چراغ قرمز تقاطع خیابان معلم و دانشگاه منتظر سبز شدن چراغ راهنما بودم که ناگهان با صدای بوق های پی درپی ماشین پشت سری و تکان های دستش متوجه شدم قصد رد شدن و گردش به سمت راست را دارد اما از آنجایی که گردش به راست قانونی جدید در راهنمایی و رانندگی است که چندین سال از اجرای آن می گذرد این اجازه را به خود و راننده آن ماشین ندادم که به حق عابران پیاده یا سایر ماشین ها تا زمانی که چراغ به طور کامل سبز نشده تجاوز کنم اما چشمتان روز بد نبیند چرا که به محض سبز شدن چراغ راهنمایی هرآنچه ناسزا بود بارمان کرد و رفت.
گردش به راست رانندگان در حالی که چراغ قرمز است دلیل به خطر افتادن جان عابران پیاده شده و حوادثی که از این دست برای عابران رقم خورده، باعث شده است تا پلیس این طرح را به‌اجرا بگذارد. براساس این طرح، گردش به راست در تمام تقاطع‌ها و چهارراه‌ها در حالی که چراغ قرمز است، ممنوع بوده و رانندگانی که از این قانون تخلف کنند علاوه بر جریمه نمره منفی هم می‌گیرند، البته رانندگان خودروهای عمومی و سنگین نیز از این قاعده مستثنا نیستند و آنها هم در صورت تخلف علاوه بر جریمه نمره منفی می‌گیرند.
براساس ماده 102 آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی مصوب سال 84 رانندگان موظف هستند در صورت قرمز بودن چراغ راهنمایی پشت خط ایست توقف کنند تا چراغ سبز شود و اگر راننده‌ای قصد گردش به راست دارد فقط هنگامی که مسیر جداگانه‌ای برای این منظور تعیین شده باشد یا تابلوی مجاز بودن گردش به راست در تقاطع نصب شده باشد، مجاز است. بنابراین راننده‌ای که در عین قرمز بودن چراغ اقدام به گردش به راست می‌کند مانند این است که در واقع از چراغ قرمز عبور کرده و با این کار علاوه بر این‌که ایمنی جانی عابران پیاده‌ای را که در حال عبور از روی گذرگاه عابر هستند، به خطر انداخته در تردد خودروهایی که در مسیر مقابل حرکت می‌کنند نیز اختلال ایجاد کرده که این موضوع تخلف آشکار محسوب می‌شود
در همین راستا سرهنگ نامدرست رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی سیستان وبلوچستان در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون اظهار کرد: در تقاطع هایی که مسیرهای جداگانه ای برای گردش به راست در نظر گرفته نشده است، رانندگان به هنگام قرمز بودن چراغ راهنمایی باید در پشت خط ایست، توقف کنند.
وی گفت: بر اساس طرح ممنوعیت گردش به راست، اگر در تقاطع‌هایی که دارای مسیر جداگانه برای گردش به راست یا تابلوی ویژه نیستند، رانندگان اقدام به گردش به راست کنند برای رانندگان خودروهای شخصی در کارنامه رانندگی آنها جریمه ثبت می شود.
سرهنگ نامدرست ادامه داد: بر اساس قانون و مصوباتی که راهبر و ناجا ارسال می کنند و مجلس تصویب کرده آن قانون در همه نقاط کشور 15 روز بعد از ابلاغ لازم الاجرا است که سیستان و بلوچستان هم از این موضوع مستثنی نبوده و در همه جای استان این طرح اجرایی و از طریق رسانه ها به شهروندان اطلاع رسانی شده است.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان خاطر نشان کرد: آنهایی که زمان چراغ قرمز گردش به راست دارند مشمول جریمه 30 هزار تومانی می شوند.
گفتنی است رانندگانی که این قانون را زیر پا می گذارند در کارنامه رانندگی آنها علاوه بر جریمه، نمره منفی هم ثبت می شود.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}