کد مطلب: 52598
 
یادداشت/فرهاد نظریان سامانی
این شعار برای روحانی رأی نمی‌آورد!
به اذعان بسیاری از کارشناسان منصف و مستقل سیاسی وضعیت فعلی کشور عکس آن چیزی است که آقای هاشمی در مصاحبه خود مدعی آن است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۱
 
به گزارش زاهدانه به نقل از راه دانا؛ محتوای اظهارات اخیر آقای هاشمی در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد را اگر با قدری مداقه بنگریم، کاملاً مشخص است که وی حاضر است یک بار دیگر برای جانفشانی انتخاباتی پا به میدان بگذارد ولی جنس انتخابات 96 با سایر انتخابات ادوار گذشته تفاوت‌های محسوسی را برای آقای هاشمی دارد. در میان عبارت‌های به کار رفته در این گفت‌و‌گو، عبارت«رأی روحانی در انتخابات 96 تضمین شده است» بیش از پیش از حساسیت خاصی برخوردار است. آنچه از نظر نگارنده بر حساسیت موضوع می‌افزاید، شرایط نامناسب عملکردی دولت یازدهم است که شاید برای اولین بار، یک رئیس‌جمهور را اینگونه در معرض انتقاد قرار داده است. 

حال با این وضعیت چگونه امکان آن می‌رود که با قاطعیت تمام رأی‌آوری رئیس‌جمهور در انتخابات 96 را تضمین کرد و با صراحت از نتیجه قطعی انتخابات سخن گفت؟به اذعان بسیاری از کارشناسان منصف و مستقل سیاسی وضعیت فعلی کشور عکس آن چیزی است که آقای هاشمی در مصاحبه خود مدعی آن است. به هر حال این مصاحبه مقدمه جدی برای آغاز یک بازی سیاسی در انتخابات 96 تلقی می‌شود.  بنابراین آنچه از این بازی آغازین آقای هاشمی برای انتخابات 96 می‌توان دریافت، این است که:
 شعار «رابطه با امریکا» دستپخت آقای هاشمی بود که در ظرف دولت یازدهم گذاشته شد و از طریق رنگ و لعاب دادن تبلیغاتی آن در انتخابات92، گوی سبقت از سایر رقبا ربوده شد و مردم به امید تغییر در وضع موجود اقتصادی، سبد رأی روحانی را پربارتر از سایرین کردند. حال این شعار امروز با توجه به«بدعهدی امریکایی‌ها» و «عدم‌تحول اقتصادی در داخل» در حال بی‌اثر شدن است و آخرین نفس‌های خود را در ورطه سیاسی- اجتماعی می‌کشد و تقلای هاشمی برای احیای مجدد آن با تنفس‌های مصنوعی است. در این مصاحبه با اغراق فراوان می‌گوید«٩٠ درصد برجام اجرا شده است!» و این همان تنفس مصنوعی است به امید آنکه این وعده از بین نرود، چراکه رخت بربستن آن از اجتماع برابر با بی‌هویت شدن سه دهه تلاش فکری و عملی هاشمی است. دوم اینکه اینگونه پیش‌بینی‌های زودهنگام، از روز مبادایی خبر می‌دهد که در آن روز منافع آقای هاشمی در خطر بیفتد و تجربه نشان داده است که هر کجا تقابلی با منافع هاشمی ایجاد می‌شود، چیزی مهم‌تر از منافع، جلوی چشمان وی مانور نمی‌دهد و بر سر وصول به آن، از هرچیز ممکنی خواهد گذشت و این را در بسیاری از بزنگاه‌ها مخصوصاً فتنه 88 و پس از آن دستگیری فرزندانش و تهمت‌های فراوانی که پس از این وقایع نصیب نظام و نهادهای قانونی از سوی هاشمی روا شد، می‌توان کاملاً حس کرد. صحبت‌های امروز هاشمی یادآور اظهارات یکی از سران فتنه است که پیش از اعلام نتیجه انتخابات، خود را پیروز قطعی اعلام کرد و از فردای انتخابات، بر طبل تقلب کوبید و آن فتنه بزرگ را در کشور پدید آورد. 
به نظر می‌رسد آنچه هاشمی باید از آن آگاه باشد این است که ملت را باید از همیشه تاریخ انقلاب، هوشیارتر نگریست و هرآنچه در اظهارات، مدعی می‌شود باید پایگاهی مقبول نزد افکار عمومی داشته باشد و نمی‌شود حقیقت را کتمان و با شانتاژ رسانه‌ای عکس آن را برای مردم بیان کرد.  برجام نافرجام و همه آرزو‌‌های برباد رفته، دید مردم را به سلسله تفکرات آقای هاشمی که دائماً بر رابطه با امریکا در این سال‌ها تأکید می‌کرد، بدبین کرده است و امروز دیگر فرصتی در میان جامعه وجود ندارد که بتوان از گفتمان «رابطه با امریکا» آرای انتخاباتی جمع کرد.

پایان پیام/


Share/Save/Bookmark