کد مطلب: 57188
 
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان:
کشته و مجروح شدن قریب به 9هزار نفر در حوادث جاده ای سال گذشته/ قاچاقچیان سوخت خودرویی عامل فوت180نفر طی سال97
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان گفت: در طی سال گذشته قریب به 9 هزار نفر بر اثر حوادث جاده ای، در نقاط مختلف استان کشته و مجروح شدند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۹
 
علی خانقايی در گفت و گو با خبرنگار زاهدنیوز، افزود: طی سال گذشته و براساس آمار ثبت شده، 946نفر در سوانح جاده ای سیستان و بلوچستان جان خود را از دست داده اند.

وی ادامه داد: طی این مدت 8هزار نفر نیز مجروح شده اند و متاسفانه بخشی از این تعداد، دچار معلولیت شده و تا آخر عمر موجب رنج و عذاب خانواده هایشان می شوند.

وی اضافه کرد: متاسفانه طی سال 97، از کل مجموع کشته ها، 180نفر در سر صحنه حوادث جاده ای که به واسطه خودروهای سوخت کش(قاچاقچیان سوخت) رخ داده بود، فوت کرده اند.

وی در خصوص سوال خبرنگار زاهدنیوز، در زمینه چرایی توزیع اقلامی به مثل کلاه ایمنی و کپسول های آتش نشانی در بین راکبان موتور سیکلت و خوردوهای قاچاچیان سوخت، تاکید کرد: آنچه وظیفه اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان می باشد، افزایش دادن ایمنی تردد در جاده های استان است.

وی با اشاره به این که اینکه در طی سال گذشته 148 فوتی راکبان موتور سیکلت در سیستان و بلوچستان به ثبت رسیده است، اضافه کرد: اکثر فوتی های راکبان موتور سیکلت
طی سال گذشته و براساس آمار ثبت شده، 946نفر در سوانح جاده ای سیستان و بلوچستان جان خود را از دست داده اند.
با توجه به میزان تردد این وسیله نقلیه، در حوزه راه های روستایی بوده است.

وی تاکید کرد: در راستای افزایش ایمنی ترددها در مسیرهای مواصلاتی، به آنکه خودرو و موتور سیکلت برای قاچاق مواد مخدر، سوخت، جابجایی مسافر و یا مسافرت و غیره مورد استفاده قرارمی گیرد، کاری نداریم و بیشتر تلاشمان کاهش تلفات انسانی و ایمن سازی تردد ها می باشد و در این زمینه توزیع اقلام را به همه اقشار جامعه در دستور کار قرار داده ایم.

این مسئول گفت: اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان در تلاش است تا رانندگان خودروها و راکبان موتور سیکلت ها از لوازم ایمنی به مقل کپسول های آتش نشانی، کلاه ایمنی، شب رنگ ها و غیره استفاده کنند تا در سنوات آینده شاهد کاهش تلفات انسانی باشیم.

کپسول آتش نشانی از اقلام مورد نیاز هر خودرو می باشد
وی افزود: اگر در خودروها یک کپسول آتش نشان وجود داشته باشد، درصورت بروز آتشی در یک خودرو، می توان اقدام به مهار آتش کرد و بنابراین کپسول آتش نشانی از اقلام مورد نیاز هر خودرو می باشد.

وی ادامه داد: نگاه ما انسانی است و اقداماتمان در راستای فرهنگ سازی بهره گیری از امکانات موجود در راستای کاهش تلفات انسانی است و در این راستا ایمنی سازی تردد احشام با نصب گردنبند شبرنگ، نظارت بر عملکرد مراکز معاینه فنی، کنترل و بازدید جاده ای وسایط نقلیه عمومی، تأمین خودرو گشت نامحسوس برای پلیس راه، ارتقاء ایمنی راکبان موتور سیکلت و وانت بارها از طریق آموزش و توزیع اقلام ایمنی و ایمن سازی فیزیکی
با آنکه میزان خسارتی که به واسطه تردد خودروها و موتور سیکلت های حامل قاچاق سوخت به مسیرهای مواصلاتی استان وارد می کنند بسیار زیاد است اما خسارت های جانی که به واسطه قاچاقچیان سوخت به جامعه وارد می شود، به هیچ عنوان قابل قیاس با میزان خسارت های مالی نیست.
و انجام اقدامات آموزشی در مدارس، از جمله اقداماتی است که جهت کاهش تصادفات و آرام سازی ترافیک در محورهای مواصلاتی استان در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: طی سال گذشته، بیش از 5هزار و 430 کلاه ایمنی در سطح استان و در بین راکبان موتور سیکلت ها توزیع شده است و این روند همچنان تا فرهنگ سازی کامل استفاده از تجهیزات ایمنی تداوم خواهد داشت.

وی بااشاره به خسارت هایی که قاچاقچیان سوخت به مسیرهای مواصلاتی وارد می کنند، خاطر نشان کرد: با آنکه میزان خسارتی که به واسطه تردد خودروها و موتور سیکلت های حامل قاچاق سوخت به مسیرهای مواصلاتی استان وارد می کنند بسیار زیاد است اما خسارت های جانی که به واسطه قاچاقچیان سوخت به جامعه وارد می شود، به هیچ عنوان قابل قیاس با میزان خسارت های مالی نیست.

وی ابراز امیدواری کرد: به زودی، روزی را شاهد باشیم که وضعیت اقتصادی جامعه به نحوی مطلوب شود که هیچ فردی اقدام به قاچاق سوخت نکند و همه از داشتن اشتغال پایدار بهره مند باشند.

خانقایی اضافه کرد: در سنوات اخیر جلسات مختلفی در زمینه قاچاقچیان سوخت در سطح استان برگزار شده و دیدار هایی نیز به صورت جداگانه با روسای ادارات و نهادهای مرتبط انجام شده، دراین دیدارها و جلسات، درخواست مسئولین و کارشناسان اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان از مسئولان قضایی و انتظامی و سایر دستگاه های مرتبط، بر خورد سختگیرانه تری با قاچاقچیان سوخت بوده است.

وی اذعان کرد: متاسفانه در حال حاضر شاهد سوق پیدا مردن جامعه به نهادینه شدن یک فرهنگ ضد ارزش به نام مخدوش سازی و یا بستن پلاک ها در سطح سیستان و بلوچستان می باشیم، حتی کسانی که با خانواده خود در حال تردد در مسیرهای مواصلاتی استان هستند نیز معتقدند که اگر پلاک مخدوش و یا بسته شود، کسی به خودروی آنها کاری ندارد که در این راستا نیاز است تا از طریق رسانه ها فرهنگ سازی و اطلاع رسانی لازم به آحاد مردم جامعه صورت پذیرد و دستگاه هایی که در این خصوص وظایفی بر عهده دارند نیز برخورد جدی با متخلفات انجام دهند.

وی بیان کرد: در حال حاضر آمار تلفات انسانی در حوادث جاده ای سیستان و بلوچستان بسیار زیاد است و در تخطی از سرعت مجاز، رتبه اول کشور را دارا می باشیم که این
متاسفانه در حال حاضر شاهد سوق پیدا مردن جامعه به نهادینه شدن یک فرهنگ ضد ارزش به نام مخدوش سازی و یا بستن پلاک ها در سطح سیستان و بلوچستان می باشیم
موضوع زیبنده استان نیست و باید روند تغییر کند.

رشد 20 درصدی جابجایی مسافر در فروردین ماه امسال
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه آمار بهره گیری مردم از سیستم حمل و نقل مسافربری در حال افزایش است، از جابجایی بیش از 412 هزار و 938 مسافر در فروردین ماه سال جاری با ناوگان حمل و نقل مسافری برون شهري خبر داد.

وی ادامه داد: این تعداد مسافر در قالب 45 هزار و 763 سفر ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای شامل اتوبوس، مینی بوس و خودروهاي سواري كرايه برون شهری جابجا شده اند.

وی در ادامه گفت: این میزان جابجایی نسبت به مدت مشابه سال قبل از افزايش 34 درصدی در تعداد سفر و 20 درصدی در تعداد مسافر برخوردار بوده است.

خانقائی تصریح کرد: با هماهنگی و همكاری تشكل های صنفي بخش حمل و نقل عمومی مسافری در سطح استان و با هدف بكارگيری حداكثر توان ناوگان حمل و نقل عمومي برنامه ریزی های لازم به منظور فراهم کردن شرايط مطلوب در راستای سفر ایمن برای هم استانی ها خصوصاً پس پایان ماه مبارک رمضان و در تعطیلات تابستانی پیش رو صورت گرفته است.

وی گفت: هموطنان و هم استانی ها به منظور انجام سفرهای خود، تا حد امکان تلاش کنند نسبت به تهيه بليط اتوبوس از طريق وب سایت های معتبر اينترنتی و یا مراجعه به دفاتر شرکت های مسافری، اقدام و در صورت وجود هرگونه انتقاد، پيشنهاد يا شكايت از شركت های مسافربری، رانندگان و نحوه ارائه خدمات در طول سفر از طريق مراجعه حضوری به ادارات و نمایندگی های تابعه این اداره کل در شهرستان های استان و یا ارسال پیامک به شماره 3000141 و یا تماس با تلفن 141، مراتب را به این اداره کل منعکس کنند تا موضوع بررسی و در صورت وجود متخلف، اقدامات قانونی لازم در دستور کار قرار بگیرد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}