کد مطلب: 57459
 
باید و نبایدهای بهداشتی پیاده روی اربعین/ از نهی خوددرمانی تا راهکار پیشگیری از وبا
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با توجه به شروع پیاده روی اربعین حسینی زائرین به توصیه‌های خود مراقبتی توجه نمایند تا سفری ایمن و سلامت داشته باشند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۱۰
 
به گزارش زاهدنیوز ؛ دکتر سید مهدی طباطبایی در بازدید از زائر سرای امام رضا خطاب به زوار گفت: اگر بیمار هستید داروی کافی برای ایام سفر تهیه و همراه خود داشته باشید و همراهان خود را از بیماری و نوع داروهایی که مصرف می کنید مطلع نمایید و در صورت تشدید بیماری به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در خصوص پیشگیری و کنترل بیماری وبا بیان داشت: ضمن رعایت اصول شستشوی دست، صورت و مشاهده علایم گوارشی مانند دل درد، دل پیچه و اسهال قبل از هر گونه خوددرمانی به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه نمایید.

وی برای پیشگیری از ابتلا به هپاتیتA افزود: با رعایت بهداشت فردی از خوردن و آشامیدن در ظروف مشترک خودداری کنید.

طباطبایی در خصوص بیماری های تنفسی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از ابتلا به آنفلونزا، از روبوسی، دست دادن و در آغوش گرفتن افرادی که علایم بیماری های تنفسی دارند خودداری کنند.

وی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو تصریح کرد: برای پیشگیری و ابتلا از این بیماری بدون استفاده از وسایل حفاظتی مانند دستکش و روپوش و از تماس با لاشه، احشا، خون و ترشحات دام خودداری نمایید.

دکتر طباطبایی در خصوص حیوان گزیدگی نیز بیان داشت: در صورت حیوان گزیدگی، تماس با بزاق یا خراشیدگی با پنجه حیوانات، ابتدا محل زخم را با آب و صابون بشویید و فورا برای واکسیناسیون هاری به نزدیکترین مرکز بهداشتی مراجعه نمایید.

وی در خصوص شرکت خانمهای باردار در پیاده روی اربعین، گفت: مسافرت برای خانمهای باردار، با تجویز پزشک یا ماما منعی ندارد، خانم های باردای که در 5 ماه اول بارداری هستند ممکن است در معرض خطر سقط، استفراغ وخیم بارداری، لکه بینی یا خونریزی و حاملگی خارج از رحم قرار گیرند و لازم است قبل از سفر، از نبود این عوارض و خطرات مطمئن شوند.

طباطبایی با اشاره به اینکه سالمندان قبل از سفر از سلامت خود اطمینان حاصل کنند و با پزشک خود مشورت نمایند؛ افزود: سفر رفتن سالمندان به وضع سلامت و درمان آنها، بستگی دارد مهم است که سالمندان برای مراقبتهای بهداشتی و پزشکی یک برنامه ریزی دقیق قبل از سفر و در زمان سفر داشته باشند.

وی در پایان با تاکید بر جدی گرفتن توصیه های بهداشتی، خاطرنشان کرد: باقیمانده غذا و زباله های خود را در سطل های مخصوص زباله بریزند و از ریختن زباله در کنارجاده، جوی و نهرها خودداری کنند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}