کد مطلب: 56018
 
رئیس شورای اسلامی روستای شوگه خاش:
حیوانات وحشی بلای جان دام های روستاییان خاشی/ عشایر بهترین پاسداران و محافظان محیط زیست و منابع طبیعی هستند
رئیس شورای اسلامی روستای شوگه شهرستان خاش گفت: زنان، مردان، کودکان روستا و دام های مردم در ساعت های مختلف شبانه روز از آسیب های حیوانات وحشی و سگ های ولگرد در امان نیستند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۲
 
به گزارش زاهدنیوز، محمدامین میربلوچ زهی در گفت وگو با خبرنگار تفتان مابا بیان اینکه ساکنان روستایی و عشایری باید از منابع طبیعی حفاظت کنند، اظهار کرد: عشایر و روستاییان با بهره گرفتن از عنصر تجربه و روشهای برجای مانده از نسل های پیشین خود بهترین پاسداران محیط زیست و منابع طبیعی هستند.
وی ادامه داد: جوجه تیغی و خارپشت در کنار حیوانات مانند شغال و روباه و سگهای ولگرد بلای جان کشاورزی و دام های مردم این روستا در خاش شده اند.
میربلوچ زهی با بیان اینکه در شهرستان خاش حیوانات نادر بسیاری سکونت دارند، گفت: مزارع یونجه، مرغ و خروس و سایر دام ها و محصولات کشاورزی مردم در روستای شوگه از خطر جوجه تیغی "سینکور بلوچی"، خارپشت " ججوک بلوچی"، شغال " تولگ بلوچی" و غیره از ابتدای امسال تاکنون در امان نبوده اند.
وی با بیان اینکه هجوم آوردن گله های بزرگ سگ های ولگرد در محیط روستا جان مردم را با خطر مواجه کرده است، خاطرنشان کرد: زنان، مردان، کودکان روستا و دام های مردم در ساعت های مختلف شبانه روز از آسیب های حیوانات وحشی و سگ های ولگرد در امان نیستند.
وی بیان کرد: مردم روستای شوگه از حدود 100 سال اخیر تاکنون به کار پرورش دام های سبک و سنگین (شتر، گاو، گوسفند و بز و مرغ بومی) و کشاورزی ( یونجه کاری، شلغم، سبزی و صیفی جات، خرما و انواع محصولات باغی) اشتغال داشته و دارند.
میربلوچزهی افزود: در حال حاضر با ادامه خشکسالی ها و کاهش نزولات آسمانی و نیز نبود برخی حمایتهای دولت در مباحث مختلف فعالیتهای کشاورزی و دامداری ها با رکود مواجه شده است.
وی بیان کرد: ساکنان روستاهای تلگزی، خان بی بی، شوراپ و غیره نیز نتوانسته اند به کار خود رونق ببخشند اما در مبحث تحقق شعار اقتصاد مقاومتی و حراست از گونه های منحصربفرد گیاهی و جانوری و حفظ محیط زیست نقشی مثبت و چشمگیر از خود ارائه داده اند.
میربلوچ زهی گفت: مردم این روستا با بذر پاشی به موقع و حفر آبگیر ها در حفظ و احیای منابع طبیعی و گونه های منحصر به فرد گیاهی و داروئی بوی مادران، برنجاسک، کلپوره، آویشن، درمنه، مور، توتری، کریچ، پلوش، بادام وحشی، گلدر، راب و غیره توانسته اند موثر عمل کنند.
رئیس شورای اسلامی روستای شوگه با بیان اینکه در صورت حمایتهای دولت برای اجرای کارهای تجاری و صنعتی در منطقه می توان به رفع مشکلات اقتصادی مردم کمک کرد اذعان کرد: جاندارانی مانند جوجه تیغی و خارپشت، الاغ های سرگردان و غیره برای حفظ حیات و نسل خود احتیاج به حمایت دارند و نمی شود برای نابود کردن آنها اقدام کرد و از مسئولان انتظار داریم در مبحث مقابله با خطرات سگ‌های ولگرد یاری گر مردم روستا باشند.
وی اظهار کرد: مسئولان در امر خدمت رسانی و تامین آب و برق و رفع مشکلات آموزشی و بهداشتی و فرهنگی و تفریحی مردم روستا جدیت خرج دهند.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark