کد مطلب: 63369
 
معضلی اجتماعی در زاهدان؛
جوی آب را با سطل زباله اشتباه نگیرید!
در حالی ریختن زباله در جوی‌های آب منجر به راکد ماندن آب و لجن شدن آن می‌شود که برخی از شهروندان برای راحت‌تر شدن کار بلافاصله آشغال‌ها را با پا روانه جوی‌ها می‌کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۳۷
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «زاهدنیوز»، جلوه‌های که این روزها در بیشتر خیابان‌ها و معابر سطح شهر می‌بینیم چهره کثیف و آلوده است که خاطر شهروندان را مکدر می‌کند و چهره نازیبا به شهر می‌دهد.

 نظافت امری که مطابق دستورات دینی به آن اشاره بسیار شده است و زیبنده شهری که نام پایتخت وحدت اسلامی را بر دوش دارد قطعاً نیست، اما مشاهده می‌کنیم که در جوهای آب بسیاری از خیابان‌ها زباله موج می‌زند.

 در دین مبین اسلام نظافت را جزئی از ایمان دانستند همان‌طور که به سایر دستورات دین مانند نماز و روزه اهتمام می‌ورزیم و همواره بر رعایت آنان تأکید داریم باید بر رعایت نظافت هم تأکید ویژه داشته باشیم این نظافت و پاکی تنها برای خانه و محل کار نیست؛ بلکه خیابان‌ها، معابر کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر را نیز برای پاکیزگی و نظافت باید موردتوجه واقع شود.

 رهاکردن زباله در کانال‌ها و جوی‌های آب علاوه بر اینکه یکی از عادت‌های غلط در بین برخی از شهروندان است باید تدبیری برای حل این مشکل اندیشیده شود این زباله‌ها باعث مسدودشدن کانال‌ها، جوی‌ها و همچنین جلوگیری از دفع آب‌های سطحی می‌شود.

 بروز این معضل به‌گونه‌ای است که وقتی در شهر قدم می‌زنیم یا سوار بر خودرو در حال عبور از خیابان‌ها هستیم روی زمین، توی جوی آب، چمن می‌توانیم زباله‌هایی رو مشاهده کنیم که به دلیل بی‌توجهی شهروندان بر روی زمین رها شده است.

 همان‌طور که وقتی زباله‌ای در منزل باقی بماند گذشته از بوی نامطبوع موجب جذب جانوران و حشرات می‌شود، وجود زباله در سطح شهر باعث جمع‌شدن حشرات موذی و جانوران می‌شود و این علاوه بر بوی نامطبوعی است که از این زباله‌های رها شده و مانده ساطع می‌شود.

 زباله‌های که بر روی‌هم انباشته می‌شود و باعث جمع‌شدن حشرات، جانوران، میکروب‌ها و انواع بیماری‌ها می‌شود می‌توانند با خود بیماری‌های بسیاری را به همراه داشته باشند و خطری جدی برای سلامت شهروندان باشد.

 در همین راستا تعدادی از شهروندان زاهدانی گلایه خود را از وضعیت نامطلوب جوی‌های آب اعلام کردند که در اکثر خیابان‌های این شهر به‌ویژه در مناطق حاشیه شهر به علت مسدودشدن جوی‌های آب توسط زباله‌ها، آب در سطح خیابان‌ها جاری شده که معضلات زیادی را برای شهروندان به‌ویژه عابران پیاده بر جای گذاشته است. یکی از شهروندان زاهدانی در گفتگو با خبرنگار «زاهدنیوز» بیان کرد: برخی از این زباله‌ها بر روی‌هم تلنبار شده چهره زشت و کثیفی را از شهر نشان می‌دهد یکی از مناطقی که شهروندان از وضعیت جوی آب آن همواره گلایه دارند اطراف فلکه شرکت نفت، میدان ۱۵ خرداد است که با سهل‌انگاری در رهاکردن زباله به‌خصوص رهاکردن نخاله‌های ساختمانی حقوق سایر شهروندان را ضایع می‌کند.

شهروند دیگری اذعان کرد: مردم باید بدانند وجود زباله در سطح شهر نه‌تنها موجب بروز بیماری‌ها می‌شود؛ بلکه از زیبایی شهر نیز می‌کاهد؛ زیرا یکی از دلایل بسته‌شدن جوی آب و سرریزشدن آنها در هنگام بارش باران می‌شوند و هیچ مشکلی برای محیط‌زیست و شهروندان پیش نمی‌آید این در حالی است که وجود زباله در جوی‌ها عامل اصلی سرریزشدن جوی‌ها و بسته‌شدن خیابان‌ها به‌ویژه در زمان بارش باران می‌شود.

 ابراهیم شهریاری، شهردار منطقه سه در گفتگو با خبرنگار «زاهدنیوز» بیان کرد: در بحث پاک‌سازی و لایروبی جوی‌های این منطقه در دستور کار قرار گرفته است بخشی از این اتفاقات را می‌پذیریم و در تلاش هستیم آن را مرتفع کنیم اما بخشی نیز برعهده مردم است و همکاری شهروندان را می‌طلبد.

 وی ادامه داد: در این منطقه بیشتر بافت ساختمان‌ها فرسوده است افراد بعد از بازسازی ساختمان‌ها اقدام به رهاسازی نخاله‌های ساختمانی در خیابان و جوی‌های آب می‌کنند.

 شهردار منطقه سه تصریح کرد: در منطقه سه بسیاری از ساکنین حیواناتی مانند مرغ و گوسفند را نگه‌داری و در طی روز آنها را در خیابان رها می‌کنند این موضوعات باعث ایجاد هزینه‌ای تحمیلی بر شهرداری می‌شود برای حل این مشکلات نیازمند همکاری شهروندان نیز هستیم.
 
 انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark