کد مطلب: 62758
 
امام‌جمعه زاهدان:
در انتخابات پیشرو با رعایت معیارها و شایسته‌سالاری انتخاب کنیم
امام‌جمعه زاهدان گفت: در انتخابات پیشرو باید فارغ از نگاه‌های قومی، مذهبی، جناحی و با رعایت معیارها و شایسته‌سالاری نماینده انتخاب کنیم.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۳۴
 
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «زاهدنیوز»، آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های نمازجمعه زاهدان، بیان کرد: یکی از راه‌های تحصیل تقوا و حفظ فرد و جامعه تلاش در جهت دشمن‌شناسی و شهامت و شجاعت برای برخورد با دشمنان داخلی و خارجی است.

امام‌جمعه زاهدان ضمن گرامیداشت روز بسیج و روز نیروی دریایی، عنوان کرد: بیانات مقام معظم رهبری را در جمع بسیجیان و نیروی دریایی شنیدیم که سخنان ایشان حکیمانه و برای مردم، بسیج عزیز و مسئولان همواره راهگشا است و توفیق داشته باشیم تا این سخنان را آویزه گوش و موردتوجه قرار دهیم و بتوانیم راه نورانی انقلاب را طی و شاهد رشد و شکوفایی کشورمان باشیم.

امام‌جمعه زاهدان افزود: امروز ۱۰ آذرماه سالروز شهادت حضرت آیت‌الله سید حسن مدرس است، بزرگواری که از علمای اصفهان در دوران مشروطه بود و به نمایندگی از علما و فقها به‌عنوان فقیه ناظر بر مصوبات مجلس شورای ملی آن روز انتخاب شد و در دوره‌های سوم تا ششم نیز نماینده مجلس از ناحیه مردم تهران بود.

وی ادامه داد: شهید مدرس در برابر استبداد رضاخان ایستاد و با او مخالفت کرد و بر سر ایستادگی در راه اسلام و دفاع از مردم جان خود را تقدیم کرد و رضاخان او را به شهرهای مختلف تبعید و سپس در کاشمر و با زبان روزه او را به شهادت رساند و سالروز شهادت ایشان به‌عنوان روز مجلس نام‌گذاری شده است.

امام‌جمعه زاهدان تصریح کرد: شهید آیت‌الله سید حسن مدرس دارای ویژگی‌های مختلف بود، خود را وکیل مردم می‌دانست، دشمن‌ستیز بود، با استبداد مقابله کرد و سر مواضع خود ایستاد و زمانی که رضاخان از او پرسید از جان من چه می‌خواهی به طور شفاف اعلام کرد می‌خواهم که تو نباشی.

محامی گفت: شهید مدرس در برابر تهدید و تطمیع مقاومت می‌کرد و عنوان می‌کرد که خداوند دو چیز در من قرار نداده از جمله ترس و طمع و خیلی ساده‌زیست و قانع بود و زمانی که به نمایندگان مجلس ۲۰۰ تومان حقوق می‌دادند و ایشان تنها به‌اندازه مخارج زندگی و ۳۰ تومان حقوق می‌گرفت و در انتخاب خانه کوچک‌تر و بزرگ‌تر که تفاوت قیمتی ۵ ریالی داشت خانه کوچک را انتخاب کرد و فرمود من باید زندگی و خرج خود را کنترل کنم تا بتوانم آزاد باشم و زبان تندوتیز خود را در دفاع از حق حفظ کنم.

امام‌جمعه زاهدان ادامه داد: رضاشاه پیکی را با مبلغ ۱۰۰ هزار تومان نزد ایشان فرستاد و پیامی مبنی بر اینکه رضاشاه می‌خواهد روابط حسنه‌ای با شما داشته باشد و در پاسخ عنوان کرد که این پول را ببر که اگر بماند همه آن صرف براندازی او می‌شود.

محامی گفت: پیک سفیر انگلیس شبانه نزد شهید مدرس آمد و چک سفید امضا به ایشان تحویل داد که ایشان در واکنش به این کار فرمود من پول و طلا هم قبول می‌کنم به شرطی که بار شتر باشد آن هم مقابل مدرسه سپه‌سالار و در مقابل چشم مردم و اهل طمع نبود.

امام‌جمعه زاهدان افزود: روزی که روسیه هشدار داد و قوای روسیه از قزوین به‌سوی تهران حرکت کرد احمدشاه قاجار از تهران فرار و به‌سوی اصفهان رفت و دولت به دنبال اخذ اختیارات از مجلس برای تأمین خواسته‌های روسیه بود، طبق داستانی که در کتاب ملک شعرای بهار آمده باز همین شهید مدرس بود که پشت تریبون آمد و گفت که «اگر قرار است از بین برویم، چرا به دست خود امضا کنیم» و لذا نمایندگان تصویب نکردند و مردم برای حمایت به خیابان‌ها ریختند و دولت سقوط کرد و دولت بعدی هم به هشدار روسیه عمل نکرد و به تعبیر امام خمینی (ره) هیچ اتفاقی هم نیفتاد.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: روز شهادت شهید آیت‌الله سید حسن مدرس به‌عنوان روز مجلس نام‌گذاری شده که الهام‌بخش است و اگر مجلس ما می‌خواهد انقلابی باشد نمایندگانی در تراز انقلاب اسلامی مثل شهید مدرس را نیاز داریم و در آستانه انتخابات هستیم و باید حواسمان جمع باشد و نمایندگانی متدین، متخصص، کارآمد، دلسوز مردم، دشمن‌شناس و مقاوم و با شهامت در برابر دشمنان داخلی و خارجی و به‌گونه‌ای باشند که با تهدید و تطمیع نهراسند و پایشان نلغزد.

وی گفت: ما در طول انقلاب اسلامی می‌شناسیم برخی افراد را که هرگز برای نمایندگی تبلیغ نکردند و مردم آن‌ها را به صداقت و کارآمدی می‌شناختند و به آن‌ها رأی دادند و وقتی نماینده مجلس شدند از حقوق و امکانات مجلس استفاده نکردند و مردانه بدون وابستگی به جناح‌ها، احزاب و گروه‌ها در دفاع از اسلام، انقلاب و خدمت به مردم ایستادگی کردند و ما به چنین نماینده‌هایی نیاز داریم.

امام‌جمعه زاهدان با قرائت آیه ۱۱ سوره رعد عنوان داشت: " إِنَّ اللهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ" کار دست خود ماست اگر نماینده به دنبال نمایندگی است و میلیاردی خرج کرده و رأی می‌خرد پس از همین حالا مشخص است که چه خواهد کرد و باید بخشی از دوران نمایندگی خود را برای پرداختن بدهی‌ها صرف کرده و بخش دیگر را نیز سرمایه‌گذاری کند برای انتخابات بعدی و دخالت در عزل و نصب‌ها داشته باشد و وقتی سوال می‌شود چرا فلان مدیر متخلف یا صحیفه را منصوب کردید مطرح می‌کنند که نماینده پشتیبان اوست و وقتی می‌گوییم چرا فلان مدیر را عوض نمی‌کنید باز پاسخ می‌شنویم که نماینده پشتیبان اوست و بعد شرایط به همین شکل می‌شود که می‌بینیم.

وی افزود: اگر بخواهیم وضعیت تغییر کند باید فارغ از نگاه‌های قومی، مذهبی، جناحی، حزبی و خطی با رعایت معیارها و شایسته سالاری نماینده انتخاب کنیم و انتظار داشته باشیم در جهت دفاع از اسلام و انقلاب و خدمت به مردم تلاش کنند.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به پنجشنبه 16 آذر و روز دانشجو ادامه داد: این نامگذاری بر اثر شهادت دانشجویانی است که به دیدار معاون رئیس جمهور از ایران در سال 1332 اعتراض کردند و به شهادت رسیدند.

وی گفت: دانشجو اگر علم و معرفت، تحقیق و روشن‌فکری، دین و احساسات معنوی، شور دینی و انقلابی و آرمان‌گرایی را با جوانی و شادابی داشته باشد یک انسان ویژه، وجود مبارک و مفید و موثر خواهد بود که پیشران جامعه است و امید و نشاط را به جامعه تزریق می‌کند و جامعه را به حرکت وا می دارد.

امام‌جمعه زاهدان تصریح کرد: دانشجویان ما باید بااحساس مسئولیت بیش از گذشته با ارائه فکر، طرح و برنامه، نقد منصفانه و مطالبه‌گری مجدانه در جامعه نقش‌آفرینی کنند و البته مسئولان هم باید زمینه مشارکت آن‌ها را فراهم و به مطالبه‌گری درست و بحق آن‌ها پاسخگو باشند و با سعه‌صدر برخورد کنند.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به دیدار مردم استان با مقام معظم رهبری در بیستم شهریورماه سال جاری عنوان داشت: مقام معظم رهبری فرمودند دشمن در صدد توطئه است؛ اما اگر ما بیدار بوده و غفلت نکنیم دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و فرمودند قرآن معیار حق و باطل را به ما نشان داده است.

امام‌جمعه زاهدان افزود: مقام معظم رهبری با قرائت آیه ۲۹ سوره مبارکه فتح عنوان داشتند: "مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّار" حضرت محمد (ص) فرستاده خداست و کسانی که با او هستند در برابر دشمن موضع‌گیری شدید دارند و فرمودند این یک معیار است و باید ببینیم دشمن از حرف‌ها و رفتار ما شاد یا ناراحت می‌شود و اگر کسی سخن یا رفتارش دشمن را شاد کند نشان‌دهنده این است که علیه کفار و با پیامبر نیست و فرمودند کسانی همراه پیامبر هستند که در برابر دشمن موضع قاطع دارند.

امام‌جمعه زاهدان گفت: اگر به‌گونه‌ای عمل کنیم که دشمن‌شاد و از سخن ما ذوق‌زده و در شبکه‌های خارجی از ما تعریف و تمجید کنند معلوم می‌شود که ما راه را درست نرفته و در نقشه و توطئه دشمن گرفتار شده‌ایم و در زمین دشمن بازی کرده‌ایم.

محامی ادامه داد: طبق بیانات مقام معظم رهبری قرآن معیار را به ما نشان داده است و این معیار در همه‌جا حاکم است و همه باید حواسمان باشد و هر کسی که جایگاهی داشته و سخنش شنونده دارد که در جامعه تأثیرگذار است باید به این معیار قرآنی توجه داشته باشند و بدانیم که اگر حرفی زدیم که دشمن و شبکه‌های معاند تبلیغ‌کننده حرف‌های ما شدند و روی آن تحلیل گذاشته و به تکرار پخش کردند نشان‌دهنده این است که ما علیه کفار نبوده و همراهی با پیامبر اکرم (ص) را نداریم ولو اینکه ادعای پیروی سنت پیامبر را داشته باشیم.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark