کد مطلب: 48637
 
گزارش زاهدانه از جایگاه وقف در جنوب شرق کشور؛
زاهدان رتبه نخست وقف در سیستان وبلوچستان را کسب کرد/ نیازهای وقفی به مردم معرفی شود
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف وامور خیریه سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بیشترین وقف در استان مربوط به شهرستان زاهدان با 89 مورد بوده است، گفت: زابل با 64 وقف دومین و دلگان با شش وقف کمترین شهرستانی است که این سنت حسنه در آن صورت گرفته است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۰۰
 
به گزارش زاهدانه، وقف سنتی حسنه و جاویدان است که در این استان قدمتی دیرینه از زمان یعقوب لیث صفاری دارد بگونه ای که می توان گفت سیستانیان اولین واقفانی بوده اند که نشانه این مدعا نیز بر پا کردن مسجد بزرگی در زرنج است که در آن برای رونق تکاپوهای علما و اندیشه گران دینی در این مسجد بازار بزرگی را نیز ساختند و درآمد آن را وقف این مسجد و بیمارستان شهر و مکه مکرمه کرده بودند که در زمان خودش بازتاب ویژه ای داشت.
وقف این عمل صالح و به یاد ماندنی برگ سبزی است که پیش از مرگ انسان ها به گور فرستاده می شود تا در قیامت برایشان باقیات صالحات به همراه داشته باشد، انفاقی عاری از منت و احسانی بدور از تحقیر شخصیت دیگران که از دیرباز به اشکال گوناگون در تاریخ بشر وجود داشته و اسلام آن را در مسیری روشن، منطقی و هدفدار نهاده است.
وقف می تواند در جهات مختلفی همچون ساخت و ساز مساجد و تکایای عزاداری، ساخت خانه عالم یا خانه برای کودکان بی سرپرستی باشد که چشمانشان خیره به دستان خیرانی از جنس نور است، می تواند برای آبادانی در علم، آموزش و فرهنگ بکار برود یا کمک حال دختران دم بختی باشد که برای تهیه جهزیه خود سالهاست در خانه ماندگار شده اند و چه زیبا و جاودانه است چنین وقف هایی که باعث خوشبختی عده ای از جوانان و مهمتر از آن باعث خوشنودی و رضای خدا نیز می شود.

وقف عملی خداپسندانه
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف وامور خیریه سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه وقف یک عمل خداپسندانه است که مربوط به سازمان اوقاف نیست، گفت: از ابتدای سال 94 تاکنون حدود 185 مورد وقف در استان انجام شده است که بیشترین موقوفات نیز در زمینه ساخت مسجد، خانه عالم، حسینیه و دارالقرآن بوده است.

بیشترین وقف در زاهدان و کمترین در شهرستان دلگان
حجت الاسلام جواد خلیلی با بیان اینکه بیشترین وقف در استان مربوط به شهر زاهدان با 89 وقف بوده است، افزود: زابل با 64 وقف دومین شهرستان و دلگان با 6 وقف نیز کمترین شهرستانی است که وقف در آن صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه بیشترین واقفان در استان مربوط به گروه مردان است، ادامه داد: عمده نیاز استان در این راستا برای فقر زدایی، فضاهای آموزشی، بهداشتی و خدمات عمومی است.
این مسئول بیان داشت: باید بتوانیم موقوفات را به سمت مشارکت های مردمی پیش ببریم.

اداره کل اوقاف نظارت می کند تا تخطی از موقوفات صورت نگیرد
وی اظهار کرد: ساخت بیمارستان، خوابگاه برای دانشجویان و نخبگان استان، کودکان بی سرپرست و بدسرپرست از عمده نیازهای وقفی در استان می باشد.
حجت الاسلام خلیلی با بیان اینکه اداره کل اوقاف فقط نظارت دارد تا تخطی از موقوفات صورت نگیرد، تصریح کرد: معمولا وقف در ده دقیقه انجام می شود وبرای کارهای انتقال سند نیز نیاز به حضور شخص وقف کننده نیست زیرا سازمان ثبت اسناد و اداره اوقاف خود این کار را با کارشناسان مربوطه انجام می دهند.

باید نیازهای وقفی به مردم استان معرفی شود
وی عمده عملکرد اوقاف را در برگزاری مجموعه نمایشگاهی در سطح استان بیان کرد و گفت: دیدار با ریش سفیدان و معتمدان در استان و ائمه جماعات از جمله کارهایی بوده تا بتوانیم به شناسایی وقف بعنوان یک عمل خداپسندانه کمک کنیم.
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف وامور خیریه سیستان و بلوچستان بیان داشت: برای فرهنگ سازی این مهم باید صداو سیما، رسانه ها، روحانیون، مبلغین و اساتید دانشگاه کمک کنند تا نیازهای استان را به مردم معرفی کنند تا مردم به سمت این نیازها در جامعه هدایت شوند.

هر انسانی اعتقاد به معاد داشته باشد واقف می شود
در همین راستا رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان زاهدان نیز در گفت و گو با خبرنگار ما بیان داشت: وقف از امور خیریه ای است که برکات فراوانی برای آن در جامعه وجود دارد، بنابراین هر انسانی که اعتقاد به معاد داشته باشد و هر فردی که دغدغه جامعه و مردمش را داشته باشد بسیار مشتاق است که واقف شود.
حجت‌الاسلام هاشم رعنایی در ادامه برخی از شیوه های وقف را وقف ثلث اموال، وقف های مشارکتی و اوراق وقف نام برد و گفت: در شیوه اوراقی وقفی مانند اوراق سهام برای خیرین صادر می شود و از محل هزینه های حاصل از فروش این اوراق مکانی برای وقف کردن خریداری یا هزینه ساخت و ساز عمرانی یک موقوفه را فراهم کنند.

بیش از 80 وقف در زاهدان
وی بیان افزود: ازابتدای سال 94 تاکنون بیش از 80 مورد وقف در شهرستان زاهدان داشته ایم که بیشترین واقفان نیز آقایان بوده اند.
این مسئول تصریح کرد: سیستان وبلوچستان چون استانی مسجد محور می باشد بیشترین وقف های آن نیز برای ساخت و ساز مسجد بوده است.

بیشترین نیازهای وقفی زاهدان در زمینه درمان، آموزش و اشتغال است
وی اظهار داشت: بیشترین نیازهای وقف در زاهدان یکی در بحث درمان است که دراین زمینه نیاز به مکانی برای اسکان بیماران و همراهان بیمار، کمک به درمان بیماری های خونی و ژنتیکی، تهیه امکانات و تجهیزات پزشکی برای بیمارستان ها، تامین هزینه درمان و اعزام بیماران بی بضاعت به شهرهای بزرگتر و کمک هزینه دارو است.
حجت الاسلام رعنایی دومین نیاز وقفی را در زمینه آموزش و پژوهش عنوان کرد و بیان داشت: تامین کمک هزینه تحصیل برای بازماندگان از تحصیل، کک هزینه انجام پژوهش برای برخی از تولیدات و کارهای علمی که بعلت نبود هزینه از دست رفته اند، از جمله اقدامات در این راستا است.
وی حمایت از خانواده های بی سرپرست و ایتام، کمک هزینه تامین ازدواج را از دیگر نیازهای وقفی در زاهدان بیان و کرد و ادامه داد: اشتغالزای نمونه دیگری از نیازهای وقفی است که می طلبد واقفان به ایجاد شغلهای زودبازده در این راستا نیز گام بردارند.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه زاهدان از ایجاد کمیته یاوران وقف در زاهدان خبر داد و گفت: این کمیته متشکل از افرادی است که بر حسب علاقه شخصی خود در زمینه تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف و ایجاد آن فعالیت می کنند که عمده هدف از تشکیل این گروه نیز تقویت، توسعه و ارتقاء سطح مشارکت های مردمی و ایجاد تشکل های مردم نهاد در زمینه توسعه وقف های گروهی و بهره گیری از پتانسیل و ظرفیت های اقشار مختلف جامعه متناسب با شرایط و مقتضیات بومی هر منطقه است.
وی از جمله وظایف اداره اوقاف و امور خیریه زاهدان را رسیگی به امور مساجد و موقوفات، حفظ و نگهداری از موقوفات و بقاع متبرکه و توسعه و عمران آنها عنوان کرد و ادامه داد: تجرای برنامه های متنوع فرهنگی و مذهبی، اعزام مبلغ در مناسبت های گوناگون، برگزاری برنامه ها و محافل متنوع قرآنی و صیانت از حقوق موقوفات در دعاوی حقوقی و احیای حقوق موقوفات و جلوگیری از تعرض به آنها نیز از دیگر وظایف این سازمان است.

گزارش: نجمه خسروپرست(منبع  جوان)
Share/Save/Bookmark