کد مطلب: 63502
 
در دولت شهید رئیسی انجام شد؛
اخذ سند تک‌برگ برای بیش از ۱۲ هزار هکتار سیستان و بلوچستان
مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان از اخذ سند تک‌برگ برای ۱۲ هزار و ۱۶۵ هکتار از اراضی دولتی به همت دولت سیزدهم در محدوده شهرهای این اداره کل خبر داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۰۰
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «زاهدنیوز» عطاء اله اکبری در نشست مدیران عضو شورای هماهنگی راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان با اصحاب رسانه بیان کرد: اخذ اسناد تک‌برگی در این حجم شفافیت امور ثبتی، پیشگیری از جعل اسناد مالکیت و ارائه خدمات بهینه توأم با سرعت، دقت و کیفیت به شهروندان را به دنبال دارد.

وی افزود: از رفع تصرف بیش از ۴۶۵ هکتار از اراضی دولتی استان از سال ۱۴۰۰ تاکنون به ارزش ۳ هزار و ۴۳۰ میلیارد و ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خبر داد و این اراضی در قالب ۱۵۲ عملیات با تلاش نیروهای یگان حفاظت در راستای انجام وظایف و تکالیف قانونی و صیانت از اراضی دولتی آزادسازی و به بیت‌المال بازگردانده شد.

مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بهره‌برداری از حدود ۲۰۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی به همراه ۴ پل بزرگ، دریافت ۳۲ هزار و ۹۱۱ تن قیر که منجر به ارتقای شاخص بزرگراه‌های شمال استان از ۱۲ درصد به ۲۰ درصد شد را به همراه الحاق بیش از هزار و ۴۰ هکتار زمین به محدوده شهرهای شمال استان و افتتاح بیش از ۱۳ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن را از جمله مهم‌ترین اقدامات دولت سیزدهم در محدوده شهرهای تحت پوشش این اداره کل برشمرد.

افزایش ۵۰ درصدی شاخص مقاوم‌سازی مسکن روستایی

مصطفی بیک مداح مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان نیز بیان کرد: شاخص مقام سازی مسکن روستایی این استان در دولت شهید آیت‌الله رئیسی با رشد به میانگین ۵۰ درصد رسید.

وی افزود: بهره‌برداری از ۱۸ هزار و ۲۵۰ واحد مسکونی، واگذاری زمین رایگان در قالب ۸ هزار و ۲۰۰ قطعه و اجرای طرح هادی و بهسازی معابر بافت روستایی در ۵۴۳ روستا و اختصاص بیشترین قیر کشور به روستایی استان را از مهم‌ترین اقدامات دولت شهید آیت‌الله رئیسی برشمرد.

واگذاری زمین رایگان به متقاضیان جوانی جمعیت در شهر جدید رامشار

ابوذر نکوئی، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید رامشار نیز در این نشست بیان کرد: به همت دولت شهید آیت‌الله رئیسی بیش از ۲۰۰ قطعه زمین رایگان به متقاضیان طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در این شهر واگذار شد.

وی ادامه داد: تکمیل و بهره‌برداری سالن آمفی‌تئاتر و سالن کنفرانس جانبی، تکمیل شبکه فاضلاب و تکمیل بهره‌برداری پکیج تصفیه فاضلاب شهر تکمیل مخزن ۲ هزارمترمکعبی آب، راه‌اندازی کارگاه تولیدی پوشاک با همکاری شرکت هپی لند و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، اجرا عملیات آماده‌سازی اراضی و معابر محلات شهر، آغاز عملیات پروژه احداث سالن ورزشی چندمنظوره با اعتبار بیش از ۲۲ میلیارد تومان را از دیگر اقدامات دولت شهید آیت‌الله رئیسی در شهر جدید رامشار عنوان کرد.


افتتاح ۶ ایستگاه خودکار هواشناسی

محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در جمع اصحاب رسانه بیان کرد: تکمیل و افتتاح ۶ ایستگاه خودکار هواشناسی در شهرهای بمپور، سرباز، تفتان، خاش، گلشن، سراوان به همت دولت شهید آیت‌الله رئیسی انجام شد.

وی افزود: خرید و نصب دو دستگاه پایش گردوغبار در شهرهای سراوان و چابهار و نیز نصب و راه‌اندازی دو دستگاه باران‌سنج خودکار در شهرستان‌های سرباز و چابهار از دیگر اقدامات دولت شهید آیت‌الله رئیسی در حوزه عملکرد اداره کل هواشناسی بوده است.

پرداخت تسهیلات ساخت مسکن در سیستان و بلوچستان

سیاوش زراعتی، مدیر شعب بانک مسکن سیستان و بلوچستان گفت: ۵۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل اعتبارات این بانک از سال ۱۴۰۰ تاکنون برای اجرای هر چه سریع‌تر طرح نهضت ملی مسکن در استان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه بانک مسکن پیشرو پرداخت تسهیلات بانکی اجرای طرح نهضت ملی مسکن در سیستان و بلوچستان است، اظهار کرد: این بانک تاکنون قرارداد تأمین ساخت ۱۳ هزار و ۱۶۴ واحد مسکونی را با اعتبار ۵۸ هزار میلیارد ریال با سازندگان منعقد کرده است.

مدیر شعب بانک مسکن سیستان و بلوچستان ادامه داد: مشارکت قطعه چهارم محور زاهدان زابل با اعتبار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال، مشارکت در طرح آبرسانی در خاش با اعتبار ۲ هزار میلیارد ریال، تخصیص ۲۰ میلیارد ریال برای تجهیز ورزشگاه شهید طباطبایی زابل، ساخت مدرسه شهدای مسکن با اعتبار ۱۳ میلیارد ریال در شهرستان چابهار را از دیگر اقدامات دولت شهید آیت‌الله رئیسی در استان عنوان کرد.


ساخت ۴۳۰ کیلومتر راه روستایی در سیستان و بلوچستان
ایوب کرد معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان در این نشست بیان کرد: از ساخت ۴۳۰ کیلومتر راه روستایی، روکش آسفالت ۲ هزار ۶۰۰ کیلومتر راه اصلی، فرعی و روستایی، رفع ۲۴ نقطه حادثه‌خیز، اورهال ۶۸ دستگاه ماشین‌آلات راهداری، توسعه سالن مسافربری پایانه مرزی میرجاوه به مساحت ۲ هزار مترمربع، بازگشایی ۷۰۰ کیلومتر راه صعب‌العبور روستایی را از مهم‌ترین اقدامات این اداره در دولت شهید آیت‌الله رئیسی برشمرد.

تکمیل و بهسازی فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان
مهدی خسروی بنجار مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان بیان کرد: تکمیل و بهسازی پنج فرودگاه استان با اعتبار ۲ هزار میلیارد ریال به همت دولت شهید آیت‌الله رئیسی و در حال حاضر ۱۱ مورد فرصت سرمایه‌گذاری در فرودگاه بین‌المللی زاهدان و یک مورد در فرودگاه خاش برای سرمایه‌گذاران احصاء شده است،

وی اظهار کرد: فرودگاه زاهدان به‌عنوان هشتمین فرودگاه بین‌المللی کشور و دارابودن موقعیت ویژه‌ای در شرق کشور در توسعه حمل‌ونقل استان نقش مهمی دارد و این فرودگاه با ارائه خدمات فرودگاهی مناسب در این منطقه محل تردد و رفت‌وآمد سرمایه‌گذاران، تجار، بازرگانان، اساتید دانشگاهی و دانشجویان و گردشگران داخلی و خارجی است.

مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان اذعان کرد: در حال حاضر فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در این استان ۶ فرودگاه زاهدان، زابل، سراوان، خاش، ایرانشهر و کنارک فعال هستند و انتظار داریم با افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در این فرودگاه‌ها، بتوانیم در توسعه اقتصادی سیستان و بلوچستان نقش‌آفرینی کنیم.


راه‌اندازی قطار زاهدان - خاش

حمید مجلسی معاون بهره‌برداری و ناوگان راه‌آهن جنوب شرق نیز در جمع خبرنگاران گفت: بهره‌برداری از راه‌آهن زاهدان - خاش و راه‌اندازی قطار مسافری زاهدان - خاش، افزایش و نوسازی ناوگان ریلی جهت حمل روزانه ۴۰ واگن مخزن‌دار، سبک‌سازی ترانشه‌های ماسه گیر و تعریف پروژه برای کاهش مخاطرات شن‌های روان در منطقه شورگز و ساخت و بهره‌برداری از پل‌زیرگذر ورودی ایستگاه راه‌آهن زاهدان را از مهم‌ترین دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه این مجموعه برشمرد.


راه‌اندازی ۸ آزمایشگاه جدید فنی و مکانیک خاک
عبدالغفور تمندانی، مدیرکل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک سیستان و بلوچستان نیز در جمع اصحاب رسانه بیان کرد: به همت دولت شهید رئیسی هشت آزمایشگاه جدید فنی و مکانیک خاک در استان راه‌اندازی شده است.

وی عنوان کرد: امضای ۱۵ قرارداد تفاهنامه همکاری، انجام مطالعات ۵۴۰ کیلومتر مسیر و انجام ۹۵۰ پروژه از نظر کنترل کیفی را از دیگر اقدامات این مجموعه از سال ۱۴۰۰ تاکنون ذکر کرد.

بهره‌برداری از ۱۳۵ کیلومتر بزرگراه

ابراهیم عبدالهی، معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی جنوب استان سیستان و بلوچستان بیان کرد: افتتاح و بهره‌برداری از ۱۳۵ کیلومتر بزرگراه به همت دولت شهید رئیسی در محدوده شهرهای تحت پوشش این اداره کل در جنوب استان انجام شد.

وی اضافه: همچنین ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در جنوب استان تأمین شد و تاکنون ۹ هزار و ۲۹۵ واحد مسکن روستایی و ۸۲۳ واحد شهری در جنوب این استان در قالب طرح نهضت ملی مسکن به بهره‌برداری رسیده است.


انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark