کد مطلب: 56390
 
در راستای حفظ سلامت حجاج؛
سرماخوردگی و کرونا بیماری های شایع ایام حج/خودمراقبتی مهمترین راه پیشگیری است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیماری های تنفسی مانند سرماخوردگی و کرونا را شایع ترین بیماری های ایام حج دانست و گفت: به محض ورود حجاج به فرودگاه تمامی افراد مشکوک به بیماری مورد معاینه و آزمایش قرار می گیرند.
تاریخ انتشار : شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۷
 
به گزارش زاهدنیوز، با فرارسیدن موسم حج، میلیون ها زائر از کشورهای مختلف در سرزمین وحی گرد هم می آیند.
در این سفر معنوی که مسلمانانی از اقصی نقاط جهان حضور دارند و یکپارچه طواف خانه خدا را می‌کنند بروز مشکلات و بیماری‌ها دور از انتظار نیست بر همین اساس زائران خانه خدا پیش از سفر به حج باید برخی واکسن‌ها را تزریق کنند اما با این وجود برخی بیماری‌ها به مثل گرمازدگی، آفتاب سوختگی، بیماری های تنفسی و عفونی ممکن است در طول سفر برای زائران ایجاد شود که رعایت نکات بهداشتی می‌تواند از بروز برخی از این بیماری‌ها جلوگیری کند.
گفته می شود امسال بیش از هزار و 800 زائر از سیستان وبلوچستان برای انجام فریضه حج تمتع به مکه مکرمه مشرف می شوند که این حجاج در قالب 11 کاروان اهل سنت و سه کاروان تشیع روزهای 11 تا 14 مرداد از طریق فرودگاه بین المللی زاهدان به سرزمین وحی اعزام خواهند شد.
در این خصوص مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در همایش متمرکز حج تمتع سال 97 در جمع حجاج استان سیستان وبلوچستان اظهار کرد: خودمراقبتی مهمترین راه پیشگیری از بیماری حجاج است.

اقدامات لازم برای پیشگیری از شیوع بیماری ها در بدو ورود حجاج به کشور انجام می شود
وی گفت: از آنجایی که همه ساله با حضور بسیاری از کشورها در مراسم حج، امکان بروز بیماری های واگیردار وجود دارد، علاوه بر آمادگی تیم پزشکی در درمان حجاج، تمامی اقدامات لازم برای پیشگیری از شیوع بیماری ها در بدو ورود حجاج به کشور در نظر گرفته می شود.
این مسئول ادامه داد: تمام تلاش ما در راستای حفظ سلامت حجاج، آموزش بهداشت فردی جهت پیشگیری از ابتلا به انواع بیماریهای عفونی وتنفسی است.
دکتر طباطبایی، از راه اندازی پایگاه مراقبتی حجاج در زمان بازگشت آنان در فرودگاه زاهدان خبر داد و افزود: به منظور پیشگیری ازانتقال هرگونه بیماری تنفسی و واگیر دار کلیه برنامه های مراقبتی وغربالگری و بیماریابی در بدو ورود حجاج برای آنان در این پایگاه انجام خواهد شد.

سرماخوردگی و کرونا بیماری های شایع ایام حج است
وی افزود: بیماری های تنفسی مانند سرماخوردگی و کرونا از جمله بیماری های شایع در ایام حج است، براین اساس به محض ورود حجاج به فرودگاه زاهدان تمامی افراد مشکوک به بیماری توسط تیم های سلامت دانشگاه مورد معاینه و آزمایش قرار می گیرند ودر صورت مشاهده هرگونه علائمی اقدامات درمانی برای آنان انجام می گیرد.
دکتر طباطبایی با اشاره به اینکه مناسک حج امسال در تابستان و هوای گرم برگزار می‌شود، ضمن تاکید بر رعایت بهداشت فردی اضافه کرد: به دلیل گرمای هوا احتمال ایجاد مسمومیت غذایی در بین زائران خانه خدا بیشتر می‌شود و زائران باید علاوه بر خودداری از مصرف غذا و خوراکی‌های بیرون از هتل و نگهداری غذا در اتاق‌ها، نسبت به مصرف آب‌های بین ‌راهی نیز احتیاط داشته باشند.
معاون بهداشتی دانشگاه ضمن آرزوی سفری خوش برای زائرین عزیز استان به همه آنان توصیه کرد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و نکات مطرح شده از سوی پزشکان، می‌تواند تا حدود 90 درصد از بیمار شدن آنان پیشگیری کند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}