کد مطلب: 62997
 
وزیر نیرو:
طرح اضطراری تأمین آب سیستان با جدیت در حال اجرا است
وزیر نیرو گفت: به‌منظور تأمین آب اضطراری منطقه سیستان و زاهدان، طرح‌های مختلفی از جمله خطوط انتقال آب از تهلاب، تأمین آب از دریا و حفر ۱۲۰ حلقه چاه در حال اجرا است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۰۷
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «زاهدنیوز»، علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو در حاشیه بازدید از پروژه‌های مهم آبرسانی در سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این استان پهناور برای توسعه نیاز به تأمین آب شرب، کشاورزی و صنعت دارد بیان کرد: از مهم‌ترین برنامه‌های دولت سیزدهم تأمین آب برای نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان است که تاکنون طرح‌های متعددی به بهره‌برداری رسیده یا در حال اجراست و برای قسمت‌های مختلف این استان برنامه‌های متعدد آب‌رسانی وجود دارد.

 وی ادامه داد: چندی پیش با افتتاح سد کهیر علاوه بر تأمین آب منطقه کنارک، هم اکنون تمام روستاهای این منطقه از این سد آبگیری می‌شوند.

 وزیر نیرو با بیان اینکه سد شهری کور در سفر رئیس‌جمهور به مرحله آبگیری و بهره‌برداری می‌رسد، تصریح کرد: سد ماشکید علیا هم‌اکنون آبرسانی به منطقه مرکزی بلوچستان را بر عهده دارد و سد ماشکید سفلی نیز با سرعت بسیار خوبی در حال اجرا است.

وی افزود: مهم‌ترین مشکل تأمین آب منطقه زاهدان و منطقه سیستان شامل پنج شهرستان و تعداد قابل‌توجهی روستا، محدودیت‌های تأمین آب از بخش هیرمند است که بر اساس پروتکل‌های بین‌المللی حق ایران است و ما پیگیر تأمین آب از این بخش هستیم.

محرابیان با اشاره به اجرای سه طرح عظیم در این منطقه تشریح کرد: تأمین آب در منطقه سیستان و زاهدان، خطوط انتقال آب از تهلاب یا آبخوان شرقی به سمت زاهدان و تأمین آب از دریا به سمت زاهدان و منطقه سیستان و در ادامه برای استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی از جمله طرح‌های در حال اجرا است.

وی ادامه داد: هم اکنون طرح انتقال آب دریا با سرعت نسبتاً خوبی در حال اجراست و در یک سال گذشته بیش از ۱۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، همچنین بخش قابل‌توجهی از طرح انتقال آبخوان شرقی اجرا شده و به‌زودی آب را به زاهدان می‌رساند.

وزیر نیرو تصریح کرد: حفر ۱۲۰ حلقه چاه در نقاط مختلف سیستان از مهم‌ترین طرح‌های تأمین آب برای منطقه سیستان است که در حال اجراست.

وی در پایان با اشاره به ساخت بزرگ‌ترین آب‌شیرین‌کن خشکی جهان گفت: از شروع به کار این طرح حدود ۵ ماه می‌گذرد و امیدواریم با اجرای این طرح‌ها استان سیستان و بلوچستان به طور کامل تأمین آب شود.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark