کد مطلب: 63142
 
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان:
پیشگیری از بیماری هاری ارزان و قطعی است
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: هاری یکی از بیماری‌های ویروسی، خطرناک، شدیداً کشنده و مشترک بین انسان و حیوان است پیشگیری از این بیماری ارزان و قطعی است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۰۲
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «زاهدنیوز» به نقل از روابط‌عمومی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان، ویدا معزی بیان کرد: هاری یکی از بیماری‌های ویروسی، خطرناک، شدیداً کشنده و مشترک بین انسان و حیوان است که اکثر حیوانات خونگرم نسبت به این بیماری حساس هستند. انتقال بیماری از راه گازگرفتن حیوانات مبتلا به انسان و حیوان انجام می‌گیرد. همچنین بزاق مبتلایان نیز منبع سرشاری از ویروس هاری است.

وی افزود: این بیماری در بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد و در ایران به شکل بومی یکی از مشکلات مهم بهداشت عمومی به شمار می‌رود. اما این در حالی است که هاری در کشورهایی چون اسکاندیناوی، بریتانیا، ایرلند، اسکاتلند، استرالیا، نیوزلند دیده نمی‌شود. این حالت بیشتر در ارتباط با وضعیت جغرافیایی این کشورها به‌ویژه محصور بودن آن‌ها به‌وسیله آب است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان با بیان اینکه بسیاری از حیوانات مبتلا به هاری در ابتدا علامت واضحی ندارند، اظهار کرد: هرگونه گزیدگی توسط حیوانات اهلی یا وحشی را هار گزیده تلقی کنید و انتقال‌دهندگان اصلی بیماری سگ، گوشت‌خواران وحشی (مخصوصاً گرگ) و هم چنین روباه هستند؛ حیواناتی همچون: گرگ، شغال، خرس، کفتار، گربه وحشی، سمور، راسو، موش‌خرما، خدنگ، گورکن، راکون، پلنگ، الاغ، گاو، اسب، گوسفند و... .

وی ادامه داد: گزش توسط خرگوش، سنجاب، موش فاضلاب، همستر، خوکچه‌هندی نیازی به واکسن هاری ندارد.

معزی تأکید کرد: از تحریک سگ و گربه بپرهیزید، زیرا بیشترین موارد گزیدگی توسط این حیوانات ایجاد می‌شود. در صورت نگهداری حیوان در منزل، واکسیناسیون آن را جدی بگیرید و نسبت به قلاده گذاری آن اقدام کنید. درصورتی‌که حیوان دارای علائم مشکوک به هاری، شامل حیوان مضطرب و حمله‌کننده، خروج کف از دهان، صدای خشن و عدم میل به غذا بود، تحت هیچ شرایطی به حیوان نزدیک نشوید.

وی با بیان اینکه پیشگیری از بیماری هاری ارزان و قطعی است افزود: باتوجه‌به روند روبه‌افزایش حیوان گزیدگی و مبتلایان هاری در حیوان و انسان مسئولین امر اعم از سازمان دامپزشکی کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محیط‌زیست، شهرداری، وزارت کشور و... باید در ارتباط با واکسیناسیون سگ‌ها، اتلاف سگ‌های ولگرد و روش‌های مناسب جهت کنترل و واکسیناسیون وحوش حساس به بیماری را در دستور کار خود قرار داده و مسئله را جدی بگیرند تا این بیماری مشترک بین انسان و دام و معضل بهداشتی اقتصادی را به حداقل برسانند.

 رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان تصریح کرد: روستاییان و عشایر عزیز استان با هماهنگی با اداره دامپزشکی شهرستان نسبت به واکسیناسیون سگ‌های خود (سگ‌های صاحب‌دار) به‌ویژه سگ‌های گله اقدام کنند؛ زیرا که انسان و حیوان هار گزیده در صورت ابتلا به بیماری با علایم بالینی سخت و مرگ مواجه می‌گردند؛ لازم به ذکر است چنانچه فردی دچار حیوان گزیدگی شد، محل گزش را به مدت ۲۰ دقیقه با آب و صابون شستشو نموده و فوراً" به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه کنند.

وی ادامه داد: هم استانی‌های عزیز در صورت مشاهده تغییر رفتار در حیوانات محل سکونت اعم از آرامش و یا خشونت غیرعادی، موضوع را با همکاران ما در ادارات دامپزشکی شهرستان‌ها مطرح نموده تا بررسی و اقدامات مربوطه صورت پذیرد.

معزی در پایان گفت: در راستای پیشگیری از بیماری هاری در سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۴ هزار قلاده سگ صاحب‌دار به‌صورت رایگان توسط ادارات دامپزشکی شهرستان واکسینه شده‌اند و به‌منظور ارائه توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی برای پیشگیری از بیماری هاری توزیع بروشور و قریب به ۱۱ هزار مورد آموزش افراد انجام شده است.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark