کد مطلب: 62759
 
در نتیجه بازرسی‌ها؛
افزایش قیمت گوجه‌فرنگی در زاهدان ترمز کشید
افزایش قیمت گوجه‌فرنگی در میادین تره‌بار زاهدان با انجام بازرسی و نظارت‌ها سیر نزولی یافت.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۳۰
 
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «زاهدنیوز»، مدتی است که با سردشدن هوا شاهد افزایش قیمت گوجه در سطح شهر هستیم هر ساله به علت کاهش دما موجودی این محصول در کشور کاهش می‌یابد و شاهد افزایش قیمت آن هستیم.

گوجه‌فرنگی یکی از محصولات صیفی است که عامه مردم از آن بهره‌مند می‌شوند و در سبد خرید همه خانواده‌ها جای دارد این محصول به‌عنوان صبحانه ناهار و حتی شام بر سر سفره‌ها جای دارد.

گوجه چه بر سر سفره‌خانه‌ها است و چه بر سر سفرهای کوچک دانشجویی جای دارد که هرساله در پاییز ماه با کاهش آن در بازار مواجهه هستیم در پاییز امسال نیز شهروندان زاهدانی با دیدن قیمت جدید این محصول ابزار ناراحتی کردند.

باتوجه‌به نیاز مردم و جامعه به این محصول و تأثیر آن بر سایر صیفی‌جات نیاز است باتوجه‌به ظرفیت‌های موجود در استان برای کمبود و افزایش قیمت این محصول به‌درستی تدبیر شود.

در این راستا از هفته گذشته بازرسی و نظارت بر بازار آغاز شده است باتوجه‌به نظارت‌ها و اقدامات انجام شده امید داریم تا در روزهای آتی قیمت این محصول به حد اعتدال برسد.

علیرضا مختاری یکی از شهروندان زاهدانی در گفتگو با خبرنگار زاهدنیوز بیان کرد: برخی محصولات باوجوداینکه راهبردی نیستند؛ اما محصولاتی حساس و دارای اهمیت هستند و در سفره روزانه مردم جای دارند که گوجه‌فرنگی نیز به‌صورت تازه جزء همین محصولات است.

وی ادامه داد: با افزایش ناگهانی قیمت گوجه به بسیاری از خانواده‌ها شوک وارد شده است در هفته گذشته خبری مبنی بر کنترل قیمت این محصول در فضای مجازی منتشر شد که امید داریم با توجه ویژه مسئولان گوجه به قیمت قبلی برسد.

لیلا مبارکی شهروند دیگر زاهدانی گفت: گوجه محصولی است که سر سفره همه افراد جامعه قرار دارد از کوچک‌ترین سفره‌ها تا سفره‌های لوکس جای دارد و سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های است که در برابر بیماری‌های کشنده مثل سرطان، دیابت، بیماری قلبی و بیماری‌های خطرناک دیگر محافظت می‌کند.

وی افزود: اما با قیمتی که این روزها در میوه‌فروشی‌ها شاهد هستیم دیگر سفره‌ها باید با این محصول خداحافظی کنند و به چشم یک کالای لوکس به آن نگاه کنیم و در صورت عدم مدیریت و کاهش قیمت، جایگاه گوجه از سفره‌های مردم به جام میوه ارتقا می‌یابد.

با افزایش واردات گوجه جو بازار آرام شده است

منصور عدل، مدیر بازرسی و نظارت بر بازار سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار زاهدنیوز بیان کرد: سردشدن هوا و تغییر فصل از دلایلی است که باعث کمبود گوجه در بازار می‌شود در چند هفته اخیر در میادین تره‌بار و میوه‌فروش‌ها شاهد افزایش قیمت این محصول بودیم.

وی ادامه داد: علت کمبود گوجه در سطح شهر مربوط به بحث عرضه و تقاضا است و مناطقی که دورتر از مراکز تولید گوجه‌فرنگی هستند برای عرضه با مشکل مواجهه می‌شوند.

مدیر بازرسی و نظارت بر بازار سازمان جهاد کشاورزی تشریح کرد: در شهر برای مقطعی برای عرضه گوجه دچار مشکل و نقصان شدیم و قیمت تا حدود ۴۵ هزار تومان بالا رفته؛ اما از هفته گذشته این روند سیر نزولی پیدا کرده و قیمت کاهش‌یافته است.

وی در ارتباط با اقدامات انجام شده افزود: با افزایش واردات گوجه به میادین تره‌بار جو بازار آرام شده است و با نظارت‌های انجام شده شاهد مدیریت کمبود این محصول و کاهش قیمت آن هستیم.

عدل تصریح کرد: بخش عمده پیرامون افزایش قیمت گوجه‌فرنگی در کشور به علت ایجاد جو روانی، سو استفاده برخی از افراد سودجو و احتکار این محصول در سردخانه است به‌خصوص در استان‌هایی که عرضه این محصول را برعهده دارند.

وی ادامه داد: با مدیریت و کنترل جو روانی ایجاد شده تلاطم در بازار آرام شد، ورود کالا در بازار و باعث کاهش قیمت می‌شود و امید داریم تا چند روز آینده قیمت گوجه به حد منطقی خود برسد.

مدیر بازرسی و نظارت بر بازار سازمان جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: باتوجه‌به این که ما یکی از مناطق مصرف‌کننده این محصول هستیم و محصول از استان‌های دیگر وارد می‌شود قیمت گوجه به عوامل مختلفی مانند هزینه حمل‌ونقل، بار و... بستگی دارد.

وی در پایان گفت: شهروندان می‌توانند مواردی که با گران‌فروشی و عرضه محصول با قیمت گزاف همراه است از طریق شماره‌گیری تلفن ۱۲۴ گزارش داده برای این موارد پرونده تشکیل می‌شود.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark