کد مطلب: 62768
 
مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان خبر داد:
افتتاح ۸۰ کیلومتر بزرگراه سیستان و بلوچستان در گرو تخصیص اعتبار
مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت: تحقق اهداف این اداره کل در بهره‌برداری ۷۰ تا ۸۰ کیلومتر بزرگراه تا پایان سال جاری نیازمند تخصیص هزار و ۷۳۰ میلیارد تومان اعتبار است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۵۳
 
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «زاهدنیوز» به نقل از اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان، عطاء اله اکبری با اشاره به نقش حیاتی زیرساخت‌های حمل‌ونقل در توسعه استان بیان کرد: راه‌سازی یكی از فعالیت‌های عمرانی هزینه بر و زمان بر است و باتوجه‌به ویژگی‌های جغرافیایی استان راه‌سازی نیاز به بودجه بیشتری دارد به‌طوری که هزینه ساخت هر كیلومتر بزرگراه حدود ۳۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۰۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی در محدوده شهرهای تحت پوشش این اداره کل در دست‌ساخت است که برای بهره‌برداری از ۷۰ تا ۸۰ کیلومتر از آن تا پایان سال جاری ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی‌شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تصریح کرد: تاکنون از مجموع اعتبار مصوب امسال ۲۶۰ میلیارد تومان آن تخصیص‌یافته است و همچنان برای ادامه این روند یک‌هزار و ۷۳۰ میلیارد تومان موردنیاز است.

وی با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل مانند توسعه بزرگراه‌های استان در این منطقه می‌تواند ظرفیت‌های مغفول مانده این منطقه را احیا کند، تأکید کرد: با وجود این بدهی، تمامی پیمانکاران باقدرت طرح‌های عمرانی و راه‌سازی استان را به‌پیش می‌برند.

اکبری گسترش شبكه راه‌های منطقه، تسهیل در ترافیک عبوری، دسترسی سریع به مراكز تجاری، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، سامان‌بخشیدن به یكی از مهم‌ترین محورهای اصلی كشور یعنی چابهار - میلک، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و انرژی، كاهش تصادفات و ضایعات ترافیكی و تأمین ایمنی بیشتر در حمل‌ونقل و بهبودبخشیدن سرمایه‌گذاری ملی و منطقه‌ای را از جمله مهم‌ترین اهداف توسعه شبکه بزرگراهی در سیستان و بلوچستان برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: سیستان و بلوچستان به‌عنوان استان مرزی می‌تواند نقش غیرقابل‌انکاری در توسعه مبادلات اقتصادی و تجاری و پیشبرد سیاست همسایگی داشته باشد، به‌ویژه باتوجه‌به قرابت‌های جغرافیایی و فرهنگی با کشورهای افغانستان و پاکستان، توسعه بزرگراه‌های این خطه بسیار حیاتی است.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark