کد مطلب: 62778
 
رئیس اداره مدیریت بهداشت بیماری‌های طیور:
۸۷۵ هزار قطعه طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل واکسینه شدند
رئیس اداره مدیریت بهداشت بیماری‌های طیور از اتمام نهمین فاز سراسری واکسیناسیون رایگان نیوکاسل با پوشش حداکثری در طیور بومی استان خبر داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۱
 
محمدکریم پورمند در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «زاهدنیوز» با اشاره به نهمین فاز سراسری واکسیناسیون نیوکاسل بیان کرد: در این طرح بیش از ۴۳۸ هزار قطعه و از ابتدای سال ۸۷۵ هزار قطعه طیور بومی در سطح استان از طریق واکسن آشامیدنی، علیه بیماری ویروسی نیوکاسل به‌صورت رایگان، واکسینه شدند.

وی افزود: اجرای طرح واکسیناسیون رایگان جمعیت طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل علاوه بر بالابردن سطح ایمنی در طیور بومی منطقه، مانع از سرایت بیماری به مجموعه‌های پرورش صنعتی طیور می‌شود، بیماری نیوکاسل یکی از بیماری‌های مهم و قابل‌توجه در گله مرغ و خروس و یا ماکیان است که در صورت بروز، سبب خسارات سنگین به پرورش‌دهندگان طیور صنعتی (مرغداری‌ها) و روستائیان می‌شود.

رئیس اداره مدیریت بهداشت بیماری‌های طیور تصریح کرد: بیماری نیوکاسل یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های ویروسی طیور و به‌شدت مسری است که در گونه‌های مختلف پرندگان اهلی و وحشی دیده می‌شود و معمولاً تلفات زیادی در طیور دارد.

وی ادامه داد: این بیماری علائمی مانند اسهال، کز کردگی و خوابیدن روی بستر، مشکلات تنفسی و علائم عصبی از جمله فلجی و چرخش به‌دور خود، تورم در ناحیه سروصورت، کاهش تولید یا قطع کامل تخم‌گذاری در مرغان تخم‌گذار در این بیماری مشاهده می‌شود.

پورمند گفت: میزان مرگ‌ومیر باتوجه‌به حدت ویروس و سن پرنده متغیر است و ممکن است تا صددرصد گله تلف شود.

وی خاطرنشان کرد: پرورش‌دهندگان طیور با رعایت اصول امنیت زیستی در مرغداری و استفاده از واکسن‌های زنده و کشته مطابق الگوی واکسیناسیون منطقه می‌توانند از بیماری در مزرعه خود پیشگیری کنند و همه پرورش‌دهندگان طیور صنعتی هرگونه تلفات غیرعادی را دراسرع‌وقت باید به ادارات دامپزشکی اطلاع دهند.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark