کد مطلب: 56294
 
استقبال از ماه رمضان با غبارروبی مساجد/خانه های خدا برای میهمانی آراسته شدند
با فرا رسیدن روزهای میهمانی خدا، سنت نیکوی غبارروبی مساجد بار دیگر زنده می شود و مساجد سراسر کشور با مشارکت مردمی برای استقبال ماه مبارک رمضان غبارروبی، معطر و برای مراسم عبادی این ماه نورانی آماده می شوند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۸
 
به گزارش زاهدنیوز، شعبان که به انتها می رسد، صدای رمضان است که گوش دل را نوازش می دهد. با صوت زیبای ربنایش، با زمزمه های یا رب یا رب، با صوت دلنشین قرآن و بانگ دلنواز اذان و بوی خوش بندگی است که فضا را عطرآگین می کند.
هر سال در آستانه‌ ماه مبارک رمضان و دهه آخر شعبان که «دهه تکریم و غبارروبی مساجد» نام دارد، طرح غبارروبی و عطرافشانی مساجد با مشارکت مردم در همه محله‌ها و مساجد در سراسر کشور برگزار می‌شود.
سیستان وبلوچستان هم از این قاعده مستثنی نیست به گونه ای که در هر کوچه و خیابان این روزها شاهد آنیم که عده ای از جوانان به همراه بزرگترهای مسجد محل اقدام به غبارروبی و عطر افشانی مساجد شهر کرده اند.
در این ایام است که مساجد رنگی دیگر به خود می گیرند رنگی از جنس همدلی و بوی گل است و گلاب و صدای صلوات.


یکی از شهروندان زاهدانی در حالی مشغول غبارروبی یکی از مساجد شهر است که به خبرنگار عصرهامون گفت: غبارروبی از مساجد در آستانه ماه میهمانی خدا نمادی از پیوند شعائر اسلامی و وحدت بین مردم است.
این بانوی زاهدانی ادامه داد: هرسال به صورت خودجوش زنان و دختران محل به همراه جمعی از جوانان پسر برای غبارروبی مسجد محل دست به دست هم داده و این سنت خداپسندانه را انجام می دهیم.
به گفته وی غبارروبی و تمیزی مساجد شادمانی مردم را فراهم می کند و باعث می شود افراد با ذوق بیشتری در مساجد به عبادت بپردازند.
سجاد یکی از نوجوانان حاضر در مسجد سهله زاهدان هم به خبرنگار عصرهامون گفت: حضور در این اقدام خداپسندانه برای شریک شدن در سهم معنوی آن است.


وی که برای سومین سال متوالی در این مراسم شرکت می کند، افزود: اگرچه توان انجام کارهای سنگین به مثل تکاندن یا شستن فرش های مسجد را ندارم اما هر سال سنگ قبور شهدا که بر دیوارهای این مسجد و حسینیه نصب است را با گلاب شسته و قرآن ها را تک به تک پاک می کنم و در قفسه کتاب ها جای می دهم.
سجاد که به همراه خواهرش در مراسم غبارروبی مسجد محل حاضر شده است، ادامه داد: خواهرم نیز هرسال ظروف مسجد به مثل بشقاب ها و استکان ها را می شوید؛ هدف ما از این کار زدودن غبار از دلهایمان است زیرا می خواهیم در ماه میهمانی خدا دل هایمان از هرگونه غباری پاک باشد.
زهرا یکی از دختران محجه حاضر در این مکان بیان کرد: در غبارروبی کار جارو کردن مسجد با من است؛ این کار را دوست دارم و حس می کنم در این فضاها همدلی و همبستگی بیشتر است.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}