کد مطلب: 53356
 
بانک مرکزی بدون محاسبه رشد ۹۴ چطور نرخ رشد ۹۵ را محاسبه کرد؟
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نرخ رشد ۴.۵ درصد بدون نفت بعید است، گفت: سوالی که وجود دارد این است که بانک مرکزی نرخ رشد را نسبت به کدام معیار اعلام کرده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۲
 
به گزارش زاهدانه به نقل از راه دانا؛ محمدرضا پور ابراهیمی در خصوص اعلام نرخ رشد اقتصادی در 6 ماهه نخست سال از سوی مرکز آمار گفت: بر اساس اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه نرخ رشد اقتصادی اعلامی مرکز آمار ایران که هنوز منتشر نشده است رقم 6.5 درصد بوده است. طبق گفته معاون رئیس جمهور نرخ رشد اقتصادی بدون نفت 4.5 درصد است که با توجه به تحرکاتی که در حوزه گشایش صادرات نفت رویداده و از طرفی رکودی که در بیشتر صنایع وجود دارد، تحقق چنین رقمی کمی بعید به نظر می‌رسد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نکته حائز اهیمت اینکه پیش از این بانک مرکزی نرخ رشد 6 ماهه را 7.4 درصد اعلام کرده است. این درحالی است که این نهاد هنوز آمار مربوط به نرخ رشد سال 94 را اعلام نکرده است. در واقع سوالی که وجود دارد این است که بانک مرکزی نرخ رشد را نسبت به کدام معیار اعلام کرده است.

وی افزود، مرکز آمار نرخ رشد سال گذشته را 1 درصد و مرکز پژوهشها این نرخ را منفی 0.6 دهم درصد اعلام کرده بود.

به گزارش تسنیم، وزیر اقتصاد نیز در روزهای گذشته با تایید نرخ رشد 6.5 درصد و نرخ رشد 4.5 درصد بدون نفت، اعلام کرد تنها نرخ رشد بخش ساختمان به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های بخش صنعت منفی بوده است.

 

 

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark