کد مطلب: 55734
 
در پی سونامی تعطیلی صنایع داخلی؛
تعطیلی سهم بزرگترین کارخانه چاپ و نشر جنوب شرق/ عدم حمایت مسئولان مشکل عمده کارآفرینان زاهدان
یک فعال اقتصادی با بیان اینکه در سیستان وبلوچستان حمایت چندانی از سرمایه گذار نمی شود، گفت: چرا به خاطر عدم حمایت دولت و مدیریت برنامه ریزی نشده برخی مدیران و مسئولان مردم باید شاهد تعطیلی و ورشکستگی کارخانجات و معادن باشند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۶
 
به گزارش زاهدانه، سرمایه‌گذاران در بخش صنعت با مشکلات عدیده‌ای از جمله مجوزها، کمبود نقدینگی، تسهیلات کم، حمایت ضعیف مسئولین وغیره روبرو هستند. این واژه ها زبان حال فردی است که تمام دار و ندار خود را صرف ساخت یک کارخانه در زاهدان کرد تا بدین طریق بتواند علاوه بر ایجاد اشتغالزایی با عمل به فرامین رهبر معظم انقلاب مبنی بر تحقق اقتصاد مقاومتی کمکی برای کشور باشد تا نیازمند واردات نباشیم.
اسحاق کیخا یکی از جوانان سیستان وبلوچستان است که علی رغم پستی بلندی های سد راهش هیچ چیز نتوانست مانع رسیدن وی به اهدافش شود. گرچه سال هاست تنها اسمی از مدیر عامل بزرگترین کارخانه تعطیل چاپ و نشر جنوب شرق کشور را با خود یدک می کشد اما باز هم دست از تلاش برنداشته و در روستای منزلاب زاهدان به علت اینکه مردم دسترسی آسانی به نانوایی نداشته، اقدام به تاسیس یک باب نانوایی و یک استخر پرورش ماهی کرده است.


وی در گفت وگو با خبرنگار زاهدانه با بیان اینکه تمام سرمایه اش را از سال 88 فروخته تا در این خطه از کشور برای جوانان هم استانی خود اشتغالزایی ایجاد کند، اظهار داشت: برخی مسئولین به جای اینکه مرهم درد باشند و انگیزه اشتغالزایی در بین افراد تقویت کنند از همان ابتدا هنگامی که برای دریافت وام به آنها مراجعه کردم ساز ناسازگاری برداشته و می گفتند این چاپخانه توجیه اقتصادی نداشته و در مدت کوتاهی ورشکست می شود یا اینکه در قبال دریافت وام باید سند کارخانه را به اسم بانک زده و در مدت یکسال پول را برگردانید.
کیخا با بیان اینکه در استان هیچ حمایتی از سرمایه گذار نمی شود، گفت: 6ماه طول می کشد تا دستگاه ها را خریداری و وارد کنیم آن وقت چگونه در عرض 6ماه باقی مانده مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون تومان را برگردانیم.
وی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: اینها همه هزینه است که می توانست در صورت حمایت دولتمردان تا حدودی جوانان را از بیکاری نجات دهد و در استان محرومی همچون سیستان وبلوچستان اشتغالزایی ایجاد کند، اکنون چرا بخاطر عدم حمایت دولت و مدیریت برنامه ریزی نشده برخی مدیران و مسئولان مردم باید شاهد تعطیلی و ورشکستگی کارخانجات و معادن باشند.


وی ادامه داد: دولت هیچ کاری برای حمایت از تولید کنندگان اقتصادی در این استان انجام نمی دهد، این همه هزینه کردیم اما در قبال تولید و حمایت از ما چه کردند؟
این فعال اقتصادی با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولیدات داخلی ادامه داد: برخی مسئولان در خواب شیرین به سر برده که نتیجه آن فرار سرمایه گذار به خارج از استان است و این مهم یعنی هزینه و سرمایه ای که متعلق به این مردم و منطقه محروم است به راحتی به استان های همجوار منتقل می شود.


وی با بیان اینکه میلیاردها تومان هزینه اش در حال خاک خوردن است، افزود: برخی از این دستگاه ها حدود 400 میلیون تومان برایم هزینه در بر داشته است؛ اگر همین کارخانه در استان یا کشور دیگری تاسیس شده بود اکنون علاوه بر ایجاد اشتغالزایی، میلیاردها تومان درآمدزایی برایم در بر داشت.
این فعال اقتصادی ادامه داد: این کارخانه در صورت فعال بودن زمینه کار برای 150 نفر از جوانان بومی استان را مهیا می کرد اما به خاطر عدم حمایت ها، دستگاهی که چند سال پیش 900 میلیون تومان قیمت داشت را اکنون باید با قیمت بیشتری خریداری کرد.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}