کد مطلب: 57857
 
کسب و کارهایی که امیدشان به فروش پایان سال است/خریدهای هیجانی باعث و بانی التهاب در بازار
رئیس اتاق اصناف زاهدان گفت: مردم باید بدانند که در حال حاضر کالا در بازار زیاد است و خریدهای کاذب و هیجانی باعث برخی التهابات در بازار شده است و قطعا این وضعیت تا روزهای آینده رفع خواهد شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۶
 
 به گزارش زاهدنیوز ؛ اسفندماه است و برای برخی از کاسبان و صاحبان مشاغل حکم برگ برنده آخرسال را دارد و به امید کاسبی بهتر در این روزهای پایانی سال حتی ساعات بیشتری را به کسب و کار می پردازند.

اما چندروزی است که کشور ما درگیر بیماری جدید و ناشناخته ای شده که حالا تمام کسب و کارهای خرد و کلان را تحت تاثیرقرار داده است و خریدهای مردم به واسطه ویروس کرونا چندین برابر کاهش یافته است.کسب و کارهایی که همین پایان سال وقت جان گرفتنشان بود و بعد از آن شاید دوباره سرپا ایستادنشان سخت و غیرممکن باشد.به همین دلیل به سراغ چندین کسب و کار در سطح شهر رفتیم و از وضعیت این روزهای آنها جویا شدیم.

 
علی زاهدی به خبرنگار زاهدنیوز گفت: بیش از 7 سال است که قنادی دارم و روزهای پایانی سال و شب های عید سال برای ما قنادها همیشه پربرکت بوده است.

وی افزود:امسال با شیوع این ویروس خطرناک از ابتدای اسفندماه نتوانستیم فروش خوبی داشته باشیم و بعضی روزها حتی کل شیرینی تولیدی را برگشت دادیم.

زاهدی ادامه داد: سلامتی مردم از هرچیزی برای ما مهمتر است و امیدواریم هرچه زودتر این مشکلات مرتفع گشته تا بتوانیم شب عیدی شرمنده خود و خانواده خودمان نباشیم.

 
یکی دیگر از کاسبان شهر زاهدان به خبرنگار ما گفت: روزهای پایانی سال برای موبایل فروشان همیشه پررونق بوده است اما امسال با افزایش بی سابقه قیمت دلار در روزهای پایانی سال و همچنین شیوع بیماری کرونا کمی از میزان فروشمان کاهش یافته است.

محمد شه بخش ادامه داد: البته قدرت خرید مردم از ابتدای امسال با افزایش قیمت دلار و تحریم ها کاهش یافته و نمی توان کلا این موضوع را به ویروس کرونا مربوط دانست اما چیزی که درحال حاضر قابل مشاهده است، بی رونقی کسب و کار ماست.

وی افزود: امیدوارم در روزهای آینده و هرچه به پایان سال نزدیک می شویم با تدبیر مسئولین و ریشه کنی مشکلات و بیماری کرونا، رونق به بازارها بازگردد.
علی میر یکی دیگر از کاسبان زاهدانی در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: انتهای سال و پس از تحویل سال جدید بخاطر اینکه اکثر مردم مسافرت با خودروی شخصی را انتخاب می کنند برای صنف لاستیک فروشان خوب و پررونق بوده است اما در سال جاری افزایش بی رویه قیمت لاستیک های داخلی و خارجی بیشتر فروش بازار را تحت تاثیر داشته است.

وی افزود: البته در دوماه گذشته ثبات قیمتی داشته ایم اما قدرت خرید مردم کاهش محسوسی داشته و اکنون نیز با شیوع ویروس کرونا کمی از فروش ما پایین آمده است.

وی ادامه داد: تمام امید ما امسال به فروش پایان سال بود تا بتوانیم بخشی از ضرر و زیان های طول سال را برطرف کنیم که متاسفانه وضعیت به گونه دیگری رقم خورد اما با این وجود خداراشاکریم.

در همین خصوص رئیس اتاق اصناف زاهدان در گفت و گو با خبرنگار زاهدنیوز بیان کرد: وضعیت کسب و کار در استان ما بسیار خرابتر از استان های دیگر است و در این روزهای نزدیک به عید نیز وضعیت هرروز بدتر از روزهای قبل می شود و یکی از دلایل آن نیز این است که منابعی که به استان اختصاص داده می شود در داخل استان هزینه نمی شود.

علی میرحسینی ادامه داد: بزرگترین صدمه به مشاغل استان ما را سامانه ستاد معاملات دولتی زده است و درواقع این سامانه درحالی برای رقابت بین کسبه کل کشور ایجاد شده که کسبه استان ما با توان پایین قادر به رقابت با کسبه و فروشندگان اجناس در شهرهای بزرگتر مانند مشهد و تهران نیستند.

وی با اشاره به اینکه فروش برخی از مشاغل به دلیل فروشگاههای زنجیره ای پایین آمده است، افزود: برخی از مشاغل خرد مانند بغالی، خرازی و ... امروز با خطر ورشکستگی روبرو هستند و دلیل آن هم وجود فروشگاههای زنجیره ای بزرگ است.

میرحسینی با اشاره به شایع شدن ویروس کرونا و تاثیر بر کسب و کارها، تصریح کرد: با توجه به اینکه این ویروس تاثیراتی بر کسب و کارهای استان و شهر زاهدان گذاشته اما چون تاکید بر این است که مردم برای حفظ سلامتی در خانه بمانند، باید این روزها را تحمل کنیم.

وی با اشاره به وضعیت دلار و تاثیر مستقیم آن بر بازارهای استان افزود: با وجود برخی مشکلات و عدم امکان سفر به برخی کشورهای خارجی بخاطر ویروس کرونا، پیش بینی ما این بود که دلار کاهش یابد اما متاسفانه اقتصاد ایران همیشه برعکس عمل می کند و درحال حاضر که تقاضا برای دلار کمتر است نیز با افزایش قیمت روبرو هستیم که این نیز خطر بزرگی برای کسب و کارها به شمار می رود.

میرحسینی درپایان خاطرنشان کرد: مردم باید بدانند که در حال حاضر کالا در بازار زیاد است و خریدهای کاذب و هیجانی باعث برخی التهابات در بازار شده است و قطعا این وضعیت تا روزهای آینده رفع خواهد شد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
 
{DOC_FEEDBACK_FORM}