کد مطلب: 53189
 
چهارراه رسولی زاهدان در انحصار خارجی ها
ضربه به تولید داخلی با ارائه محصولات خارجی/ چایی خارجی، سوغات مسافران سیستان و بلوچستان
تا زمانی که پای خارجی ها در بازارهای داخلی باز و بازارهای ایرانی مکانی برای فروش محصولات خارجی باشند کمتر توجهی به کالاهای بومی و داخلی می شود که این مهم ضربه سنگینی به تولیدات داخلی وارد کرده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۵
 
به گزارش زاهدانه، پارچه، کفش های مارک دار، لباس های تاناکورا، گوشی های چینی و کره ای، چای، قهوه، پاسور، شوکر، اسباب بازی، لوازم آرایشی و صدها کالای دیگر از شیر مرغ تا جان آدمی زاد هر چه بخواهی در عرض چند دقیقه در کوچه پس کوچه های بازار بزرگ تجاری زاهدان "چهارراه رسولی" برایتان مهیا است فقط باید جیب مبارک را شل نگه دارید و پول خرج کنید
بازاری که هرچه در آن قدم بگذاری ویترین هایش تمامی ندارد و باب ذائقه و سلیقه همه، آن هم از نوع خارجی که بیشتر دسته دوم هستند را در نظر گرفته بگونه ای که تنوع اجناس و قیمت آن هر سلیقه‌ای را ترغیب به خرید می کند.


اولین مکانی که مسافران جذب آن شده و سوغات خویشان و نزدیکان خود را به صورت فله ای و البته ارزان تر از سایر مکان های تجاری تهیه می کنند، برایشان مهم نیست این اجناس دسته دوم، تقلبی، تاریخ گذشته بوده و امراض زیادی در پی دارد همین که برند خارجی دارند کفایت می کند.
علی ای حال در وصف این بازار هرآنچه بگویم ختم به خارجی ها می شود گرچه در این مرز و بوم است اما هیچ رقم کالای ایرانی و بومی در آن یافت نمی شود نه ظرف و ظروفی نه پارچه، لباس یا وسیله برقی همه با برندهای مختلف خارجی در معرض دید عموم قرار گرفته است.
در این راستا گرچه تاکیدات فراوانی برای استفاده از کالاهای داخلی وجود دارد اما سلیقه و قدرت خرید مردم نیز بر روی اجناس و اقلام خارجی تمرکز داشته و کمترین حمایتی از کالاهای داخلی دارند که البته این مهم به کیفیت، شکل ظاهری، تبلیغات محصولات داخلی بستگی دارد.


در ادامه گشت و گذرمان در چهارراه رسولی به یک مغازه رفتیم در حالی محو تماشای بسته‌بندی ‌های خوشرنگ چای روی سکوی جلوی مغازه هستیم که فروشنده به شگرد خود خریدار را جذب محصولات می کرد و می گفت "چای سبز" برای مداوای پزشکی از چین وارد شده، نوع دیگری از چای هم اینجا هست "چای ترش" که از مکه وارد می‌شود.
در همین موقع با یکی از مسافران گفت وگویی داشتیم که وی گفت: هرازگاهی که از بیرجند برای دید و بازدید از خانواده ام می آیم مقداری چای، ترشی انبه، ظرف و ظروف و پارچه نیز برای اقوام همسرم خریداری کرده بگونه ای که علاوه بر سوغاتی برخی را نیز با قیمت بالاتری به فروش می رسانم.
مهدی. م ادامه داد: چه لزومی دارد وقتی تمامی اجناس خارجی و با قیمت مناسبتری از اجناس ایرانی عرضه می شود آنها را از خریداری نکنم این روزها با توجه به اوضاع اقتصادی کیفیت برای خیلی ها اهمیت ندارد.
وی در حالی که مقدار زیادی چای به صورت فله ای خریداری کرده است آنها را بالا می گیرد و به خبرنگار ما می گوید: ببین این چای خشک علاوه بر قیمت ارزانی که دارد زود رنگ می گیرد اما چای ایرانی علاوه بر قیمت بالایی که دارد باید مدت ها روی گاز قُل بخورد تا کمی رنگ بگیرد.


مهدی. م ادامه داد: هرموقع به زاهدان می آیم همین چای را به عنوان سوغات برده و مابقی آنها را هم در شهر خود به فروش می رسانم تا سودی عایدم شود.
یکی دیگر از شهروندان نیز در حالی اقدام به خرید مقداری چای کله مورچه ای می کند که به خبرنگار زاهدانه گفت: انواع چای به صورت فله ای و یا بسته بندی با قیمت های ارزان در اختیارمان قرار دارد که همه خارجی هستند.
وی بیان کرد: هرگاه قصد سفر به خارج از استان داشته باشم برای اقوام و نزدیکان چای گرفته و به عنوان سوغات برای آنها می برم چون در شهر آنها با این برندهای خارجی و قیمت پای یافت نمی شود اما سیستان وبلوچستان معدن چای هایی است که از مرز وارد می شوند.
این شهروند که از گفتن نام خود امتناع کرد، افزود: تا زمانی که در این مکان تمامی اجناس با برندهای خارجی یافت شود هیچکس به سراغ محصولات ایرانی و داخلی نخواهد رفت.

سخن پایانی:
از آنجایی که به دلیل شرایط آب و هوایی زمینه کشت چای خشک در استان فراهم نیست این محصول از طریق کشورهای هند و سریلانکا به واسطه پاکستان تامین و راهی سیستان و بلوچستان می شود بگونه ای که چهارراه رسولی محلی برای فروش اجناس خارجی لقب گرفته و بس.
چای محصولی که علاوه بر شهروندان زاهدانی، مسافران نیز آن را به عنوان سوغات استان به اقوام و نزدیکان خود در اقصی نقاط کشور معرفی کرده و به محض ورود به این استان به صورت فله ای این محصول را خریداری می کنند.
علی ای حال باید گفت تا زمانی که پای خارجی ها در بازارهای داخلی باز و بازارهای ایرانی مکانی برای فروش محصولات خارجی باشند کمتر توجهی به کالاهای بومی و داخلی خواهد شد که این مهم ضربه سنگینی به تولیدات داخلی وارد کرده است.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark